Úterní jednání o brexitu zkrachovala, odvolává se tisk na zdroje z Bruselu

© Shutterstock

Úterní několikahodinová jednání britských brexitových vyjednavačů v Bruselu zkrachovala, napsaly dnes s odvoláním na své zdroje agentura Reuters a server Independent.

Reuters cituje i nejmenovaného zástupce Evropské unie, podle nějž Brusel žádný průlom do víkendu neočekává. Mluvčí Evropské komise vzápětí potvrdil, že úterní rozhovory byly „těžké“ a řešení nebylo nalezeno. Britský tým se u EU snaží dosáhnout změn v takzvané irské pojistce, která je součástí smlouvy o odchodu Británie z EU.

Tlačí jej ale čas, neboť Spojené království má unii opustit už za 23 dní a parlament kvůli sporné irské pojistce dohodu ještě neschválil.

Britský generální prokurátor Geoffrey Cox, který jednal v Bruselu spolu s ministrem pro brexit Stephenem Barclayem, televizi Sky News po návratu řekl, že obě strany si vyměnily „silná stanoviska“. Britové podle něj přišli s „velmi rozumnými návrhy“. „Teď nás čeká opravdová diskuse, rozhovory zase brzy začnou,“ dodal Cox.

Vzhledem k tomu, že jeho prohlášení neobsahovalo obvyklá slova o „konstruktivních rozhovorech“, je podle komentátorů jasné, že úterní jednání zkrachovala.

Diplomaté podle Reuters spekulují, že pokud by se unijním a britským vyjednavačům podařilo během víkendu dosáhnout dohody, mohla by v pondělí do Bruselu zamířit premiérka Theresa Mayová, aby ji politicky podpořila. V úterý by pak o brexitové smlouvě hlasoval britský parlament.

Britové se v Bruselu snaží zajistit změny v irské pojistce, tedy záložním řešení, které má zabránit přísnému režimu na hranici mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu. O dohodě má parlament hlasovat nejpozději do 12. března. Británie má unii opustit 29. března.

Premiérka Mayová dnes podle Reuters ve snaze získat pro svou brexitovou dohodu opoziční labouristy nabídla parlamentu, odborům a podnikatelům větší slovo při jednáních o změnách zákonů týkajících se práv pracovníků po brexitu. Dolní sněmovna by podle vlády měla mít právo rozhodovat o tom, které unijní zákony o ochraně zaměstnanců by měly platit i v Británii v případě, že EU své standardy zvýší.

Mayová dnes v Dolní sněmovně čelila tradičním otázkám poslanců. Při interpelacích byly ale jen dva dotazy ohledně brexitu, všímají si britská média. Většina se týkala růstu počtu násilných zločinů.

Od letectví až po práva Britů v zemích EU. Evropa se připravuje na brexit bez dohody

Zbývá 23 dní do předpokládaného odchodu Británie z Unie. Jednání o již uzavřené výstupové dohodě a jejím schválení však stále pokračují, stejně tak jako příprava na potenciální brexit bez dohody.