Jakou budoucnost chtějí pro EU občané? Navrhují společnou armádu i přísnou migrační politiku

Letošní Den Evropy (9. května) se nesl ve znamení oficiálního zahájení Konference o budoucnosti Evropy ve štrasburském sídle Evropského parlamentu. Spouští se tím několikaměsíční debaty občanů o tom, jak by měla v následujících letech EU vypadat a co by měla řešit. Nápady hýří i Češi, na digitální platformě konference se zajímají například o migraci nebo o jadernou energii.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na nedělním zahájení konference vyzval k tomu, aby byla Unie v budoucnu schopná rozhodovat rychleji a razantněji. Na konferenci kromě něj vystoupili také předseda Evropského parlamentu David Sassoli, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová či premiér předsedajícího Portugalska António Costa.

Podle šéfky Komise má být Unie především tím, „čím ji chtějí občané“. Podle ní je konference příležitostí, jak sladit vize Evropanů a budoucí podobě bloku. „Některým přijde Unie příliš blízko, jiným zase příliš vzdálená. Je to příležitost, jak najít tu správnou rovnováhu,“ řekla.

Právě občané mají být v centru několikaměsíčních diskusí. Proto se debata povede ve všech členských státech i na regionální a lokální úrovni, co nejblíže k občanům, jak v rámci štrasburské ceremonie zdůraznil portugalský premiér. „Neměla by to být akce soustředěná v Bruselu, do konference by měly být zapojeny členské státy, regiony a municipality decentralizovaně,“ připomněl.

Jak konference probíhá? Kdy začne v Česku? Jaké nápady mají Evropané? A co se bude dít po skončení celoevropské debaty? Podívejte se na infografiku.

Níže můžete přepínat mezi jednotlivými částmi infografiky.

Článek vznikl v rámci projektu Evropa v souvislostech, který společně realizují EURACTIV.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropského parlamentu.