V obchodních jednáních mezi EU a Británií nastal mírný posun. Vyhráno ale stále není

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Během pondělí vyplynulo na povrch několik neoficiálních informací o možných průlomech v klíčových bodech jednání o obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Jejich konec je však nadále v nedohlednu. Do konce přechodného období zbývá 16 dní.

Již včera dopoledne se hovořilo pouze o dvou ze třech původně sporných otázek – respektování pravidel hospodářské soutěže a rybolovu.

Odpoledne pak vyplynulo na povrch, že Británie přistoupila na některé požadavky týkající se spravedlivé soutěže mezi unijními a britskými podniky. Británie si chce na jednu stranu coby suverénní země určovat vlastní pravidla sama, na stranu druhou se EU snaží vyhnout situaci, kdy by britští dovozci byli na unijním trhu zvýhodněni například vládními subvencemi.

Otázkou především zůstává, co se stane, když EU zpřísní svá pravidla, na jejichž dojednání se však britští zástupci již nebudou podílet. Řešením, na kterém se podle zahraničních zdrojů již shodla britská i unijní strana, by mělo být britské akceptování nynějších pravidel platných v době ukončení rozhovorů v EU. Pokud by pak unijní instituce předpisy zpřísnily a Británie se od nich začala odchylovat, na scénu by měl před uvalením odvetných cel a kvót nastoupit arbitrážní proces. Vyjednavači se nyní musí dohodnout, jaká odvetná opatření se budou v tom horším případě uplatňovat.

Díky ústupku britské strany jsou nyní londýnští vyjednavači v mírné převaze, což jim může hrát do karet. Zbývající třetí téma – rybolovná práva – jsou navzdory jejich malé ekonomické hodnotě velkým politickým tématem, z něhož ani jedna strana nechce udělat krok zpět.

Spornou otázkou zejména je, jaké by měly být nové kvóty a jak často by se měl vyjednávat přístup do britských vod.

Informace však nejsou definitivně potvrzené. Uvádějí je jen osoby blízké jednání. Žádná oficiální prohlášení unijního vyjednavače Michela Barniera či jeho britského protějšku Davida Frosta zatím nepadla. I to může být podle zahraničních médií součástí vyjednávací strategie.

Brexit je stále na mrtvém bodě, už po několik týdnů a měsíců. Do konce přitom zbývá přesně 24 dní

Řeč není o ničem jiném než nekonečných jednáních mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím o komplexní dohodě zahrnující obchodní vztahy i bezpečnostní otázky. Čeká se v podstatě jen na to, kdo dřív ustoupí ze svých požadavků.

Nový posun zatím nepřinesl ani dnešek, kdy se k vyjednávacímu stolu měly vrátit obě strany. Web Politico ráno pouze informoval o tom, že se zástupci EU a Británie nebyli schopni dohodnout na budoucí účasti britských studentů v unijním vzdělávacím výměnném programu Erasmus. Nic ale podle zdrojů Politico nemusí být ještě ztraceno.

Dokončení rozhovorů a ratifikace

Přestože oficiální termín pro dokončení nynějších rozhovorů po nedělním telefonátu britského premiéra Borise Johnsona a šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové stanoven není, jejich uzavření do konce tohoto týdne může podle některých zdrojů zajistit včasnou ratifikaci.

„Pokud má dohoda mezi EU a Británií fungovat od 1. ledna 2021, příštích pár dní bude důležitých,“ napsal včera na twitteru Barnier.

Dohodu totiž budou muset potvrdit členské státy, jejich parlamenty, a také britský a Evropský parlament.

Europoslanci měli dohodu schválit na svém posledním plenárním zasedání v tomto roce, které se koná právě nyní. Vzhledem k tomu, že dohoda stále není hotová, mohou se k hlasovací proceduře vrátit ještě po vánočních svátcích 28. prosince. Jak redakci EURACTIV.cz potvrdila česká europoslankyně Martina Dlabajová (za ANO, Renew) europoslanci už se na možnost hlasovat o dohodě těsně před koncem roku připravují.

I tak ale stále není včasné dokončení ratifikace jisté. Poslanci i zástupci členských států již několik týdnů avizují, že potřebují nějaký čas nejen na přeložení textu dohody z angličtiny do dalších 23 oficiálních jazyků EU, ale také na podrobné pročtení jejího obsahu.

Pokud nebude v některých bodech respektovat mantinely, které unijní vyjednavač dostal, nemusí být dohoda vůbec schválena.

Jednání o dohodě EU s Británií pokračují dál. Nový deadline stanoven není

Jednání o podobě obchodních vztahů mezi EU a Británií, které probíhalo v posledních dnech a nocích, skončila podle očekávání bez úspěchu, shodli se dnes po telefonu britský premiér s šéfkou Komise. Shoda nad spornými oblastmi se bude hledat dál.

Další scénáře

Je zde několik dalších možností, jak tento problém překonat. Jednou z nich je prodloužení přechodného období. V případě, že do konce roku dojde ke krachu jednání, ze strany EU bude zájem se k rozhovorům vrátit co nejdříve po novém roce. Včera to potvrdil i unijní vyjednavač Barnier.

Jestli o to bude mít zájem i Británie, je nyní otázkou. Boris Johnson totiž již několikrát zopakoval, že jeho země je připravena od 1. ledna 2021 obchodovat i na základě pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

Některé podniky ale upozorňují, že připraveny nejsou. Neví, na co přesně se mají připravovat. Od Nového roku, v případě včasného nedosažení dohody, lze očekávat chaos. Ten už byl patrný během minulého víkendu, kdy se například v Doveru tvořily až 17 kilometrů dlouhé kolony nákladní vozů, které se před koncem roku snaží předzásobit na horší časy. Ty mohou nastat i při dosažení dohody.

Jednání EU a Británie se chýlí ke konci. Podle Barniera je jejich výsledek stále nejasný

Jednání o obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Británií spějí ke konci a příštích několik hodin bude rozhodujících. Nadále však nelze říci, zda se podaří dohodu uzavřít. Dnes to podle agentur DPA a AFP zástupcům evropské sedmadvacítky sdělil hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier, který v posledních dnech vede jednání v Londýně se svým britským protějškem Davidem Frostem.

Také europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO, Renew) se domnívá, že na odkladu jednání nepanuje shoda.

„Je ale zřejmé, že více času na vyjednávání obchodní dohody by bylo vhodné, zejména z důvodu hledání dalších možných cest spolupráce ve sporných oblastech. Také by to poskytlo adekvátní prostor pro ratifikaci celé dohody,“ upřesňuje.

Teoretickou možností by bylo přijmout dohodu v podobě, do jaké ji nyní vyjednali diplomaté. Měla by být totiž z 98 procent hotová. Zbytek by mohl být upraven dílčími mini-dohodami. Takovou formu ale Kovařík za reálnou nepovažuje. Sporné otázky, které tvoří zbývající dvě procenta – tj. podmínky hospodářské soutěže a systém pro dohled nad dohodou a řešení potenciálních sporů – totiž prochází celou dohodou.

„V rámci dosavadního jednání obě strany uvedly, že budou hlasovat pouze o finální dohodě, to znamená jen tehdy, kdy budou sporné otázky vyřešeny a bude dojednána celá obchodní dohoda. Jedná se o klíčové oblasti a bez nich by fungování vzájemných obchodních vztahů mohlo být výrazně narušeno,“ vysvětlil europoslanec.

Nejjistější variantou, kterou včera podle informací ČTK uvedl unijní vyjednavač Barnier, je, že pokud se dohoda dojedná do 31. prosince, bude moci vstoupit předběžně v platnost. Členské státy a všechny participující parlamenty by ji pak schválily dodatečně příští rok. I taková varianta je však problematická, protože stoprocentně nezaručí, že dohoda bude pro všechny akceptovatelná.

Britské a evropské regiony i města chtějí úzce spolupracovat i po brexitu

Města a regiony ve Spojeném království a v členských státech EU musí společně hledat možnosti, jak zmírnit dopady brexitu a klimatických změn na obyvatele, píší v komentáři předseda Výboru regionů Apostolos Tzitzikostas a starosta Londýna Sadiq Khan.

Přípravy na nejhorší 

Podobně jako Británie se i Unie začala kvůli obtížným jednáním připravovat na nejčernější scénář. Minulý čtvrtek Evropská komise představila čtyři návrhy nouzových opatření, která – budou-li schválena členskými státy a Evropským parlamentem – zajistí na půl roku pokud možno plynulou leteckou a pozemní nákladní a osobní dopravu.

Na rok by pak navíc regulovala přístup rybářů do vod jedné či druhé strany. Opatření jsou podmíněna recipročním přístupem Spojeného království. Vyvstávají však pochyby nad tím, jestli tato pravidla bude britská strana akceptovat. Jak si povšiml bruselský web EURACTIV.com, opatření jsou v podstatě podobná tomu, na čem jsou nyní zablokovaná jednání o celkové obchodní dohodě.

„Spojené království nemá povinnost akceptovat podmínky EU. V konečném důsledku to tedy bude rozhodnutí na straně tamní vlády. Rozhodně by přijetí podmínek EU uvolnilo tlak na obou stranách. To poslední, co chceme, je vznik konfliktů mezi několika členskými státy EU a Velkou Británií,“ poznamenal europoslanec Kovařík s tím, že EU nemá prostředky k tomu, aby Británii donutila k dodržování navržených pravidel, o nichž navíc sama nerozhoduje.

Připouští nicméně, že regulace letecké a pozemní dopravy by v případě nedosažení dohody na konci roku měla být v zájmu obou stran.

„Tato opatření mají za cíl zmírnit negativní dopady možného ‚tvrdého‘ brexitu na obchodní a dopravní vztahy obou stran a jsou ‚záchranou sítí‘ jak pro občany, tak také pro podnikatele, exportéry a dopravce,“ dodal český zástupce v Evropském parlamentu.

Jednání o budoucích vztazích EU s Británií jde do tuhého. Komise předložila plány pro případ nedohody

Včerejší večeře britského premiéra a předsedkyně Komise průlom v rozhovorech o budoucích vztazích EU se Spojeným královstvím nepřinesla. Přestože někteří neztrácejí naději v dosažení dohody, Komise i premiér Johnson dnes vyzvali k započetí příprav na černý scénář.

Naděje umírá poslední

Navzdory všem komplikacím i nedostatku času však někteří evropští politici v alespoň včasné dosažení, pokud ne ratifikaci, věří. Přiklání se k nim i Kovařík. Oceňuje v této souvislosti fakt, že se podařilo v rekordně krátkém čase – v podstatě během 11 měsíců, které byly navíc do velké míry omezeny koronavirovými opatřeními – dojednat téměř celou obchodní dohodu.

„Domnívám se, že možnost dosáhnout dohody je sice značně omezená, ale nikoliv zcela vyloučená. Jestli má k dohodě dojít, nebude to možné bez ústupků z jedné či druhé strany. A to jak v oblasti rybolovu, podmínek hospodářské soutěže či systému řešení sporů,“ neztrácí naději Kovařík.

Blíží se nový začátek pro staré přátele. Jak bude vypadat, neví ani EU ani Británie. Někteří v dohodu věří, jiní už nikoliv

Krach jednání EU s Británií je v současnosti pravděpodobnější než dosažení dohody, myslí si šéfka Komise. Někteří lídři zemí EU však nadále věří v dosažení dohody. Ať tak či onak, za necelé tři týdny nastane nový začátek pro obě strany.