Odložení brexitu musí přinést výsledek, ne pouze oddálit problém, říká Barnier

© Shutterstock

Plánované datum vystoupení Spojeného království z EU se blíží, čím dál více se ovšem spekuluje o jeho odkladu. Michel Barnier, který v rozhovorech s Británií zastupuje Unii, tuto možnost připustil, podle jeho slov však musí být racionálně odůvodněná.

Případný odklad britského odchodu z Evropské unie je možný, musí však posloužit k tomu, aby britští politici vyřešili problém se schvalováním brexitové dohody v parlamentu. Evropský blok nebude znovu otevírat dojednanou smlouvu nebo měnit ustanovení takzvané irské pojistky, která je hlavním sporným bodem mezi oběma stranami. Řekl to dnes hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier, podle něhož by mohli Britové odložit termín vystoupení z EU až do květnových voleb do Evropského parlamentu. Britskou vládu dnes kvůli připuštění odkladu brexitu opustil ministerský náměstek z resortu životního prostředí.

Premiérka Theresa Mayová v úterý slíbila, že pokud poslanci ani na druhý pokus neschválí v Dolní sněmovně předloženou „rozvodovou“ dohodu, dá jim možnost rozhodnout o posunu termínu brexitu. Ten je v současnosti stanoven na 29. březen.

Britský parlament podpořil plán Theresy Mayové, labouristé se svými návrhy nepochodili

Britský parlament včera opět hlasoval o dalším postupu v brexitu. Výsledek ukázal přetrvávající nejednotu mezi vládou a parlamentem i nejasnou představu o odchodu z Unie. EU podpoří odklad brexitu pouze s jasným plánem. 

„Pokud o to bude požádáno, budou se evropští lídři ptát na důvod, a délka potenciálního odkladu bude spojena s tímto důvodem,“ řekl podle agentury Reuters Barnier po setkání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Evropský blok nebude podle svého hlavního vyjednavače znovu otevírat dojednanou smlouvu nebo měnit ustanovení takzvané irské pojistky, která je hlavním sporným bodem mezi oběma stranami.

Kvůli premiérčině slibu o možnosti odhlasovat odklad brexitu dnes rezignoval na svou funkci George Eustice, který působil jako náměstek na ministerstvu životního prostředí. Ten soudí, že parlament má nyní přímou kontrolu nad procesem odchodu z Unie, a tudíž chce mít příležitost účastnit se „veledůležité debaty, která se v nadcházejících týdnech odehraje“. Jde o první rezignaci v týdnu, od něhož se paradoxně očekával odchod řady prounijních členů vlády.

Dlouholetý euroskeptik Eustice uvedl, že ve sněmovně brexitovou dohodu při dalším hlasování podpoří. Obává se však, že v důsledku úterních slibů Mayové se Británie nakonec dostane do situace, v níž bude „EU diktovat podmínky jakéhokoli odkladu“. To vidí jako „definitivní ponížení naší země“.

„Nemůžeme dojednat úspěšný brexit, aniž bychom byli připraveni otevřít dveře a odejít. Musíme proto mít odvahu na to, pokud to bude nutné, abychom nejdříve získali zpět naši svobodu a vyjednávali až poté. Musíme být připraveni postavit se Evropské unii tady a teď,“ napsal premiérce Mayové Eustice.

Podle Barniera nesmí být potenciální prodloužení členství Británie v EU chápáno jako prostý odklad problému, který mají na stole britští poslanci. Pokud s ním bude Unie souhlasit, pak jedině proto, aby Britové dostali více času na vypořádání se s dojednanou dohodou, dodal Barnier.

Bez technických potíží by podle něho šlo brexit odložit do unijních voleb, které proběhnou na konci května. Jakékoli delší oddálení by vyžadovalo, aby Britové rovněž vybírali své zástupce v Evropském parlamentu. Kurz po setkání novinářům řekl, že by bylo „absurdní“, aby země toužící opustit EU musela volit nové poslance EP.

Irové se připravují na možnost tvrdého brexitu, balíček opatření má zmírnit jeho dopady

Irská vláda dnes představila balíček opatření navržených pro zmírnění dopadu možného brexitu bez dohody, ačkoli doufá, že je nebude muset uplatnit.