Přešlap Komise vůči Severnímu Irsku se nevyplácí. Británie volá po revizi vztahů s EU

Belfast, Severní Irsko [© Pixabay]

Británie včera vyzvala k „restartu“ vztahů s Evropskou unií a „zpřesnění“ brexitové dohody ohledně Severního Irska. Uvedla, že důvěru ve vztazích narušil nedávný nerealizovaný záměr Bruselu zakázat vývoz covidových vakcín mimo EU, informovala agentura Reuters.

Vztahy mezi Bruselem a Londýnem v uplynulých letech zatěžovala tvrdá jednání o vystoupení Británie z EU a o podobě následných vzájemných vztahů. Atmosféra citelně ochladla minulý měsíc, kdy Unie pohrozila, že uplatní ochranná opatření, aby zastavila vývoz vakcín z bloku do Severního Irska. Tím by tak aktivovala článek 16 irského protokolu.

„Sedmadvacítka“ tím reagovala na spor s britsko-švédskou firmou AstraZeneca, která v rozporu s původní dohodou oznámila výrazné snížení množství vakcíny, kterou hodlá do EU dodat do konce března.

Obchod mezi Severním Irskem a zbytkem Británie řeší v brexitové dohodě – uzavřené mezi EU a Británií na podzim 2019 – protokol o Severním Irsku. Ten má bránit vzniku takzvané tvrdé hranice mezi Irskem, které je členem EU, a britským Severním Irskem tím, že Severní Irsko zůstane de facto součástí jednotného unijního trhu. Aktivace ochranných opatření – definovaná severoirským protokolem – by však tvrdou hranici částečně vytvářela.

Výrobci vakcín by měli sdílet své know-how s ostatními, patenty nejsou překážkou, tvrdí Komise

Farmaceutické společnosti vyrábějící vakcínu proti covid-19 by mezi sebou měly sdílet know-how. Myslí si to Evropská komise, která tak chce urychlit výrobu vakcín. Patenty podle ní nejsou překážkou.

Britská reakce na unijní faux pas

Brusel po kritice od svého záměru rychle upustil, avšak Londýn chce podle agentury Reuters přešlapu využít, aby docílil změn v brexitové dohodě, která způsobila narušení obchodu mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království.

„Byl to okamžik, kdy se důvěra vytratila, kdy byla napáchána škoda a kde je potřeba posun k zajištění vhodného přenastavení,“ řekl v pondělí 8. února parlamentnímu výboru britský ministr Michael Gove, který má od minulého roku na starosti uvedení brexitové dohody do praxe.

Gove bloku vyčetl, že pohrůžkou kontrol vakcín na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem upřednostnil své členy před obyvateli Severního Irska, čehož se Brusel přitom chtěl podle svých slov vždy vyhnout. Britští i unijní politici se při brexitových jednáních shodovali, že vznik tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem by mohl vést k obnovení letitého konfliktu mezi severoirskými protestanty a katolíky.

Gove minulý týden poslal dopis místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi, v němž žádal některé změny severoirského protokolu v brexitové dohodě. Požadoval až dvouletý odklad kontrol potravin putujících mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Zboží, které směřuje do hlavních supermarketů, by se tak řádně kontrolovalo až od ledna 2023.

Novým „styčným důstojníkem“ EU pro vztahy s Británií je Slovák Šefčovič. Jaké problémy musí řešit?

Masivní zdražení zboží i nové vyjednávací týmy. Uplynulé dva týdny opět ukázaly, co „vánoční“ dohoda mezi EU a Spojeným královstvím (UK) znamená pro běžné občany, a co naopak nikoliv. Jaké novinky v britsko-unijních vztazích vyplavaly na povrch?

„Je řada otázek, kde si myslím, že potřebujeme vylepšení způsobu, jak protokol funguje, aby byl… v zájmu lidí v Severním Irsku,“ řekl Gove zákonodárcům. Kontrola zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie je trnem v oku části severoirských unionistů usilujících o co nejpevnější svazek s Londýnem, podle nich způsobuje výpadky dodávek zboží v supermarketech a brání i dodávkám dalšího zboží.

EU se s Británií dohodla, že zahájí intenzivní jednání, která by měla vést k vyřešení neshod. Šefčovič by se měl s Govem v této věci setkat ve čtvrtek.

Výhrady vůči unijním krokům má i Irsko. Dnes budou jeho představitelé podle informací RTE, které citoval EURACTIV, jednat s Komisí o mechanismu včasného varování, který by podobným komplikacím měl do budoucna zabránit. Podle Tonyho Connellyho z RTE je na straně EU „vůle“ nalézt flexibilní řešení, které by však nemělo vést k revizi protokolu či prodloužení přechodného období.

Narušená bezpečnost v Severním Irsku

Už minulý týden Severní Irsko přestalo ve dvou přístavech dočasně provádět kontroly zboží směřujícího do zbytku Británie. Úřady měli kvůli výhrůžkám obavu o bezpečnost pracovníků, informovali tiskové agentury. Prohlídky předpokládá sám protokol o Severním Irsku. Opatření je nicméně trnem v oku některých unionistů usilujících o co nejpevnější svazek Severního Irska s Londýnem. Svůj personál v Severním Irsku se proto minulé úterý 2. února rozhodla stáhnout i Evropská komise (EK).

Severoirská vláda uvedla, že v přístavech Belfast a Larne zastavila kvůli obavám o bezpečí zaměstnanců fyzické prohlídky zboží živočišného původu. V okolí Larne se začaly objevovat nápisy na zdech, které odsuzovaly pobrexitový vznik celní hranice v Irském moři. Některé mířily na pracovníky přístavů, kteří provádějí kontroly. Zaměstnanci na přelomu ledna a února rovněž hlásili podezřelé chování neznámých osob, které si zapisovaly poznávací značky jejich aut. Policie v reakci na hrozby oznámila, že v přístavech zvýší svou přítomnost.

Starosta Larne Peter Johnston minulý týden uvedl, že nápisy jsou „hluboce znepokojivé“ a že se ve společnosti odehrává „pozoruhodný nárůst napětí“. Poslanec severoirského parlamentu za probritskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP) Ian Paisley mladší uvedl, že brexit narušil „existující křehkou rovnováhu mezi jednotlivými komunitami“.

V reakci na postup severoirských úřadů ve stejný den své pracovníky dozorující nad celními prohlídkami v Severním Irsku dočasně stáhla také Evropská komise. „Ať už byl jejich důvod jakýkoliv, výhrůžky násilím jsou jednoduše nepřijatelné,“ sdělil mluvčí Komise. Zastrašování zaměstnanců provádějících pobrexitové celní kontroly minulý týden odsoudil také irský premiér Micheál Martin, podle něhož jde o „velice zlověstný a odporný vývoj“.

Mír v Severním Irsku je křehký, bylo by bláhové se domnívat, že se násilí nemůže vrátit, říká irský historik

S blížícím se datem, do kterého lze zažádat o prodloužení přechodného období pro vyjednání budoucích vztahů mezi Británií a EU se na scéně znovu objevuje severoirská hranice. Přestože její otázka stále zahrnuje značná rizika, podle Geralda Powera překážkou pro brexit nejspíš nebude.

Británii na konci loňského roku skončilo pobrexitové přechodné období, po němž byla součástí hospodářského prostoru EU. Zboží putující mezi EU a Británií už teď podléhá celním a veterinárním kontrolám.

Brexitová dohoda předpokládá, že kontrolováno bude i zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Vyjednavači se v obavě z možného obnovení desítky let trvajícího severoirského konfliktu chtěli vyhnout situaci, kdy by mezi Irskem, jež je součástí EU, a britským Severním Irskem vznikla takzvaná tvrdá hranice. Patrně jedinou možností bylo nechat Severní Irsko řídit se některými unijními pravidly, což ale obnáší nutnost provádět mezi Severním Irskem a zbytkem Británie celní kontroly.

Opatření ostře kritizují někteří probritští unionisté, podle nichž kontroly v podstatě vytvářejí hranici vedoucí Irským mořem mezi britským Severním Irskem a zbytkem Británie. Policie varovala, že z napětí mohou těžit radikální probritští loajalisté.

Britské Severní Irsko zůstává i po Velkopáteční mírové dohodě z roku 1998 hluboce rozdělené podle sektářských linií. Zatímco katoličtí nacionalisté usilují o sjednocení s Irskem, protestantští unionisté chtějí zůstat součástí Británie.

Tři členové Alianční strany Severního Irska (APNI), která zastává neutrální postoj a vystupuje jako alternativa k probritským a proirským uskupením, minulý týden sdíleli na twitteru fotografie nasprejovaných nápisů „RIP GFA“, tedy odpočívej v pokoji, Velkopáteční dohodo.

Konflikt na irském ostrově je pro tentokrát zažehnán. O další spolupráci mezi EU a Británií se jedná dnes večer v Bruselu

Britská vláda upustila od kontroverzních částí zákonů o vnitřním trhu a daních, které porušovaly zejm. Protokol o Irsku/Severním Irsku. Stalo se tak díky dořešení otázek nad implementací výstupové dohody. Nový posun v brexitové sáze může přijít dnes večer.