Žádný posun. Juncker Mayové zopakoval, že text dohody o brexitu se měnit nebude

© Shutterstock

Britská premiérka Mayová dnes jedná s vrcholnými představiteli EU o brexitu. K významnému posunu zatím nedošlo.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na dnešním jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou znovu zopakoval, že Evropská unie podmínky brexitové dohody měnit nebude. Je ale ochotna upravit doprovodný text právně nezávazné politické deklarace. I tak se ale Juncker s Mayovou dohodli, že britský ministr pro brexit Stephen Barclay se v pondělí znovu sejde s unijním vyjednávačem Michelem Barnierem.

„Oba lídři se shodli, že jejich týmy by měly debatovat o tom, zda je možné najít cestu, která by zajistila co nejširší podporu v britském parlamentu a která by byla ve shodě se zásadami dohodnutými Evropskou radou,“ uvedl k jednání Junckera a Mayové mluvčí Evropská komise Margaritis Schinas. Zároveň řekl, že britská premiérka a Juncker se opět setkají na konci února.

Britové se s postojem k brexitu velmi silně identifikuji, říká odbornice Brusenbauch Meislová

Čas brexitu se neúprosně krátí. O současné patové situaci na britské politické scéně, případném dalším referendu či o pozici ČR v brexitovém jednání hovořila redakce s odbornicí na brexit Monikou Brusenbauch Meislovou. 

Mayová se dnes v Bruselu snaží přesvědčit unijní činitele o úpravě dohody. Na odpoledním setkání s šéfem Evropského parlamentu Antoniem Tajanim a s koordinátorem EP pro brexit Guyem Verhofstadtem ujistila, že není proti takzvané irské pojistce, která má zaručit, aby mezi Irskem a Severním Irskem nebyla zavedena takzvaná tvrdá hranice.

„Důležité je, že paní Mayová nás dnes na jednání ujistila, že pojistka bude. To už řekla v Belfastu, není důvod pojistku vyjmout,“ řekl Verhofstadt na následném krátkém tiskovém brífinku. Zopakoval také postoj EU, která změny v brexitové dohodě odmítá a prostor pro úpravy vidí jen v politické deklaraci. Prohlásil také, že odchod Británie bez dohody není řešením, takovou situaci osobně považuje za katastrofu.

Mayovou ještě čeká jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

O irské pojistce se bude vyjednávat během přechodného období. Britové uvažují nad trvalou celní unií

Členské státy stojí za Unií v tom, že o na podzim dojednané dohodě o odchodu Spojeného království z EU se znovu nedá vyjednávat. Z Německa se však začínají ozývat i odlišné názory.