Slovenský eurokomisař Šefčovič bude dohlížet na dodržování brexitové dohody

© European Union 2020

Dodržování závazků vyplývajících z dohody o vystoupení Spojeného království z Evropské unie bude pod dohledem zvláštního společného výboru. Tomu bude spolupředsedat i slovenský komisař pro interinstitucionální vztahy Maroš Šefčovič.

Velká Británie Evropskou unii opustila letos 31. ledna. Nyní běží tzv. přechodné období, v jehož rámci budou obě strany vyjednávat o budoucích vztazích. Vyjednávací týmy se poprvé sejdou v pondělí.

Společný výbor zástupců Británie i Evropské unie bude podle Komise dohlížet na dodržování závazků brexitové dohody, kterou loni v říjnu dojednal britský premiér Boris Johnson v Bruselu. Výbor by se měl poprvé sejít na konci března.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který bude spolupředsedou výboru, bude muset dohlédnout mimo jiné na to, zda Britové připravují kontroly zboží, které bude po přechodném období proudit přes Severní Irsko do Irské republiky. Společný výbor by měl řešit také případné spory. Kdo bude jeho britským spolupředsedou, zatím není jasné.

Podle brexitové dohody Severní Irsko společně se zbytkem Spojeného království opustí po přechodném období jednotný trh EU, zároveň ale v Severním Irsku budou platit unijní regulace týkající se zboží. Na jejich dodržování budou dohlížet britské úřady, přičemž kontroly by se měly odehrávat v přístavech a na letištích. Severní Irsko bude z právního hlediska součástí britského celního území. V praxi ale vznikne v Irském moři celní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

Šefčovič bude svou práci koordinovat s hlavním unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem a Pracovní skupinou pro vztahy se Spojeným královstvím. „Těším se na spolupráci s Marošem Šefčovičem, abychom zajistili, že brexitová dohoda dobře funguje a je správně aplikována,“ uvedl Barnier. 

V úterý ministři 27 členských zemí EU zodpovědní za evropské záležitosti schválili mandát k vyjednávání o budoucích vztazích s Británií. Týž den vlastní mandát schválila i britská vláda. Jednání o budoucích vztazích mezi EU a Británií, která by se měla týkat hlavně obchodu, ale například i bezpečnosti či dopravy, začnou v pondělí v Bruselu. Druhé kolo jednání se uskuteční ještě v březnu v Londýně.

Rada EU schválila mandát k vyjednávání s Velkou Británií

Ministři sedmadvaceti členských zemí Evropské unie dnes schválili mandát k vyjednávání o budoucích vztazích s Británií. Mandát pro své vyjednavače dnes schválila i britská vláda.