Brexit je stále na mrtvém bodě, už po několik týdnů a měsíců. Do konce přitom zbývá přesně 24 dní

© European Union 2020

Řeč není o ničem jiném než nekonečných jednáních mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím o komplexní dohodě zahrnující obchodní vztahy i bezpečnostní otázky. Čeká se v podstatě jen na to, kdo dřív ustoupí ze svých požadavků.

Intenzivní jednání probíhající ve dne v noci, v pracovní i víkendové dny, nikam příliš nepokročují. Ani zásahy shůry ze strany předsedkyně Evropské komise či britského premiéra nebo povinné přestávky vyjednávacích týmů nic neřeší. Deadline pro uzavření dohody přitom už několikrát vypršel. A to kvůli stále stejným neshodám nad dodržováním unijních standardů a pravidel hospodářské soutěže, dohledem pro dodržováním dohody a rybolovnými právy.

Britský list The Guardian s odvoláním na zdroje z unijní strany včera večer na svém webu napsal, že se obě strany zásadně posunuly ke shodě v otázce rybolovu. Zatímco EU dosud požadovala zachování současných práv pro rybáře z unijních zemí, Británie chtěla výrazně zvýšit rybolovné kvóty pro své lodě.

Podle listu se měly kvóty upravit ve prospěch britských po přechodném období zachovávajícím nejméně pět až sedm let současný stav. Britské zdroje stanice BBC a listu The Times naproti tomu popřely, že by nastal výrazný průlom v rybolovu či některém z jiných sporných témat. To potvrdil v pondělí ráno i šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier. Podle něj jsou možnosti na dosažení dohody nejisté.

Krachu jednání mezi EU a Británií může předejít dočasná dohoda

Rychle se krátící čas na vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie s Británií přiměl obě strany zvažovat možnosti dočasné dohody na některých sporných tématech.

Víkendová jednání

Šéfové vyjednávacích týmů Barnier na unijní a David Frost na britské straně se k přímým rozhovorům vrátili po jednodenní pauze v neděli. O den dříve dostali od Ursuly von der Leyenové a Borise Johnsona pokyn, aby zkusili překonat dlouhé měsíce trvající rozpory v poslední trojici témat, které zbývá vyřešit.

To se ale ani během pondělí nepodařilo.

Diplomaté na obou stranách se shodují, že na dosažení shody, kterou musí schválit parlamenty na obou stranách, zbývá již jen několik dní. Někteří hovoří o tom, že je již hotovo zhruba 97 až 98 procent dohody.

Různé pohledy však mají na to, jak k doladění dohody dospět. Zatímco ti z unijních zemí tvrdí, že bez Johnsonova ústupku v otázkách zachování současných práv pro rybáře z kontinentu či pravidel státní podpory pro britské firmy to nepůjde, hlasy z britské strany považují za klíč k úspěchu zejména nové rybolovné kvóty výrazně výhodnější pro Británii.

Další dny jsou pro budoucí vztahy s Británií klíčové, EU nemíní ustoupit, prohlásil Michel

Země EU se do poslední chvíle budou snažit o jednotu při vyjednávání s Británií. Prohlásil to dnes předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož by příštích několik dní mohlo přiblížit odpověď na otázku, zda lze dosáhnout dohody.

Členské státy zatím jednotně stojí za skupinou pobřežních zemí v čele s Francií, které striktně odmítají jakoukoli významnou změnu současného podílu rybářů z kontinentu na úlovcích z vod kolem Británie.

Johnsonova vláda naproti tomu tvrdí, že odchodem z EU získala země suverenitu, kterou využije například ve prospěch svých rybářů. Stejně se staví i k otázce státní podpory pro britské firmy. Brusel naproti tomu míní, že pokud chce Británie plný přístup na unijní jednotný trh, musí sladit pravidla hospodářské konkurence s těmi evropskými.

Podle diplomatů citovaných britskými médii se ve zmíněných otázkách postoje obou stran od nedělního začátku intenzivních vyjednávání v Bruselu prakticky vůbec nesblížily. Šance na to, že se Británie s evropským blokem rozejde bez uspořádání obchodních a dalších vztahů, kvůli tomu podle některých unijních diplomatů vzrostla.

„Nepovažujeme sice tento proces za uzavřený, ale situace je velmi choulostivá a je dost dobře možné, že se nám to (dohoda) nepovede,“ řekl britský vládní zdroj agentuře Reuters.

Podle diplomatů je naděje, že se Británie a EU dohodnou na budoucích vztazích tento týden

Vyjednavači by se mohli na podobě budoucích vztahů Británie s Evropskou unií dohodnout v pátek nebo o víkendu. Agentuře Reuters to dnes řekli tři unijní diplomaté, další zdroj byl ale skeptický.

Pokud nebude dohoda hotová během několika příštích dní, aby ji mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty na obou stranách, čeká obě strany divoký rozchod. V takovém případě by od ledna zkomplikovaly obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace.

Pomůže britský ústupek u kontroverzního zákona o vnitřním trhu?

Britská vláda dnes v rozhodující fázi vyjednávání o odchodu Spojeného království z Evropské unie připustila, že je ochotná odstranit kontroverzní pasáže zákona o vnitřním trhu. Krok podmínila tím, že vyjednavači obou stran dojdou v následujících dnech k dohodě, píše zpravodajský server BBC.

Prohlášení o možném kompromisu vydali členové kabinetu premiéra Borise Johnsona krátce před tím, než zákon začala projednávat britská Dolní sněmovna. Ta kontroverzní normu na konci léta už jednou schválila. Zákon následně v říjnu odmítla horní komora parlamentu, Sněmovna lordů.

Zákon s cílem zajistit volný obchod mezi všemi částmi Británie porušuje takzvaný protokol o Severním Irsku, jenž je jedním z pilířů brexitové dohody. Podle něj bude tato část Británie součástí unijního volného trhu, což má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou, která je členskou zemí EU.

Británie neodpověděla na výzvu EU kvůli porušení brexitové dohody. Komise zvažuje další kroky

Británie ve stanovené lhůtě neodpověděla Evropské komisi na dopis, kterým Brusel zahájil právní řízení kvůli porušení loni uzavřené brexitové dohody. Exekutiva Evropské unie proto zváží další kroky, oznámil dnes mluvčí Komise.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney dnes označil gesto Londýna za pozitivní signál.

Zásadní rozdíly přetrvávají, zbývá přitom posledních pár dní

O stavu jednání dnes v podvečer hovořili opět po telefonu téměř tři hodiny předsedkyně Komise von der Leyenová a britský premiér Johnson. Shodli se na tom, že zásadní rozdíly ve třech sporných bodech zatím nebyly překonány. V nejbližších dnech se proto mají setkat osobně v Bruselu, aby společně zhodnotili vyhlídky na dosažení dohody.

„Požádali jsme naše hlavní vyjednávače a jejich týmy, aby připravili přehled zbývajících rozporů k diskusi na osobním setkání v Bruselu v následujících dnech,“ uvedli oba politici v krátkém resumé telefonátu.

V belgické metropoli se ve čtvrtek sejdou premiéři a prezidenti členských zemí EU, podle mluvčího komise však Johnson bude jednat pouze s von der Leyenovou a den jejich setkání zatím nebyl upřesněn.

Podle Coveneyho je definitivně poslední termín pro dosažení dohody tato středa. „Po středě přijde Evropská rada a pokud nebude dohoda ve čtvrtek, tak lídři EU jistě začnou přemýšlet o nouzových plánech pro případ brexitu bez obchodní dohody,“ řekl Coveney s odkazem na čtvrteční summit irské televizi RTE.

Zástupci obou stran však již několikrát hovořili o podobných limitních termínech, zatímco diplomaté spíše připouštějí, že bude možné vyjednávat až do doby, než rozhodnou o definitivním konci nadějí na dohodu političtí vůdci.

Dohoda mezi Unií a Británií je z 95 procent hotová. To nejdůležitější ale zatím vyřešeno není

Do konce přechodného období zbývá 39 dní, jak připomíná i britský vládní web pro přípravu na nadcházející rok, kdy se Británie octne mimo vnitřní trh a celní unii EU. Pravidla budoucího partnerství však zatím nejsou zcela dojednána.