Chceme zacelit propast mezi politiky a občany, říká chorvatská eurokomisařka

© European Union, 2019

Evropská komise představila svou vizi konference o budoucnosti Evropy, která by měla dát běžným občanům šanci promluvit do fungování EU. Co si pod takovou konferencí představit a co od ní očekávat? Zeptali jsme se eurokomisařky Dubravky Šuicové.

Chorvatská politička a bývalá europoslankyně Dubravka Šuicová je od 1. prosince 2019 evropskou komisařkou pro demokracii a demografii.

Vaším úkolem v nové Komisi je mimo jiné zajistit, že konference o budoucnosti Evropy povede k “hmatatelnému úspěchu”. Jak takový úspěch má vypadat? Co je vlastně cílem konference?

Výsledky konference nemůžeme předpovídat. Měli jsme však pocit, že musíme více mluvit s našimi občany. K zahájení konference nás motivovala zejména vysoká volební účast v květnových evropských volbách. Občané nám dali najevo, že chtějí vyjádřit svůj názor, a to nejen jednou za pár let u volebních uren. Chceme je vyslechnout a reflektovat jejich obavy a nápady.

Výsledky konference uvidíme za dva roky. Dáme dohromady naše zjištění a pokusíme se je převést do reálných politik a legislativ, pokud to tedy bude zapotřebí.

Češi chtějí vědět, zda jsou v Bruselu slyšet, říká šéf oddělení EP pro komunikaci s občany

V čem byly letošní evropské volby jiné než předchozí a jak přimět Evropany k tomu, aby se zajímali o dění v Bruselu? Odpovídá Stephen Clark, ředitel Oddělení Kontaktních kanceláří Evropského parlamentu.

Jak by měla konference vypadat?

Název „konference“ může být zavádějící. Nejde o jednu konferenci, ale o sérii diskusí a dalších akcí po celé Evropě, ve všech členských státech. Zkusíme oslovit každého občana, pokud to bude možné. Diskuse by se měly odehrávat nejen v hlavních městech, ale i v regionech, vesnicích a na odlehlých místech, abychom pronikli ke každému, kdo se zajímá o Evropu. Je to složitý a poměrně riskantní úkol.

Takto si konferenci představujeme, ale nejprve se musíme dohodnout na jejím rozsahu. Musíme najít shodu nejen v rámci Komise, ale také s Evropským parlamentem, který ke konferenci již schválil svou rezoluci. Čekáme také na pozici Rady. Jakmile se tři instituce dohodnou, rádi přizveme kohokoli dalšího na palubu – Výbor regionů, místní autority, občanskou společnost nebo také národní parlamenty. Spustíme také vícejazyčnou online platformu.

Navrhujeme odstartovat konferenci 9. května, kdy je Den Evropy. Obsah se bude týkat šesti priorit Komise – Zelené dohody pro Evropu, digitální Evropy, ekonomiky, která funguje pro lidi, silné Evropy ve světě, evropského stylu života a nového impulsu pro evropskou demokracii. Diskutovat se bude i o strategické agendě Evropské rady. Pokud ale budou chtít občané hovořit o jiných tématech, jejich nápadům jsme otevřeni. Mezi politiky a občany je nyní propast, kterou se snažíme zacelit a udělat ji co možná nejužší.

Debata o reformě EU znovu ožívá. ČR ji vítá, velký zásah do Smluv ale nechce

Nová Evropská komise na příští rok přislíbila začátek dvouleté Konference o budoucnosti Evropy, která má být širokou platformou pro dohodu nad budoucím fungováním Unie. Podle Česka je potřeba vyhnout se přehnaným očekáváním.

Jak chcete občany do konference zapojit?

Organizace není na nás, my hrajeme pouze roli prostředníka. Až tři předsedové institucí – David Sassoli, Ursula von der Leyenová a Charles Michel – podepíší společnou deklaraci, budeme mít základ pro další postup. Klíčovou roli ale bude hrát občanská společnost, jsou možná tou nejdůležitější součástí této iniciativy.

Mnoho lidí napříč zeměmi není moc dobře informováno o Evropské unii. Nemyslíte si, že to může být překážkou pro hladký průběh konference?

Ne. Právě tato iniciativa nám pomůže občany informovat o EU. Je to jeden z důvodů, proč vůbec konferenci pořádáme. Mohlo by to pomoci národním úřadům a dalším zájmovým skupinám, aby se přiblížily občanům a mohly jim poskytnout informace.

Neobáváte se, že výsledek konference neskončí zrovna pozitivně? Že třeba vzniknou dvě vyhraněné skupiny – euroskeptická a proevropská?

Ať už převládne jakákoli myšlenka, budeme to respektovat. Nemyslím si ale, že to bude padesát na padesát.

A co institucionální aspekty EU? Ty budou také součástí konference?

Na programu konference bude i diskuse o nadnárodních kandidátkách a systému spitzenkandidátů. Uvidíme, jestli občané něco takové chtějí, či nikoli. Musíme si co nejdříve ujasnit pravidla.

Konference tedy bude mít dva proudy – jeden institucionální, který budeme chtít mít uzavřený co nejrychleji, a druhý zaměřený na každodenní záležitosti, které jsou spojené s již zmíněnými prioritními tématy.

Merkelová s Macronem navrhují změny týkající se evropských voleb nebo výběru šéfa EK

Německo a Francie chtějí prosadit některé změny fungování Evropské unie, které mají mimo jiné překonat současné rozpory mezi unijními institucemi.