Von der Leyenová: Pokud Británie nebude respektovat pravidla, nezíská plnohodnotný přístup k unijnímu trhu

© European Union, 2020

Bez prodloužení přechodného období nebude možné dojednat všechny detaily vzájemných vztahů Evropské unie a Británie.

Prohlásila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová během návštěvy Londýna. Británie podle ní nemůže očekávat, že bez kompromisů a závazků dodržování pravidel EU se dočká plného přístupu na jednotný unijní trh. V projevu na univerzitě London School of Economics řekla, že Unie nabídne svému odcházejícímu členovi nejtěsnější partnerství, které však nemůže být stejně silné jako dosud.

Von der Leyenová dnes poprvé ve funkci dorazila do britské metropole na setkání s premiérem Borisem Johnsonem, s nímž bude jednat o připravovaném ochodu jeho země z evropského bloku. Británie pravděpodobně EU opustí po měsících odkladů za 23 dní na konci ledna.

Brexit hýbe evropskou ekonomikou. Komu působí největší potíže?

Pátá největší světová ekonomika a druhá největší evropská ekonomika odchází z Unie. Jaký ekonomický dopad bude mít brexit?

Šéfka EK na úvod své návštěvy promluvila na půdě prestižní londýnské školy, na níž v 70. letech rok studovala. V projevu s titulem „Staří přátelé, nové začátky“ dala najevo lítost nad brexitem a ocenila britský přínos pro Unii. Zdůraznila však, že v nastávajících vyjednáváních musí Britové očekávat, že pokud budou trvat na některých požadavcích, přijdou o část výhod plynoucích ze současného členství.

„(Naše partnerství) nemůže, a ani nebude stejně blízké jako dosud, protože každá volba má své důsledky. Každé rozhodnutí něco stojí. Bez volného pohybu lidí nemůžete mít volný pohyb kapitálu, zboží a služeb,“ prohlásila šéfka EK. Pokud Británie nebude respektovat unijní pravidla týkající se životního prostředí, pracovních podmínek, daní či státní pomoci, nemůže se dočkat „plnohodnotného přístupu na největší jednotný trh na světě“, dodala.

EU podle ní nehodlá dělat kompromisy v otázce svého společného trhu, ale chce pracovat na bezprecedentní dohodě zahrnující nejen obchodní vztahy bez jakýchkoli celních či dumpingových bariér. Unie se podle von der Leyenové chce s Británií dohodnout na partnerství zahrnujícím „vše od boje proti klimatickým změnám po ochranu dat, od rybolovu po energetiku, od dopravy po vesmír, od finančních služeb po bezpečnost“. „A my jsme připraveni pracovat dnem i nocí na tom, abychom toho v časovém rámci, který máme, dojednali co nejvíce,“ prohlásila předsedkyně EK.

Většina Britů chce volný pohyb osob i po brexitu, ukazuje průzkum

Většina britských voličů podle nového průzkumu souhlasí s tím, aby se současný režim volného pohybu osob vztahoval na Británii i po jejím odchodu z Evropské unie.

Johnson chce obchodní dohodu

Britští představitelé však dali v minulosti najevo, že některá unijní pravidla jsou pro ně nepřijatelná, zvláště pokud by byla překážkou v uzavírání obchodních smluv s dalšími zeměmi. Podle informací z Downing Street dnes Johnson hodlá von der Leyenové říci, že bude Londýn usilovat spíše o obchodní dohodu než o komplexní blízké vztahy s Unií.

Von der Leyenová již dříve uvedla, že přechodné období, které zajišťuje platnost současných smluv do konce roku, je na uzavření nových dohod velmi krátké. Dnes prohlásila, že neumožní dojednat všechny detaily vzájemných vztahů. „Budeme muset určit priority,“ řekla.

Johnson přitom odmítá jeho případné prodloužení, z něhož by pro Británii vyplývala nutnost dále plnit členské povinnosti.