Tvrdý brexit: Britský obchod čeká v dlouhodobém horizontu až 10procentní propad

© Pixabay

Nové obchodní restrikce, které platí po vystoupení Británie z Evropské unie, činí v Británii problémy hlavně menším zpracovatelům. Asi dvě třetiny z nich teď nakupují dráž suroviny a náhradní díly, ukázal průzkum konzultační organizace South West Manufacturing Advisory Service (SWMAS).d

Nějaké problémy ale hlásí většina dotazovaných, uvedla včera agentura Reuters.

Organizace SWMAS průzkum uskutečnila v lednu, kdy se dotazovala zástupců téměř 300 firem. Na průzkumu se podílela také iniciativa na podporu růstu zpracovatelského sektoru, kterou financuje vláda a Evropská unie.

Výsledky průzkumu tak ukazují, že zavedení celních kontrol a dalších požadavků, které se objevily od 1. ledna tohoto roku, znamenají pro obchod mezi Unií a Británií narušení dosavadních vztahů.

„Zvýšení cen v dodavatelském řetězci se dostavilo okamžitě. Dozvídáme se také, že déle trvá dodání surovin,“ upozornil šéf organizace SWMAS Nick Golding.

Novým „styčným důstojníkem“ EU pro vztahy s Británií je Slovák Šefčovič. Jaké problémy musí řešit?

Masivní zdražení zboží i nové vyjednávací týmy. Uplynulé dva týdny opět ukázaly, co „vánoční“ dohoda mezi EU a Spojeným královstvím (UK) znamená pro běžné občany, a co naopak nikoliv. Jaké novinky v britsko-unijních vztazích vyplavaly na povrch?

Více než polovina zpracovatelů se potýká s problémy

Asi 65 procent zpracovatelů hlásí vyšší náklady a 54 procent jich uvádí, že je pro ně obtížnější vyvážet zboží na unijní trh. Asi pětina zpracovatelů si pak myslela, že pro ně bude přínosem, když jejich zákazníci vrátí část práce z unie do Británie.

Britská vláda uvedla, že mnoho těžkostí lze považovat za „dětské nemoci“ a že se po čase vše normalizuje. Minulý týden oznámila, že poskytne 20 milionů liber (590 milionů Kč), aby malým podnikům usnadnila období, než si zvyknou na nová pravidla. Později v letošním roce začnou platit ještě další omezení.

Britská centrální banka předpovídá, že obchodní omezení způsobená brexitem v tomto čtvrtletí sníží ekonomickou aktivitu o jedno procento, což bude ekvivalent asi pěti miliard liber (více než 147 miliard Kč). Obchod se podle ní v dlouhodobém horizontu sníží o deset procent.

Podcast: Vítejte v brexitu: Připravte si doklady a odevzdejte svačinu

Od 1. ledna letošního roku platí provizorní dohoda o budoucích vztazích Evropské unie a Velké Británie. A nejen obchodníci už čelí dopadům rozchodu Unie a Spojeného království v praxi. Kromě nárůstu byrokracie došlo i na kuriozity. Co se konkrétně děje?

Daň za vlastní kontrolu

Zastánci brexitu říkají, že Británie pocítí dlouhodobý užitek tím, že si může stanovovat svá vlastní obchodní pravidla s mimoevropskými zeměmi. Bude mít i kontrolu nad tím, co a jak si bude regulovat.

Británie není od ledna součástí jednotného trhu Evropské unie ani součástí unie celní. Potíže začali už v lednu hlásit například skotští rybáři či obchody v Severním Irsku. S problémy se potýká i řetězec Marks & Spencer, což pocítili i jeho zákazníci v České republice.

Přešlap Komise vůči Severnímu Irsku se nevyplácí. Británie volá po revizi vztahů s EU

Británie včera vyzvala k „restartu“ vztahů s Evropskou unií a „zpřesnění“ brexitové dohody ohledně Severního Irska. Uvedla, že důvěru ve vztazích narušil nedávný nerealizovaný záměr Bruselu zakázat vývoz covidových vakcín mimo EU.