Umírnění konzervativci usilují o odklad brexitu, labouristé prosazují nové lidové hlasování o brexitu. Rozšíření článku 50 podporuje i Tusk nebo irský ministr zahraničí Coveney. Mayová či Juncker zase věří v řádný odchod podle dohody na konci března.
Britští labouristé včera překvapivě oznámili, že jsou připraveni podpořit snahy o uspořádání druhého referenda o brexitu, pokud britský parlament odmítne jejich alternativní plán týkající se odchodu země z Evropské unie.
Obrat v politice hlavní opoziční strany může podle komentátorů sehrát významnou roli v dalším brexitovém vývoji. Mohl by totiž znamenat konec nadějím konzervativní premiérky Theresy Mayové, že se jí v rozdělené Dolní sněmovně podaří do 12. března prosadit její dohodu o podmínkách odchodu z EU dojednanou s Bruselem.
Spojené království má blok opustit už 29. března a Mayová čelí stále většímu tlaku na odklad rozluky v případě, že britský parlament rozvodovou dohodu neschválí. Dolní sněmovna už dokument odmítla v klíčovém hlasování v polovině ledna.
Odklad brexitu včera za „rozumné řešení“ označil i předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle agentury Reuters by se tomuto scénáři nebránil ani irský ministr zahraničí Simon Coveney. Na včerejším zasedání Rady OSN pro lidská práva však prohlásil, že se má Spojené království snažit vyřešit přetrvávající otázky svého odchodu v rámci dohodnutého času.
Naproti tomu Evropská komise (EK) předpokládá, že Británie odejde z EU podle plánu 29. března, řekla včera novinářům v Bruselu mluvčí Komise po schůzce předsedy EK Jeana-Claudea Junckera s Mayovou v Egyptě.
Další referendum o brexitu?
Tisk sice spekuluje o možném odkladu, který veřejně podpořili i někteří konzervativní politici, ale sama Mayová včera zopakovala, že takový scénář by podle ní současnou patovou situaci nevyřešil. Dodala, že věří, že Spojené království opustí Unii s dohodou do 29. března. Premiérka přitom stále usiluje o změny v brexitové dohodě, které by usnadnily její schválení v britském parlamentu. Unie se ale k otevření jednání o textu dohody staví odmítavě.
Britská vláda chce případnou pozměněnou dohodu v Dolní sněmovně znovu předložit do 12. března. Šance na její schválení ale včera podle agentury Reuters možná zkomplikovali labouristé svou podporou dalšího referenda. Strana oznámila, že podpoří snahy o takové hlasování, pokud parlament odmítne její alternativní návrh týkající se odchodu země z EU. Jeho součástí je mimo jiné požadavek, aby Británie po brexitu zůstala natrvalo členem celní unie s EU.
After meetings in Brussels and Madrid, it’s clear that Labour's alternative plan for Brexit is credible and could be negotiated with the EU. pic.twitter.com/x0NSnsFDMx
— Jeremy Corbyn (@jeremycorbyn) February 25, 2019
„Labouristé tento týden přijdou se svým alternativním plánem a předloží ho k hlasování v Dolní sněmovně,“ uvedl mluvčí strany pro brexit Keir Starmer. „Pokud parlament náš plán odmítne, pak labouristé dodrží svůj slib z výročního sjezdu strany a podpoří (nové) lidové hlasování,“ dodal.
Reuters soudí, že labouristé by tak mohli získat ty poslance, kteří by dohodu Mayové nakonec podpořili ve snaze vyhnout se neřízenému brexitu, ale kteří dávají přednost uspořádání dalšího referenda. To by se ale mohlo patrně konat nejdříve v červnu a vynutilo by si tedy odklad brexitu. Pro Británii by to ale také znamenalo uspořádání voleb do Evropského parlamentu, které jsou plánované na konec května tohoto roku.
Spekulace nad odkladem brexitu
Mayová dnes předstoupí před britský parlament a učiní prohlášení o vývoji jednání s EU. Podle britského tisku slíbí Dolní sněmovně, že pokud poslanci do 12. března, tedy 17 dní před plánovaným odchodem z Unie, neschválí její rozvodovou dohodu, budou mít možnost hlasovat o případném odkladu brexitu.
Dolní sněmovna má o prohlášení Mayové a dalších krocích jednat a hlasovat zítra. Očekává se, že poslanci přijdou s návrhy, které by mohly otevřít cestu k odkladu brexitu nebo právě k dalšímu plebiscitu. Podle BBC se například několik umírněných konzervativních poslanců chystá navrhnout dvouměsíční odklad brexitu, pokud brexitová dohoda nebude schválena do 13. března.
V Bruselu má znovu jednat britský ministr pro brexit Steve Barclay a generální prokurátor Geoffrey Cox. Komentátoři ale žádný průlom nečekají.