Po pádu brexitové dohody se očekává plán B. Mayová ho předloží v pondělí

© European Union, 2018

Britská premiérka a její ministři dnes zahájili sérii jednání s představiteli opozice i poslanci vlastní strany ve snaze nalézt řešení brexitového patu.

Po úterním odmítnutí dohody vyjednané s Bruselem předloží premiérka Theresa Mayová v pondělí poslancům takzvaný plán B, tedy alternativu dalšího postupu. V úterý 29. ledna o ní pak budou poslanci hlasovat. Pozvání k jednání s premiérkou odmítl lídr parlamentní opozice Jeremy Corbyn. Setkat se s ní chce, jen pokud vyloučí brexit bez dohody jako možnost dalšího vývoje. Na neřízený brexit se zbylé země EU přitom připravují se stále větší intenzitou.

Premiérka Mayová vyzvala k jednání o dalším vývoji kolem brexitu politiky všech stran s tím, že by měli „odložit vlastní zájmy stranou“. Z jednání má vzejít plán B, který premiérka v pondělí předloží Dolní sněmovně. Ta o něm bude 29. ledna celý den debatovat a následně i hlasovat.

Britský parlament zamítl brexitovou dohodu. Je nejvyšší čas připravovat se na neřízený brexit

Je rozhodnuto, brexitová dohoda padá. Premiérka má nyní tři dny na předložení plánu B, zítra navíc bude čelit hlasování o nedůvěře.

Pozvánku k jednání o dalším postupu v otázce brexitu, kterou dostal, označil předseda labouristů Corbyn za „trik“. Brexitová dohoda, kterou poslanci v úterý odmítli, je podle něj mrtvá a měly by se konat předčasné volby. Pokud však volby nebudou, nechávají labouristé podle svého předsedy na stole stále všechny možnosti, a to včetně druhého referenda o brexitu. Podle průzkumu agentury YouGov by v něm nyní zvítězili poměrem 56 ku 44 procentům hlasů zastánci setrvání Británie v EU.

Země se připravují

Vzhledem k situaci v Británii se země evropské sedmadvacítky začínají stále intenzivněji připravovat na to, že Spojené království 29. března Evropskou unii opustí bez jakékoli dohody. Jednotlivé státy chystají nové zákony a přijímají nové zaměstnance, zejména do celní správy. Například Francie dnes spustila pohotovostní plán. Podle premiéra Édouarda Philippa, který označil brexit bez dohody za stále pravděpodobnější, vláda investuje 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč) do francouzských přístavů a letišť.

Návrh zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v ČR v případě takzvaného neřízeného brexitu, chystá i česká vláda. Zrychlené projednání zákona se nechystá vetovat žádná ze sněmovních stran. Ministr vnitra Jan Hamáček předpokládá, že by o něm tak mohla Sněmovna hlasovat už příští týden. V Česku žije podle odhadů na 8000 Britů.

Členským zemím dnes nabídla pomoc s přípravami na brexit bez dohody i Evropská komise. Její zástupci jsou připraveni navštívit hlavní města 27 zemí bloku, aby tam domluvili podrobnosti a koordinaci příprav.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jaké jsou scénáře a jaká realita?

Paralyzovaná Británie

Britský tisk v reakci na odmítnutí brexitové dohody a následné hlasování o důvěře vládě, které kabinet Theresy Mayové přečkal, píše dnes o brexitovém patu, paralýze a uvíznutí na mrtvém bodu. Řada listů si všímá také vyhroceného sporu mezi Mayovou a lídrem opozice Jeremym Corbynem. Podle evropských médií nejistota kolem brexitu škodí nejen Británii, ale celé EU. Některé listy vyzývají k odsunutí jeho termínu.

Japonská společnost Hitachi mezitím zmrazila projekt výstavby jaderných reaktorů ve Walesu a zastavila i práce na dalším projektu v Oldbury-on-Severn v Anglii za tři biliony jenů (628 miliard Kč). Podle zdrojů agentury Reuters je na vině kromě rostoucích stavebních nákladů i chaos kolem brexitu, který britské vládě zabránil projektu účinně pomoci.