Otázka irských hranic je hlavním tématem brexitových debat v Británii

© Shutterstock

Uplatnění pojistky“ zajišťující praktickou neexistenci hranice mezi Irskem a Severním Irskem se pravděpodobně konat nebude. Je totiž proti zájmům Evropské unie i samotné Británie.

Na konto problematiky irských hranic se dnes před britskými poslanci vyjádřil Oliver Robbins, poradce premiérky Theresy Mayové. Podle vládní právní analýzy by zmíněná pojistka de facto držela Británii v celním prostoru EU a ohrozila její možnosti vyjednávat obchodní dohody s dalšími státy.

Nouzové řešení podoby hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem, které obsahuje dohoda o brexitu schválená britskou vládou i evropskými zeměmi, se v posledních dnech stalo stěžejním bodem diskusí britských zákonodárců. Ti budou příští úterý hlasovat o osudu celé dohody.

Robbins, který přišel s poslanci Dolní sněmovny debatovat jako první zástupce kabinetu, podle agentury Reuters označil uplatnění pojistky za nežádoucí pro obě strany, které by se v přechodném období do konce roku 2020 měly shodnout na jiném řešení.

Dodal však, že v současné situaci by bez bodu kritizovaného zvláště částí vládních konzervativců nebylo možné s EU dohodu dojednat.

Mayová se pokusí přesvědčit zákonodárce

Mayová podle britských médií čelí reálné hrozbě, že Dolní sněmovna 11. prosince smlouvu nepodpoří, což by mohlo vést ke zcela neřízenému odchodu země z unie. Mayová a její ministři se pokusí zákonodárce přesvědčit pro souhlas v pěti debatách v následujících dnech.

Vláda na nátlak opozičních labouristů svolila k bezprecedentnímu kroku a zveřejnila právní stanoviska k brexitové dohodě, která měla k dispozici během vyjednávání s Bruselem.

Podle části textu publikovaného listem The Guardian čeká Británií setrvání v unijním celním režimu, a to pokud nenajde s EU společnou řeč ohledně irské hranice. To by mohlo negativně ovlivnit možnost uzavírat obchodní dohody s třetími zeměmi.

Podobně skepticky se nedávno vyjádřil americký prezident Donald Trump na adresu americko-britské obchodní smlouvy, která podle něho nebude uzavřena v případě schválení současné podoby brexitové dohody. Podle Mayové však tato hrozba není reálná.

Ministerská předsedkyně, která čelí tlaku rostoucího počtu poslanců nesouhlasících s podobou vládní dohody, dnes v televizi ITV zvolila optimistický tón a prohlásila, že „i za dva týdny“ bude mít práci. Narážela tím na šířící se názory o svém pádu v případě, že parlament dohodu neschválí.

Co se stane, když dohoda o brexitu neprojde Dolní sněmovnou? Mayová spekuluje jen opatrně

Theresa Mayová dnes jen s opatrností spekulovala o možnosti, že dohoda o brexitu neprojde 11. prosince Dolní sněmovnou. Zároveň nechtěla akceptovat závěr vládní analýzy, podle níž odchod z EU na základě jejích plánů bude znamenat zpomalení britské ekonomiky.

Mayové, která odmítá možnost nového referenda o brexitu, dnes doručila skupina zastánců opakovaného plebiscitu petici s více než milionem podpisů. Ty stvrzují požadavek, aby Britové dostali ještě jednu možnost rozhodnout o budoucnosti.

Politici z několika stran tvrdí, že Britové při předloňském referendu neznali všechny okolnosti provázející odchod jejich země z EU a dnes by se možná rozhodli jinak.