Přechodné období pro dojednání budoucího partnerství mezi EU a Británií se možná protáhne do příštího roku

Britský premiér Boris Johnson [© EPA-EFE/OLIVIER HOSLET / POOL]

Londýnský starosta Sadiq Khan dnes vyzval britskou vládu, aby s Evropskou unií vyjednala prodloužení přechodného období, kdy se Británie nadále řídí unijním právem. Obdobné prohlášení již v neděli učinila skotská premiérka. Premiér Boris Johnson dnes tuto možnost vyloučil, uvedla agentura Reuters.

Přechodné období vyprší 31. prosince, Londýn a Brusel stále marně jednají o smlouvě, která by vzájemné vztahy řídila od počátku příštího roku.

„Jediné, na co by se teď měla země soustředit, je boj proti viru,“ uvedl Khan na twitteru. Starosta výzvu spojil s posledním vývojem kolem pandemie covidu-19, kdy v zemi prudce stoupá počet nakažených a řada států omezuje dopravní spojení s Británií, čímž se narušují klíčové dodavatelské řetězce.

Riskovat ukončení přechodného období bez dohody s EU o budoucí podobě vztahů by podle labouristického politika bylo samo o sobě bezohledné i bez znepokojivých informací o rychlém šíření nové varianty koronaviru v jižní Anglii, kvůli níž vláda v sobotu reagovala zavedením nejtvrdších karanténních opatření v Londýně a v dalších oblastech Anglie.

S výzvou k prodloužení přechodného období přišla již v neděli skotská premiérka Nicola Sturgeonová, podle níž současná situace s koronavirem vyžaduje „stoprocentní pozornost“. Podle televize Sky News podporuje tuto myšlenku i několik poslanců Johnsonovy Konzervativní strany.

Francie v neděli zcela zastavila dopravu přes Lamanšský průliv kvůli obavě z šíření nové varianty koronaviru z Británie na evropskou pevninu. Na hranicích stojí z obou stran tisíce kamionů. Podle večerních informací BBC již Johnson jedná s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem o co nejrychlejším vyřešení celé situace a uvolnění obchodních toků mezi oběma zeměmi.

Jednání o budoucí dohodě mezi EU a Británií pokračují dál, nedělnímu europarlamentnímu deadlinu navzdory

Evropská unie a Spojené království propásli další hraniční termín pro dojednání podmínek nového partnerství, které má započíst za 10 dní. Další deadline je nyní stanoven před začátkem vánočních svátků. Hlavní překážkou je nyní rybolov.

Britský premiér říká „NE“, pravidla EU též

Johnson dlouhodobě možnost prodloužení přechodného období vylučuje a jeho pozice se nezměnila ani po dnešku.

„Náš postoj k přechodnému období je jasný (…) Skončí k 31. prosinci, to zůstává naším postojem,“ řekl premiérův mluvčí novinářům. „Jakoukoliv dohodu musíme schválit před 1. lednem, což znamená, že času není nazbyt, a proto budou naši vyjednavači dále usilovně pracovat,“ dodal. Jeho slova potvrdil podle agentury Bloomberg také sám premiér.

Ani z právního hlediska tato varianta nyní není v podstatě možná. O prodloužení přechodného období mělo být rozhodnuto nejpozději do poloviny tohoto roku, britský premiér ale tak neučinil.

Europoslanci zřejmě dohodu do konce roku neuvidí

I kdyby Brusel a Londýn v nejbližších hodinách či dnech úmluvu nakonec podepsaly, Evropský parlament ji již nestihne letos schválit. Europoslanci dnes konstatovali, že na prostudování a schválení dokumentu nebudou mít dostatek času. Minulý týden ustavili nedělní půlnoc jako poslední mezní termín, do něhož musela být dohoda dojednána, aby ji mohli ještě před koncem roku a přechodného období řádně ratifikovat.

„Evropský parlament dělal vše, co bylo v jeho silách, aby udělil svůj souhlas do konce přechodného období, a je připraven podniknout jakýkoli krok, aby minimalizoval negativní dopad na občany a firmy,“ napsal dnes na twitteru brexitový koordinátor EP David McAllister po schůzce skupiny zabývající se vztahy s Británií.

https://twitter.com/davidmcallister/status/1340959234154967046

Jeho kolegyně a šéfka parlamentních socialistů Iratxe Garcíaová podotkla, že pokud by vyjednávání v příštích dnech k dohodě dospěla, bude na Evropské komisi, aby našla cestu, jak překlenout období od začátku roku do ratifikace dohody.

Diplomaté některých unijních zemí přitom hovoří o možnosti, že by dohoda mohla začít platit v rámci takzvaného předběžného provádění i bez souhlasu parlamentu, který by ji mohl schválit až dodatečně v lednu. Tuto variantu však řada europoslanců odmítá, neboť jim podle nich výrazně ztěžuje případné odmítnutí smlouvy.

V obchodních jednáních mezi EU a Británií nastal mírný posun. Vyhráno ale stále není

Během pondělí vyplynulo na povrch několik neoficiálních informací o možných průlomech v klíčových bodech jednání o obchodní dohodě mezi EU a UK. Jejich konec je však nadále v nedohlednu. Do konce přechodného období zbývá 16 dní.

Vyjednávači obou stran dnes pokračovali ve snaze přiblížit shodu v otázkách práv na rybolov v britských vodách či standardů dodržovaných britskými firmami. Podle unijních zdrojů o víkendu nabídl hlavní vyjednávač EU Michel Barnier možnost, že by se rybáři z členských zemí vzdali většího podílu na úlovcích než byli dosud ochotni, ani tento ústupek však Londýn nepřesvědčil.

„Víkendová nabídka EU byla velmi velkorysá a země jako Francie, Nizozemsko, Dánsko, Belgie a Irsko sotva učiní další,“ řekl televizi RTE irský ministr zahraničí Simon Coveney.

Obě strany nadále tvrdí, že se chtějí o dohodu pokoušet do poslední chvíle, ale jsou připraveny obejít se i bez ní. Pokud se sedmadvacítka evropských zemí do konce roku nedomluví s Británií na uspořádání budoucích obchodních vztahů, zkomplikují od ledna obchod přes Lamanšský průliv cla a kvóty. To bude podle ekonomů další rána pro hospodářství stižené koronavirovou krizí, na které může mít navíc dopad šíření nové mutace viru v Británii.

Navzdory jistému pokroku v jednáních o budoucích vztazích EU a Británie je stále možný rozchod bez dohody

Jednání EU s Británií se tento týden pohnula kupředu, některé sporné body však zatím vyřešeny nejsou. Prohlásila to dnes předsedkyně Komise von der Leyenová, podle níž ale stále existuje cesta k nalezení dohody o budoucích vztazích.