Sobotka: Návrhy na Czexit jsou škodlivé. Vláda ale musí s lidmi víc mluvit, tvrdí odborníci

český premiér Bohuslav Sobotka; zdroj: ShutterStock.com; autor: Ondrej Deml

Případného odchodu Velké Británie z EU by se v ostatních členských státech mohli chytit pravicoví extremisté a nacionalisté. Evropská myšlenka by tak byla oslabena, uvedl nedávno český premiér. Návrhy na odchod z EU jsou však pro Česko nebezpečné, dodává dnes. Současná politická situace takovému scénáři sice nenasvědčuje, podle odborníků je přesto na místě, aby vláda o evropských otázkách s lidmi víc hovořila a upozorňovala na výhody i nevýhody členství v Unii.

Britský premiér David Cameron odjížděl z posledního summitu evropských lídrů, který proběhl na konci února v Bruselu, spokojen. Od zástupců ostatních členských států získal příslib toho, že jeho země může upravit své postavení v EU. Cameron věří, že nově vyjednaný status pomůže přesvědčit britské občany, aby v plánovaném referendu hlasovali pro setrvání Velké Británie v evropském projektu.

O tom, zda se to povede a tzv. Brexit, tedy vystoupení Spojeného království z EU, zůstane pouhým přáním britských skalních euroskeptiků, bude jasno již za pár měsíců. Cameron totiž krátce po návratu z Bruselu oznámil, že Britové budou o pokračování členství v EU rozhodovat již 23. června.

Ať už budou výsledky hlasování jakékoliv, úvahy o případném Brexitu zaměstnávají evropské politiky už nyní. Český premiér Bohuslav Sobotka například varoval před tím, že pokud Velká Británie z EU vystoupí, „evropská myšlenka bude oslabena“. Britského příkladu se totiž chopí pravicoví extremisté a nacionalisté a začnou jej prosazovat ve svých domovských státech, v České republice nevyjímaje.

Premiérovo vyjádření nezůstalo dlouho bez odezvy. Ač v něm slova o možném odchodu České republiky z EU vůbec nezazněla, některá zahraniční média jej interpretovala právě tímto způsobem. Nálepka „Czexit“ se tak objevila například na bruselském serveru Politico či ve vydání francouzského Le Figaro.

„Nelze přehlédnout rizika, které by mohlo potenciální vystoupení Velké Británie z EU provázet, tedy vlnu nacionalismu a separatismu po celé Evropě. V tomto směru však musím znovu upozornit, že jakékoliv návrhy na vystoupení České republiky z EU pokládám za zcela nesmyslné, škodlivé a nebezpečné,“ zopakoval pro EurActiv Sobotka, který již dříve spekulace ze strany novinářů vyvracel.

Česko není Británie

Ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimir Bartovic s premiérovým vyjádřením souhlasí. Případný odchod Velké Británie z EU by sice české odpůrce členství v EU v jejich aktivitě povzbudil, ale reálný dopad debaty, kterou by nad tímto tématem otevřeli, by byl zřejmě nulový. „Poslední léta ukázala, že žádná relevantní politická síla požadující odchod České republiky z EU není schopna se v Česku prosadit,“ řekl redakci.

Vystoupení země z EU nepodporuje žádná ze stran, jež jsou součástí vládní koalice, ani relevantní opoziční strany, jako je Občanská demokratická strana, která patří k tradičním kritikům EU, nebo komunisté, kteří v roce 2004 hlasovali proti vstupu ČR do EU.

Přehodnocení vztahů s EU opírající se o výsledky referenda, v němž by občané rozhodli o pokračování členství ČR v EU, podporují pouze marginální politická uskupení, jako je Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, Úsvit s Blokem proti islámu či strana europoslance Petra Macha Strana svobodných občanů. Ta například v minulosti navrhla, aby česká vláda výměnou za souhlas s úpravou podmínek členství Velké Británie v EU požadovala určité výjimky i pro Českou republiku (například v oblasti imigrace či přijetí eura). Inspirovat se postupem Velké Británie, nebo požadovat úlevy, jak navrhuje Petr Mach, je ale podle některých analytiků nesmyslné.

Dále upozorňují na to, že Svobodní nejsou parlamentní stranou, proto jejich volání po přehodnocení vztahů s EU nemá výraznější váhu. V parlamentních křeslech sice Úsvit a Okamurova strana své místo mají, aktuální průzkumy jim však do dalších voleb, které se budou konat za rok, příliš šancí nedávají.

„Žádný stát v EU není v postavení Velké Británie. Odlišnost je historicky daná a nelze ji srovnávat s žádným ze států na kontinentu. Jsem si vědom toho, že někteří političtí aktéři by rádi upravili naše vztahy s EU, ale opravdu nejsme Velká Británie. Nemůžeme hrát hru vabank – čili pokud se vyjednávání nepovede, odejdeme,“ uvedl Ondřej Mocek z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

„Ze všech vyjádření, a to i z průběhu samotného summitu (proběhl na konci února; pozn.red.), je cítit, že tato situace je všem velmi nepříjemná a do budoucna hrozivá. Rozjíždět vlnu nějakých nacionalistických tendencí, ve kterých by jednotlivé státy chtěly ústupky i integračního procesu, by bylo nelogické a proti zájmu EU i České republiky,“ dodal.

 

Vláda nemá házet na Brusel jen špínu

Podle oslovených odborníků by česká vláda měla o evropských záležitostech s občany více hovořit.

Jak tvrdí Mocek, vláda by měla přestat být ve svých interpretacích toho, co se děje v Bruselu, pokrytecká a neházet na něj všechnu špínu. „Jsem osobně zastánce toho, že otevřenost a upřímnost může nejlépe posunout vztah mezi dvěma jakýmikoliv aktéry. A platí to i v případě EU a občanů.“

Vláda by proto měla podnítit debatu o výhodách a nevýhodách bytí v EU, a to například prostřednictvím odborů. „Myslím si, že není důležité říkat o EU, že je bezchybná, ale ukazovat, že mínusy jsou kompenzovány i plusy. A těch je si myslím více,“ dodává analytik AMO.

Podobně to vidí i ředitel EUROPEA. „Vláda musí neustále opakovat, co nám členství v Unii přineslo a stále přináší. A čelní představitelé státu, hlavně prezident, by si měli uvědomit, že nelze na jedné straně dělat z Unie fackovacího panáka a na druhou stranu očekávat, že ji lidé budou podporovat.“

Podle Bartovice potřebě větší komunikace s občany nasvědčují také studie. „Všechny průzkumy naznačují, že lidé fungování Unie nerozumí, proto ji připisují i negativní věci, které ovšem nemůže ovlivnit,“ vysvětluje s tím, že naopak informovanější lidé mají k EU pozitivnější vztah. Zároveň by vláda měla do komunikace o evropských záležitostech více investovat. Objem peněz, který na tyto účely ročně dává, je totiž podle něj „směšný“.

Lucie Bednárová/Eliška Kubátová