Osud brexitu je podle Johnsona nyní v rukou EU. S Tuskem se ale neshodne

[© European Union, 2019]

Britský premiér nadále deklaruje snahu odejít z EU s dohodou a žádá nejvyšší představitele, ať mu v jejím opětovném vyjednání kvůli irské pojistce pomohou. Nemá ale zatím žádnou životaschopnou alternativu. Problematické jsou i jiné pobrexitové oblasti.

Šance, že se Británii nakonec podaří Evropskou unii opustit na základě dohody, se zvýšila. Řekl to včera britský premiér Boris Johnson, který se v jihofrancouzském letovisku Biarritz účastní summitu skupiny vyspělých ekonomik G7.

V posledních dnech, kdy mimo jiné navštívil německou kancléřku Angelu Merkelovou a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, Johnson prý zaznamenal změnu nálady v EU. Včera na okraj summitu G7 v Biarritzu hovořil i s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Po svém příjezdu ho britský premiér vyzval, aby mu s hledáním dohody pomohl.

„Řekl bych našim přátelům v EU, že nechtějí-li brexit bez dohody, pak musí z dohody odstranit pojistku,“ řekl Johnson s odkazem na takzvanou irskou pojistku. Toto opatření obsažené v dohodě, kterou vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, má po brexitu zabránit kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Jednání Borise Johnsona v Německu a Francii přinesla mírnou naději, píší britská média

Jako lehké povzbuzení pro Borise Johnsona hodnotí média návštěvy Německa a Francie, kde se snažil přesvědčit kancléřku Angelu Merkelovou a prezidenta Emmanuela Macrona o nepotřebnosti sporné irské pojistky v připravené dohodě o odchodu Británie z EU.

Včera v Biarritzu Johnson řekl, že záleží nyní na Evropské unii, zda bude brexit bez dohody či s dohodou. Jednání o případné dohodě budou podle něj ale „riskantní“. „Důležité je, abychom se připravili na to, že odejdeme bez dohody,“ dodal premiér. Britská vláda už se postupně stahuje z bruselských jednání a nehodlá se účastnit ani formování nové Evropské komise.

EU naopak argumentuje tím, že míč je nyní na britské straně. Tusk před setkáním s britským premiérem na twitter napsal, že „doufám, že se nechce zapsat do historie jako ‚Pan Bez dohody‘.“ Evropská unie je podle něj připravena naslouchat „akceschopným, realistickým nápadům přijatelným pro všechny členské země včetně Irska, pokud a až bude vláda Spojeného království připravena je předložit k jednání“.

Už ve svém projevu po příjezdu do Biarritzu Tusk zdůraznil, že nehodlá s Británií spolupracovat na cestě k brexitu bez dohody.

Podle zahraničních zdrojů byla včerejší asi 25minutová schůzka mezi Johnsonem a Tuskem pozitivní, ale nepřinesla nic nového. Obě strany v podstatě zopakovaly své neměnné pozice.

Johnsonova žádost o nové brexitové jednání a nahrazení irské pojistky sklízí kritiku z EU i Irska

Irská pojistka je jediné možné životaschopné řešení, které neprolomí Velkopáteční dohodu a nepovede k návratu tvrdé hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, vzkazují do Londýna Brusel i Dublin.

Irská pojistka není jediným jablkem sváru

Jak se ukázalo v posledních dnech, spornou součástí výstupové dohody, kterou britský parlament ve třech pokusech zatím neschválil, není jen irská pojistka. Vzkázali to ministerskému předsedovi zastánci nekompromisního odchodu Británie z EU z řad Konzervativní strany. Podle deníku The Telegraph se jim nelíbí třeba ani částka ve výši 39 miliard liber, které má Londýn zaplatit v rámci vyrovnání s EU, nebo role Evropského soudního dvora po brexitu.

„Po další roky nás bude podle stávající dohody řídit zbývajících 27 členů (Evropské unie), i kdyby z ní byla odstraněna irská pojistka,“ vzkázal Johnsonovi Bill Cash, přední zastánce naprosté odluky Londýna od unijních struktur. V podobném duchu se vyjádřil také bývalý ministr pro brexit David Davis.

Zpravodajka listu The Guardian v Bruselu Jennifer Rankinová o výhradách zastánců tvrdé linie Londýna vůči EU napsala, že to je důvod, proč Unie „neskočí“ na argument britské vlády, že irská pojistka musí být zrušena. „Evropská unie vidí, že důvodem, proč dohoda o brexitu neprošla v parlamentu, není jen irská pojistka,“ uvedla na twitteru.

Johnson obvinil část konzervativců z kolaborace. Corbyn chce s jejich pomocí svrhnout vládu

V Británii to vře čím dál více. Část konzervativců chce zablokovat případný brexit bez dohody, lídr labouristů je vyzývá ke společnému svržení vlády. Premiér Johnson obvinil spolustraníky z „kolaborace“, podporu pro své plány naopak našel u Donalda Trumpa.

Brexitem bez dohody se Británie zbaví dluhu

Podle Johnsona ale odchodem Británie z EU bez dohody nebude z právního hlediska dlužit 39 miliard liber (1,1 bilionu Kč), tedy původní odhadovanou výši „brexitového účtu“.

„Odejdeme-li bez dohody, pak zcela jistě platí, že 39 miliard už striktně vzato nebude dluženo,“ řekl Johnson v rozhovoru s televizí ITV. V interview se Sky News dodal, že si to uvědomuje i zbytek EU. „Jestliže vystoupíme bez dohody, pak… už 39 miliard nebude právně přislíbeno,“ prohlásil.

Britská média předtím informovala, že podle propočtů právníků britské vlády by Londýn musel zaplatit jen necelou čtvrtinu uvedené částky.

Podle televize Sky News či deníku Daily Mail došla vládní analýza k částce devět miliard liber, podle listu The Sunday Times to bylo pouze sedm miliard. Johnson údajně plánoval toto stanovisko prezentovat předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi na jejich nedělní schůzce v rámci summitu G7.

Johnsonovi právníci mají za to, že v případě brexitu bez dohody by Británie nemusela EU odvést platby související s přechodným obdobím, které je součástí „rozvodové“ dohody dojednané vládou expremiérky Mayové. Francouzský prezident Macron však minulý týden prohlásil, že i kdyby Británie 31. října opustila EU bez dohody, stejně by se měla učiněným závazkem řídit.

Černé scénáře situace odchodu Británie z Unie i další finance na brexit bez dohody

Minulý týden se nesl ve znamení prvních návštěv nového premiéra Johnsona v jednotlivých částech Spojeného království. Jeho vláda také předložila několik dalších, zejména finančních, opatření pro odchod země z EU. Spekuluje se také nad scénáři kolem brexitu.

Ačkoli se v souvislosti s „rozvodovým“ účtem nejčastěji mluví o 39 miliardách liber, brexitová dohoda přesnou částku neobsahuje, vysvětluje zpravodajský web BBC. V dokumentu je pouze zakotven mechanismus na výpočet britského dluhu. Ten tvoří zejména dohodnuté příspěvky do unijního rozpočtu za roky 2019 a 2020, na základě brexitové dohody by nicméně Londýn do rozpočtu EU přispíval ještě několik desítek let.

Kvůli odkladu brexitu z konce března na konec října už navíc Británie část „rozvodového“ účtu zaplatila. Podle posledního odhadu britského Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) nyní jeho výše činí 33 miliard liber. Odborníci se podle BBC neshodují v tom, zda by si mohl Londýn při brexitu bez dohody bez právních následků peníze ponechat. Profesorka unijního práva na Cambridgeské univerzitě Catherine Barnardová řekla, že vzhledem k bezprecedetní povaze problému „nikdo zcela jistě neví, co by se stalo“.

Britská vláda se připravuje na brexit bez dohody, průmyslu by však výrazně uškodil

Britská vláda plánuje s EU uzavřít novou rozvodovou dohodu, přestože s tím Brusel nesouhlasí. Londýn se proto připravuje i na neřízený odchod, vyhradil pro to miliardu liber i nový investiční fond. Podle podniků to ale stačit nebude.

Obchodní záležitosti

Jasno není ani v pobrexitových obchodních záležitostech. Johnson před začátkem summitu G7 vyzval ke zmírnění napětí v mezinárodním obchodu. Británii podle něj hrozí, že bude zatažena do obchodní války. Na otázku, zda na plánované nedělní dvoustranné schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzve, aby zmírnil napětí v obchodních vztazích s Čínou, Johnson odpověděl: „To se vsaďte.“

Už před svým odletem do Francie britský premiér řekl, že se Spojené království po brexitu nehodlá stáhnout z mezinárodní scény. Británie bude podle něj pod jeho vedením mezinárodní, světu otevřená a sebevědomá země.

Při následném jednání mu americký prezident přislíbil, že po brexitu vyjednají „opravdu velkou“ obchodní dohodu. Zatímco šéf Bílého domu uvedl, že jednání o ní mohou být rychlá, podle Johnsona tak snadná být nemusí. „Že by to mělo trvat roky a roky, to bych přeháněl. Ale udělat to všechno během jednoho roku, to bude těsné,“ řekl Johnson.

Uznává sice, že americký trh představuje pro britské podniky velké příležitosti. Připouští však, že mezi oběma zeměmi panují rozdíly. Washington by navíc musel omezit svou protekcionistickou politiku.

Británie není připravena na brexit bez dohody. Obchod země se zámořím by se však mohl zvýšit

Přípravy na brexit, s dohodou či bez ní, pokračují. Jaký scénář nastane, zatím není jasné. Minulý týden jednala britská strana s americkými protějšky o budoucích obchodních vztazích. Britské podniky však upozorňují, že i sebelepší přípravy nemusí stačit.