Unijní registr v důsledku brexitu pozastavil desítky tisíc online domén britských uživatelů

© Pixabay

Více než 80 000 internetových domén, které měli Britové registrovány v Evropské unii, bylo po skončení přechodného období pozastaveno. Například doména Leave.EU kampaně za vystoupení Británie z EU ale nadále funguje.

Unijní registr EURid, který zajišťuje správu evropských domén, pozastavil britské domény hned v prvních minutách nového roku. Webové stránky na těchto doménách nefungují a Britové si web s koncovkou .eu nemohou už ani zaregistrovat.

Pozornosti se v této souvislosti dostalo zejména doméně Leave.EU. Jde o web kampaně za vystoupení Británie z Evropské unie, kterou financoval podnikatel a podporovatel Strany za nezávislost Spojeného království (UKIP) Arron Banks a jejíž hlavní tváří byl Nigel Farage. Jeho několikaletá kampaň proti členství Británie v EU sehrála důležitou roli v referendu, v němž se Britové v roce 2016 nakonec těsnou většinou vyslovili pro vystoupení země z EU.

S blížícím se koncem roku 2020 se spekulovalo, zda zůstane web funkční. A zůstal. Organizace totiž podle informací EURACTIV.com před koncem přechodného období oficiálně přesídlila do irského města Waterford. Na webu však zatím není změna sídla uvedena.

Podcast: EU a Británie se dohodly na budoucích vztazích. Co bude dál?

Evropská unie a Spojené království překonaly sporné body jednání o vzájemných budoucích vztazích a 24. prosince uzavřely dohodu. Co dohoda obsahuje, jaké bude mít dopady na Británii a Unii a co bude ještě následovat?

EURid britské vlastníky domén s koncovkou .eu upozornilo, že po přechodném období budou klíčové funkce webových stránek pozastaveny. Registr následně zaznamenal příliv žádostí o přenesení sídla z Británie do EU ze strany držitelů, kteří tak chtějí své stránky zachovat.

Domény mají být pozastaveny do 31. března letošního roku. Do té doby si mohou jejich držitelé aktualizovat adresu nebo mohou doložit, že disponují občanstvím některého z členských států EU.

Pozastavení domén však bylo v plánu, server EURACTIV.com o záměru Evropské komise informoval už začátkem roku 2019. Komise předpokládala, že hned po skončení přechodného období budou všechny dotčené domény pozastaveny, a to zhruba do 48 hodin.

Britské a evropské regiony i města chtějí úzce spolupracovat i po brexitu

Města a regiony ve Spojeném království a v členských státech EU musí společně hledat možnosti, jak zmírnit dopady brexitu a klimatických změn na obyvatele, píší v komentáři předseda Výboru regionů Apostolos Tzitzikostas a starosta Londýna Sadiq Khan.