Pojistka pro Severní Irsko při brexitu? Ať platí pro celé království a jen na omezenou dobu, navrhují Britové

© Pixabay

Britům se nelíbí, že by se Severní Irsko mohlo ocitnout v jiném regulačním režimu než zbytek Spojeného království, pokud se při jednání o brexitu nepodaří najít jiné řešení. Dnes přišli s vlastním návrhem.

Británie navrhuje po svém odchodu z Evropské unie ponechat případné záložní řešení budoucího pohraničního režimu mezi Severním Irskem a Irskou republikou nejdéle do prosince 2021, kdy by měla být hotová trvalá dohoda. Vyplývá to z dokumentu, který dnes Londýn zveřejnil.

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier na Twitteru nový návrh Spojeného království přivítal, dodal ale, že EU nyní prověří, zda takovéto záložní řešení splňuje všechny požadované podmínky. Irský premiér Leo Varadkar podle agentury Reuters krátce před zveřejněním britského záměru prohlásil, že se mu časové omezení záložního plánu nelíbí.

EU dokument analyzuje, zda splňuje tři základní podmínky. „Je to uskutečnitelné řešení, které předejde pevným hranicím? Vyhovuje to celistvosti jednotného trhu a celní unie? Je to záložní plán pro každou situaci?“ napsal Barnier, jaké otázky ho budou při prověřování britského návrhu zajímat.

Záložní plán má zabránit, aby po odchodu Británie z EU na konci března 2019 vznikla mezi Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, a Irskou republikou takzvaná tvrdá hranice s celními kontrolami. Brusel považuje za jednu ze svých priorit uzavření hranic předejít.

Dosavadní záložní scénář počítal se zahrnutím Severního Irska do společné regulatorní oblasti. To by znamenalo, že pokud by se žádné oboustranně přijatelné řešení pro EU a Británii nenašlo, Severní Irsko by prakticky zůstalo v celní unii s EU. Nově Londýn upřednostňuje, aby v případě aktivace pojistky platil nouzový plán na celé Spojené království a ne jen na Severní Irsko.

Infografika: Podívejte se, co už je v brexitu jisté >>>>

Britský ministr pro brexit David Davis původní plán kritizoval s tím, že dočasné řešení by mohlo trvat neurčitě dlouho. Požadoval proto stanovení lhůt. Média spekulovala, že by kvůli tomuto sporu mohl Davis rezignovat, což by pro premiérku Theresu Mayovou byla značná komplikace při řízení brexitu.

Zatímco Davis usiloval o časové vymezení pojistného plánu, irský premiér Varadkar uvedl, že s omezenou platností jeho země nemůže souhlasit.

„Zásada, která je v existujícím záložním plánu, který podpořilo 27 unijních zemí, platnost určuje přinejmenším do té doby, než bude existovat alternativa,“ řekl Varadkar. Dodal, že pojistka musí fungovat za každé situace, aby se předešlo pevné hranici, což je jedna z podmínek, o které se následně Barnier zmínil.