Plán Británie o budoucích vztazích s Unií po brexitu je konečně na stole. Jde o měkkou variantu?

[© Shutterstock/tsyhun]

Na sto stránkách dnes vláda premiérky Mayové detailně nastínila, jak si představuje vztahy s EU po brexitu. Předpokládá zachování volného pohybu zboží, pohyb služeb má být „flexibilní“, volný pohyb osob má skončit. Kritici se domnívají, že plán neodráží výsledky referenda z roku 2016.

Britská vláda dnes zveřejnila svůj dlouho očekávaný plán na podobu vztahů s Evropskou unií po odchodu země z bloku. Jádrem téměř 100stránkového dokumentu, který podrobně rozvíjí návrhy kabinetu zveřejněné už minulý týden, je podle agentury Reuters zachování úzkých vazeb s Unií, především volný pohyb zboží.

Naproti tomu pro služby, které jsou jedním z motorů britské ekonomiky, plán předpokládá určitou flexibilitu, ale v zásadě omezený přístup na unijní trhy.

S kompromisním návrhem ale nesouhlasí řada politiků Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové, kteří zastávají myšlenku takzvaného „tvrdého“ brexitu, tedy úplné odluky od unijních struktur.

„Dnes zveřejněný brexitový plán je skutečnou ranou pro britské finančnictví a s tím související sektor služeb,“ prohlásila Catherine McGuinnessová ze správy City.

„S volnými obchodními vztahy k Evropě bude sektor financí a služeb méně schopen vytvářet pracovní místa, generovat daně a podporovat růst napříč hospodářství. Je to prosté,“ dodala.

Jednání Británie s Unií pokračují

Dokument podle Reuters konstatuje, že vyjednávací pozice Londýna se „posunula“, ale že britská vláda stále trvá na svých brexitových požadavcích. Odchod z EU bude znamenat největší změnu v britské zahraniční a obchodní politice za desítky let.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Nový ministr pro odchod z EU Dominic Raab doufá, že návrh uklidní ty unijní politiky, kteří měli ohledně budoucích vztahů mezi Unií a Spojeným královstvím obavy. V rozhovoru s BBC dnes řekl, že s hlavním unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem bude mluvit ještě dnes a příští týden pojede do Bruselu.

V parlamentu pak Raab prohlásil, že nyní je na Evropské unii, aby k celé věci zaujala stanovisko.

„Je na EU, aby odpověděla obdobně. Přistupujeme k vyjednávání v duchu pragmatismu, kompromisu a také přátelství. Doufám a věřím, že EU bude naše návrhy řešit ve stejném duchu,“ řekl.

Barnier již na twitteru oznámil, že unijní státy spolu s Evropským parlamentem britský dokument prostudují. Zopakoval, že EU již dříve nabídla Británii smělou dohodu o volném obchodování a také úzkou spolupráci v širokém spektru oblastí včetně bezpečnostního partnerství.

„Těším se na příští týden na vyjednávání se Spojeným královstvím,“ dodal.

Barnier k prvním návrhům britské vlády z minulého týdne řekl, že Unie je pečlivě prostuduje a že čeká na jejich širší verzi.

„Tyto návrhy ale musejí být uskutečnitelné,“ dodal.

Odráží předložený plán výsledek referenda z roku 2016?

Plán britské vlády dnes v Bruselu během summitu NATO kritizoval americký prezident Donald Trump, který se chystá na návštěvu Británie. Řekl, že si není jist, zda přístup vlády opravdu odráží výsledek referenda z roku 2016, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU.

Mayová to ale vzápětí odmítla. „To, o čem britští voliči rozhodli, uskutečňujeme,“ řekla premiérka novinářům.

Ústředním bodem návrhu je, že po konci přechodného období v prosinci 2020 skončí volný pohyb osob, který Unie považuje za jeden ze svých pilířů a výdobytků.

Britská vláda ale zároveň uznává, že bude nezbytné uznat hloubku a propojenost vztahů mezi občany Spojeného království a pobrexitové Evropské unie. To se projeví především v tom, že občané Unie budou mít ve srovnání s jinými státy vůči Británii zvláštní postavení.

List The Guardian nicméně s odvoláním na vládní zdroje poznamenal, že i ostatní státy budou moci v budoucnu dojednat podobnou preferenční dohodu s Británií.