Předseda Evropské rady Tusk dává setrvání Británie v EU šanci až 30 procent

© Shutterstock

Pravděpodobnost, že Británie nakonec zůstane členem EU, odhaduje předseda Evropské rady Donald Tusk na 20 až 30 procent. Řekl to dnes v rozhovoru pro polský list Gazeta Wyborcza. Tusk naznačil, že by Britové o dalším vztahu své země s evropskou sedmadvacítkou mohli rozhodnout opět v referendu.

„Pokud mohlo referendum z roku 2016 změnit rozhodnutí z referenda v roce 1975, proč by se to nemohlo opět změnit?“ uvedl Donald Tusk v rozhovoru. „Nic není nezvratné, dokud lidé věří, že se to dá změnit,“ dodal.

V roce 1975 Britové hlasovali v referendu o setrvání v Evropském hospodářském společenství (EHS), které bylo předchůdcem EU. Jeho členy se přitom stali teprve v roce 1973. Před třemi lety pak hlasovali v referendu o setrvání v Evropské unii. Zatímco v prvním případě vyhráli zastánci členství v EHS, v druhém zvítězili odpůrci členství v EU.

Dospějí brexitová vyjednávání k celní unii nebo dokonce k novému referendu?

V úterý (7.5.) se mají sejít zástupci britské vlády a opozičních labouristů a britská média v této souvislosti píší o tom, že Theresa Mayová na schůzce navrhne dočasné setrvání v celní unii, a že údajně tajně vyjednává i o novém referendu.

„Skutečná debata o důsledcích brexitu nezačala před nebo během kampaně před referendem (v roce 2016), ale po něm. Dnes by jeho výsledek pravděpodobně vypadal jinak,“ řekl Tusk listu Gazeta Wyborcza. Za paradoxní označil, že plánovaný brexit ve Spojeném království oživil prounijní síly.

„Dnes je šance, že žádný brexit nebude, podle mého názoru asi dvacet až třicet procent. To je hodně,“ uvedl rovněž bývalý polský premiér, který v minulosti často vyjadřoval smutek a zklamání nad rozhodnutím Britů opustit EU.

Británie měla původně z EU odejít 29. března, poté 12. dubna a nyní je nejzazší termín brexitu stanoven na 31. října. Vláda premiérky Theresy Mayové nebyla dosud schopna prosadit v parlamentu brexitovou dohodu, kterou v Bruselu vyjednala loni. Poslanci ji třikrát odmítli. Nyní vládní konzervativci a opoziční labouristé jednají o kompromisu, který by zemi vyvedl z brexitové krize. Obě strany ale ve čtvrtek uznaly, že shoda zatím není v dohledu.

Průzkumy veřejného mínění v posledním půlroce naznačovaly, že by v případném dalším referendu zvítězili příznivci setrvání země v EU.

Britové se budou účastnit voleb do Evropského parlamentu. V něm ale jejich zástupci nikdy nemusí zasednout

Za 14 dní se i v celém Spojeném království budou volit britští zástupci do 751členného Evropského parlamentu. Do eurovoleb totiž rozvodová dohoda nemá šanci na schválení.