Poslanci schválili zákon o právech Britů v ČR v případě tvrdého brexitu

© Shutterstock

Pokud dojde na  tvrdý brexit, budou mít Britové v Česku až do konce příštího roku stejná práva, jako by byli dále občany Evropské unie. Vyplývá to z vládního návrhu zákona, který dnes schválila zrychleně už v prvním čtení Poslanecká sněmovna.

Vyjednaný dokument však bude účinný jen v případě takzvaného tvrdého brexitu, tedy jen tehdy, pokud by Velká Británie odešla z Evropské unie bez dohody. Nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Britští poslanci tzv. rozvodovou smlouvu s EU minulý týden odmítli, nyní se vyjednává o dalším postupu. Británie má Unii opustit 29. března.

Brexitový „plán B“ neobsahuje nic nového. Britští poslanci navrhují odklad odchodu

Zbývá 67 dní do „oficiálního brexitu“. Včerejší vystoupení premiérky Mayové v britském parlamentu nepřineslo v zásadě nic nového. Britští poslanci v reakci předkládají návrhy na možnosti odkladu brexitu. Komplikací zůstává nadále budoucnost irských hranic.

Bez zákona by se Britové v případě tvrdého brexitu ocitli v Česku ve stejném postavení jako cizinci ze zemí mimo Evropskou unii. Dotklo by se to podle ministerstva vnitra zhruba 5000 Britů působících na českém pracovním trhu. Celkem v Česku legálně pobývá kolem 8000 občanů Spojeného království.

Brexit ovlivní také život Čechů v Británii, podle různých odhadů jich tam žije 40 až 100 000.

Je nutné vyjednat reciprocitu, shodují se poslanci

Poslanci se vedle obecné debaty o vystoupení Spojeného království z Unie ptali zejména na to, zda Británie v souvislosti s českým zákonem přislíbila reciprocitu, tedy že se zachová stejně k českým občanům pobývajícím na britských ostrovech.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že Česko se opírá o britský dokument z loňského prosince, který stanoví obrysy budoucího migračního systému. Pro obyvatele Evropské unie dokument rovněž pracuje s přechodným obdobím do konce příštího roku.

Britové podle něho tvrdí, že stačí podzákonná norma, pokud by se však na ni čekalo, český zákon by nemusel být přijat včas. Sněmovna navzdory tomu vyzvala na návrh Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) vládu, aby s Brity jednala o reciprocitě českých zákonných opatření.

Návrh zákona řeší všechny důležité oblasti

Schválená předloha upravuje pobyt britských občanů v Česku, nabývání českého státního občanství, uzavírání manželství a registrovaného partnerství a vydávání povolení k dlouhodobému nebo k trvalému pobytu.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Návrh upravuje rovněž přístup britských občanů na trh práce, podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti a výplatu některých dávek státní sociální podpory.

Dokument dále ošetřuje daně z příjmů ve vztahu ke Spojenému království, stavební spoření a penzijní připojištění britských občanů. Pojednává i o uznávání odborné kvalifikace občanů Británie nebo jejich rodinných příslušníků, případně o platebních transakcích v britských librách.

Vláda se podle Hamáčka snažila postihnout všechny oblasti, v nichž by mohl nastat problém. Některá opatření, například ohledně pobytu, daní a uznávání kvalifikací zdravotnických pracovníků, by podle předlohy platila i po roce 2020.