Ve vládě Mayové se chystá revolta, spekuluje britský tisk

© Shutterstock

Uvnitř britských vládních konzervativců zesílil tlak na premiérku Theresu Mayovou, aby co nejdříve opustila svůj úřad. Britský tisk v této souvislosti spekuluje o probíhající revoltě v kabinetu.

Podle reportéra listu The Sunday Times „se věci nyní mohou začít hýbat rychle“. Televize ITV uvedla, že Mayová se dnes odpoledne sejde s klíčovými ministry, kteří patří mezi zastánce rázného odchodu země z Evropské unie.

Zpravodaj deníku The Daily Telegraph napsal, že nespokojenost kabinetu vyvolal text zákona o odchodu země z EU, který již ministři měli možnost vidět. Podle reportéra jde totiž dokument mnohem dále, než bylo dohodnuto na úterním bouřlivém několikahodinovém zasedání kabinetu. Oficiálně bude návrh zákon zveřejněn v pátek.

Premiérka plánuje hluboce rozdělené Dolní sněmovně v prvním červnovém týdnu předložit třikrát odmítnutou dohodu o podmínkách odchodu z EU právě formou zmíněného prováděcího zákona, který by dokument včlenil do britského práva. V něm chce Mayová ve snaze získat na svou stranu labouristickou opozici zakotvit i úterní návrhy, které mluvčí vlády prezentoval jako „významné změny“.

Jednání o brexitu s vládou ztroskotalo, oznámil lídr labouristů Corbyn

Šéf britských opozičních labouristů Corbyn dnes oznámil, že brexitové rozhovory s vládou ztroskotaly. Jejich cílem bylo najít východisko ze současného patu kolem odchodu země z Evropské unie.

Naštvaní labouristé i konzervativci

Labouristé nabídku hned v úterý odmítli a značnou část konzervativců popudila zmínka o druhém brexitovém referendu.

Podle šéfa labouristů Jeremyho Corbyna nabídka Mayové, která měla uspokojit klíčové požadavky jeho strany, nepřinesla žádný posun. Mayová se dnes na Corbyna obrátila ještě v osobním dopise s žádostí o podporu. Červnové hlasování v něm označila za „poslední šanci zajistit brexit“.

Zmínka o druhém referendu, potvrzujícím brexitovou dohodu, rozhněvala mnoho konzervativních poslanců. Podle nejnovější bilance serveru BuzzFeed od úterý vrostl počet zákonodárců Konzervativní strany, kteří se rozhodli dohodu nepodpořit. Naposledy proti ní hlasovalo 34 poslanců vládní strany, nově se tak chystá učinit 69 konzervativních členů Dolní sněmovny.

V souvislosti s úterním fiaskem také sílí tlak na Mayovou, aby svůj úřad co nejdříve opustila. Dnes večer se sejde takzvaný Výbor 1922, který sdružuje většinu poslanců Konzervativní strany. Vlivný poslanec Nigel Evans se na schůzi podle britského tisku pokusí docílit změny stranických pravidel, která by umožnila okamžité hlasování o nedůvěře Mayové jako šéfce strany. Sama Mayová minulý týden přislíbila, že harmonogram svého odchodu určí po červnovém hlasování v parlamentu, a to bez ohledu na jeho výsledek.

Video: Odklad brexitu nemusí stačit. Podívejte se, co by přinesl tvrdý rozvod s EU

Evropští lídři se dohodli, že odloží nejzazší lhůtu pro odchod Británie z Evropské unie do 31. října. Díky tomu má britská premiérka více času na to, aby získala mezi poslanci podporu pro svoji brexitovou dohodu. Přesto stále hrozí tzv. tvrdý brexit.