Samé spekulace. Právě tak dnes vypadají vztahy mezi Bruselem a Londýnem

Theresa Mayová [© European Union, 2017]

Británie chce postupovat jednostranně, například v otázce pojistky pro irskou hranici. To je ale pro Iry nepřístupné. Objevují se také informace, že by celé Spojené království mohlo zůstat v celní unii. Britští obchodníci a podnikatelé mezi tím volají po novém referendu. To by zřejmě brexit odmítlo.

Britský ministr pro brexit Dominic Raab se písemně obrátil na premiérku Theresu Mayovou s žádostí, aby podpořila jeho plán žádat pro Británii právo upustit po třech měsících od právní pojistky pro irskou hranici. Informoval o tom včera deník Financial Times. Pojistka by měla zajistit, aby na hranici mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu nepanoval přísný režim.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney včera varoval, že Dublin ani Brusel nepřistoupí na dohodu o irské hranici, kterou by mohl Londýn vypovědět jednostranně.

„Irská pozice zůstává konzistentní a velmi jasná v tom, že s ‚časově omezenou pojistkou‘ nebo pojistkou, kterou by mohla Británie vypovědět jednostranně, nebude Irsko nebo Evropská unie nikdy souhlasit,“ napsal včera šéf irské diplomacie na twitteru.

Ve zjevné reakci na zprávu listu The Daily Telegraph o Raabových plánech doplnil, že „tyto nápady nejsou vůbec žádnými pojistkami a neshodují se s dřívějšími závazky Spojeného království“.

Nové řešení pro irskou hranici?

List The Daily Telegraph v neděli informoval, že Raab už minulý týden právě Coveneymu svůj plán představil na soukromém setkání. Dále píše, že proti Raabovu návrhu se zjevně postavil šéf britského úřadu vlády David Lidington, když o tři dny později navštívil Dublin.

Evropská unie a Irsko usilují o záruku, že mezi Irskem a Severním Irskem, které s celou Británií opustí EU k 29. březnu příštího roku, nevznikne viditelná hranice, pokud se Londýn a Brusel nedohodnou na řešení otázky.

EU dosud v rámci pojistky navrhovala, aby Severní Irsko setrvalo v celní unii s EU, zatímco zbytek Spojeného království by součástí společného celního prostoru nebyl. Toto řešení se ale nelíbí Londýnu, neboť by to znamenalo celní rozdělení země.

Reuters již v pátek informoval, že EU nově navrhla diskutovanou pojistku rozšířit na celou Británii, což by Londýnu dalo prostor k dojednání obchodních pravidel.

Brexit by mohl vést ke sjednocení Irska

V případě tvrdého brexitu by mělo Severní Irsko hlasovat o tom, zda setrvá ve Spojeném království, nebo se sjednotí s Irskem. Myslí si to šéfka irské republikánské strany a podobné úvahy připouští i bývalý lídr unionistů.

Mary Lou McDonaldová, představitelka hnutí Sinn Féin, …

V souvislosti s nejasnostmi kolem budoucího režimu na hranici mezi Irskou republikou, která zůstává členem EU, a Severním Irskem, které by spolu se zbytkem Spojeného království mělo 29. března příštího roku Unii opustit, vyzvala tisícovka občanů Irské republiky v otevřeném dopise irského premiéra Lea Varadkara, aby hájil práva „irských občanů v Severním Irsku“. Dopis podepsal například herec Adrian Dunbar, zpěvačka Frances Blacková či fotbalista James McClean.

Obyvatelé Severního Irska mají na základě Velkopáteční dohody, která v roce 1998 ukončila násilí na severu Irského ostrova, právo na občanství v Irsku i Spojeném království.

Brexit bez dohody je nevyhnutelný, domnívají se Severoirové. Evropští lídři v dosažení dohody věří

Pro koho byla dvouletá lhůta dojednání vystoupení země z EU dlouhá, musí být současnou patovou situací v jednáních o brexitu nemile překvapen. Podle Irů stojí za současnými komplikacemi EU. Nadcházející summit Evropské rady má být momentem pravdy.

Britové chtějí zůstat v celní unii

V posledních dnech se v médiích objevily informace, že součástí brexitové dohody by mohla být možnost setrvání celé Británie v celní unii, takže Brusel by nevyžadoval takzvanou irskou pojistku, která by zabránila vzniku tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. V neděli to napsal deník The Sunday Times.

Úřad britské premiérky Theresy Mayové podle agentury Reuters označil novinovou zprávu za spekulaci. Mluvčí Evropské komise (EK) se k článku odmítl vyjádřit.

Delší přechodné období po brexitu by pomohlo uzavřít rozvodovou dohodu s EU

Za akceptování delšího přechodného období po brexitu, které EU nabídla Británii, si britská premiérka Mayová původně vysloužila doma kritiku. Pomohlo by však prodloužit jednání o nejpalčivější otázce budoucího režimu na severoirské hranici.

Podle The Sunday Times se zachování celní unie s Británií stane součástí brexitové dohody. V dohodě bude i klauzule o vystoupení z celní unie, což by britské premiérce Mayové poskytlo argumenty, aby mohla přesvědčit odpůrce v řadách své Konzervativní strany.

Spekuluje se, že někteří ministři, například ministr pro brexit Dominic Raab, by bez časového omezení setrvání Británie v celní unii rezignovali.

Kabinet Mayové se má podle zmíněného britského deníku dnes sejít, aby o plánu jednal. Premiérka věří, že do pátku se podaří učinit v brexitových jednáních dostatečný pokrok na to, aby EU mohla svolat mimořádný summit, o který chce Unii požádat. Měl ho naplánovat řádný říjnový summit hlav států a vlád členských zemí Unie, tak jak se dohodli šéfové vlád v září v Salcburku, nakonec ale nebyl potvrzen.

Pokud Británie odejde z EU bez dohody, stane se „občanem bez identity“, varují odborníci

Dohoda o odchodu Británie z EU je zatím v nedohlednu, čas na její ujednání se ale krátí. Pravděpodobnost brexitu bez dohody je podle odborníků 50:50 a je daleko vyšší než před půl rokem. Co by taková varianta znamenala?

The Sunday Times rovněž uvedl, že přípravy dohody jsou mnohem dál, než je dosud známo.

„Je to všechno spekulace,“ uvedl v komentáři úřad Mayové. Dodal, že premiérka se jasně vyjádřila, když řekla, že jednání postupují dobrým směrem a že je prozatím hotovo 95 procent dohody mezi EU a Británií.

Náměstek britského ministra vnitra pro místní samosprávu a bývalý náměstek pro Severní Irsko James Brokenshire v neděli v rozhovoru s BBC řekl, že otázku budoucí podoby irské hranice se stále nepodařilo zcela vyřešit. Zajištění toho, aby nebyl režim na hranici přísný, je podle něj „nadále ve střetu zájmu při jednáních o dohodě“.

Unijní diplomaté, které v neděli oslovil Reuters vyjádřili pochybnosti, zda se podaří uzavřít dohodu o brexitu včas, aby se jí mohl zabývat mimořádný summit EU, který se předběžně plánoval v termínu 17. a 18. listopadu. Někteří z oslovených diplomatů se domnívají, že by se nakonec mohla vrcholná schůzka uskutečnit o týden později.

Kvůli brexitu hrozí Británii odchod výzkumníků, tvrdí studie

Evropské fondy hrají v britském univerzitním výzkumu důležitou roli. Zatím není jasné, jak Spojené království nahradí jejich výpadek po odchodu z Evropské unie.

Samé spekulace

V minulém týdnu se také spekulovalo nad tím, že Londýn se předběžně dohodl s Evropskou unií na přístupu britských firem poskytujících finanční služby na evropský trh v období po brexitu. Tuto informaci přinesl deník The Times s odvoláním na vládní zdroje. Mluvčí britské premiérky Mayové, stejně tak jako nejmenovaný zástupce EU podle agentury Reuters citované ČTK, označili zprávu za chybnou.

„Jednání stále pokračují, posloupnost kroků je jasně daná. Budoucí vztahy budou předmětem diskuse až po dosáhnutí konečné dohody o vystoupení,“ citoval mluvčí Evropské komise portál Politico a následně i EURACTIV.sk. Ten dodal, že závěry týkající se budoucích vztahů jsou teprve předběžné, protože zatím ještě není kompletně dojednána oficiální dohoda o vystoupení Britů z EU.

List The Times uvedl, že na základě spekulované dohody by si britské firmy zachovaly přístup na trhy v EU za podmínky, že regulace platné ve finančním sektoru v Británii zůstanou do velké míry v souladu s pravidly platnými v EU.

Londýn je centrem světového finančnictví a už po staletí je považován za klíčovou tepnu pro tok peněz po světě. New York je coby finanční centrum orientován více na americké trhy. Mnoho bankéřů a politiků po předloňském rozhodnutí Britů z Evropské unie odejít předpovídalo, že brexit bude pro pozici Londýna v globálním finančním systému znamenat těžkou ránu. Některé z nadnárodních bank působících v Británii již část svých zaměstnanců přestěhovaly jinam.

Británie se připravuje na brexit bez dohody. Vláda doporučuje firmám přijmout speciální zaměstnance

Brexit se blíží a britské firmy potřebují vědět, co je čeká v případě naplnění toho nejhoršího scénáře. Britská vláda jim proto poskytuje mimořádně detailní materiály.  

Brusel je podle zprávy The Times, kterou citoval EURACTIV.sk, připravený uznat britské regulace za „ekvivalentní“ těm evropským, aby britské finanční společnosti mohly po brexitu v Evropě fungovat beze změny.

Systém přístupu na finanční trh EU známý jako „ekvivalence“ umožňuje přístup zahraničním bankám a pojišťovnám na trh EU, pokud jejich domácí regulace jsou podobné těm unijním. Systém se zatím používá v omezené míře, podle The Times se měl ale rozšířit a umožnit EU a Británii měnit nebo přijímat nové regulace po předcházející vzájemné konzultaci.

Takové informace ale hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier následně na svém twitteru popřel. Připomněl, že EU může autonomně zaručit nebo odepřít ekvivalenci v oblasti některých finančních služeb. A dodal, že tak jako s ostatními třetími zeměmi je EU připravena vést úzký dialog o regulačních opatřeních s Londýnem, ale za předpokladu, že bude zachována autonomie na obou dvou stranách. V takovém argumentu ho na twitteru podpořil i komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovski.

Byznys žádá druhé referendum

Zároveň přes 70 britských obchodníků a podnikatelů zveřejnilo prohlášení zaslané nedělníku The Sunday Times, ve kterém požadovali vypsání referenda o brexitové dohodě. Signatáři varovali před hospodářskými škodami v případě neřízeného či destruktivního brexitu.

List byl zveřejněn před čtvrtečním spuštěním kampaně za druhé referendum s názvem Byznys pro lidové hlasování. Mayová v minulosti opakovaně prohlásila, že žádný nový plebiscit se konat nebude, a to ani navzdory masovým demonstracím, které se konaly v centru Londýna před 14 dny.

„Podnikatelská sféra dostala slib, že když země odhlasovala odchod, tak obchodování s EU bude pokračovat bez potíží,“ uvádí dopis. V něm podnikatelé konstatují, že jistota budoucích vztahů je potřebná, aby mohli investovat v dlouhodobém horizontu.

Odchod Britů z EU bez dohody způsobí kolaps v letecké dopravě. Pro Mayovou je přesto takový brexit nadále možný

Odchod bez dohody by například znemožnil vzájemné přelety letadel Británie a EU přes území toho druhého. Co se kolem brexitu událo za poslední dva dny?

„I přes nejlepší úsilí premiérky návrhy, které projednávají vláda a Evropská komise, toto nesplňují a nejsou zdaleka ani tak dobré, jako je současná dohoda, kterou uvnitř EU máme,“ dodávají podnikatelé. Ti poukázali také na to, že nejistota posledních dvou let vedla k poklesu investic, což povede k chudnutí Británie.

Dopis podepsali mimo jiné někdejší šéf pojišťovny Lloyd’s of London John Nelson, bývalý šéf společnosti Marks & Spencer Paul Myners či zakladatelka portálu Lastminute.com Martha Foxová.

Britové chtějí v EU zůstat

Kdyby se konalo další referendum o Evropské unii, Britové by zřejmě odhlasovali, že v nynější osmadvacítce zůstanou. Vyplývá to z průzkumu pro stanici Channel 4, který byl dnes zveřejněn. Pro setrvání v Unii by se vyslovilo 54 procent voličů, proti by bylo 46 procent dotazovaných, ukázal průzkum společnosti Survation.

Britové se v referendu 23. června 2016 vyslovili pro odchod z Evropské unie. Pro brexit hlasovalo 51,9 procenta voličů, což bylo přibližně 17,4 milionu lidí. Britská premiérka Mayová ale již několikrát odmítla, že by se o brexitu mohlo hlasovat znovu.

Zastánci brexitu uvádějí, že již předchůdce Mayové David Cameron během kampaně před hlasováním říkal, že rozhodnutí bude konečné a nepůjde ho nijak zvrátit. Proto by premiérka měla pokračovat v řešení odchodu země z Evropské unie. Podle druhého tábora ale vize Mayové ohledně brexitu nebyly součástí tehdejšího hlasování v roce 2016 a veřejnost by tak měla dostat ještě jednu možnost hlasovat teď, když už jsou známé podmínky odchodu z EU.

Sto tisíc Čechů se chystá na brexit. Aby zůstali v Británii, musí se zaregistrovat

Británie za šest měsíců opustí Evropskou unii. Brexit bude mít dopad nejen na samotné Brity, ale taky na sto tisíc Čechů, kteří v zemi žijí. Cizinci se budou muset registrovat ve speciální databázi, aby mohli v zemi i nadále zůstat.