Přehledně: Co znamená brexit pro Čechy? Od ledna dojde k mnoha změnám

© Pixabay

Uspokojení z toho, že EU a Velká Británie dokázaly sjednat aspoň obchodní dohodu, není tak zcela na místě. Z dosavadních vztahů s Unií zbylo totiž torzo. Británie se tak stane pro Čecha cizinou, tvrdší a vzdálenější a nepříznivější než třeba Island. Přinášíme přehled největších změn od 1. ledna 2021.

1) Do Británie jako turista dál nepotřebujete vízum. Povinný bude pas.

Pro turisty se toho zase až tolik nemění, tedy až pominou opatření spojená s koronavirem. Na cesty do Británie v délce do šesti měsíců bude třeba jen cestovní pas. Do 21. září 2021 pak teoreticky stačí jen občanský průkaz, ale už měsíce se doporučuje používat raději pas.

2) Na cestu už ale potřebujete zdravotní pojištění.

I pro krátkodobé turisty platí od ledna nově povinnost mít zdravotní připojištění. V Británii totiž už nebude platit Evropský průkaz zdravotního pojištění. Tedy pravidlo platné v EU, že každý občan unijní země má kdekoli v Unii právo na neodkladné zdravotní ošetření za stejných podmínek jako domácí občané. Ještě složitější to budou mít lidé na dlouhodobém vízovém pobytu. Od těch bude vyžadován poměrně vysoký příspěvek na britskou zdravotní péči, který může pobyt prodražit.

3) Víza na dlouhodobý pobyt nebudou pro každého a prodraží se vysokými poplatky.

Kdo bude chtít po 1. lednu 2021 ve Spojeném království pracovat, studovat nebo se prostě jen usadit, bude muset získat vízum, které obsahuje velmi vysoké poplatky. Například poplatek za pětileté pracovní vízum má stát včetně příspěvku na zdravotní péči 4340 liber (126 tisíc korun). Roční studentské vízum vyjde na 470 liber. Žadatelé o víza musí splnit různé podmínky a dosáhnout určený počet bodů.

Celý přehled si můžete přečíst na Deník.cz >>>

Deník je partnerským médiem serveru EURACTIV.cz a zároveň nejčtenějším deníkem v Česku, který čte 2,2 milionu Čechů. Server Deník.cz je také v trojici nejčtenějších zpravodajských webů v ČR. Unikátnost obou spočívá v desítkách regionálních mutací, které přinášejí zprávy i na úrovni okresů. Vedle toho Deník již dva roky přináší v rubrice „Evropa pro Čechy“ přehled o dění v Evropské unii a jeho dopadu na život v Česku.