Odchod Britů z EU bez dohody způsobí kolaps v letecké dopravě. Pro Mayovou je přesto takový brexit nadále možný

[© European Union, 2016]

Britská premiérka Mayová si stále stojí za svou pozicí, že navrhovaná dohoda EU o brexitu, která by udržela Severní Irsko v jednotném trhu a celní unii a Británii mimo ni, pro ni není přijatelná. Odchod bez dohody by ale například znemožnil vzájemné přelety letadel Británie a EU přes území toho druhého. Co dalšího se kolem brexitu událo za poslední dva dny?

Přestože jednání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie nadále pokračují, britská strana postupně vyjasňuje podmínky, které by měly platit po brexitu.

V pondělí se podle dnešních informací BBC shodla vláda premiérky Theresy Mayové, že občané EU by měli v Británii po konci přechodného období po brexitu (tedy po roce 2020) podléhat stejným imigračním pravidlům jako lidé ze zbytku světa.

Kabinet podle zpravodajské stanice jednomyslně podpořil návrh, aby po roce 2020 platil imigrační systém, který nebude založený na státní příslušnosti, ale na schopnostech.

Po roce 2020 podle nových podmínek. Do té doby při starém

Občané EU se nyní mohou usadit a pracovat v Británii bez ohledu na své schopnosti či kvalifikaci.

Británie by měla EU opustit 29. března příštího roku. Do konce roku 2020 by ovšem mělo platit takzvané přechodné období, během kterého by měli mít občané EU možnost žít a pracovat v Británii beze změny.

Od roku 2021 by měla ale podle představ britské vlády pro občany členských států EU začít platit stejná pravidla jako pro občany všech ostatních zemí světa. Slib, že se omezí příliv pracovníků z EU, byl jedním z důvodů, proč se 52 procent Britů v referendu z června 2016 vyslovilo pro brexit.

Sto tisíc Čechů se chystá na brexit. Aby zůstali v Británii, musí se zaregistrovat

Británie za šest měsíců opustí Evropskou unii. Brexit bude mít dopad nejen na samotné Brity, ale taky na sto tisíc Čechů, kteří v zemi žijí. Cizinci se budou muset registrovat ve speciální databázi, aby mohli v zemi i nadále zůstat.

Zavedení bodového imigračního systému, který hodnotí zájemce o práci v Británii na základě jejich kvalifikace, doporučil britské vládě minulý týden Poradní výbor pro migraci (MAC). Jeho ředitel Alan Manning se podle BBC účastnil pondělního zasedání kabinetu.

Zpráva MAC také mimo jiné vyvrací tvrzení používané zastánci brexitu, že cizinci z EU negativně ovlivňují výdělky Britů a stojí stát velké peníze na sociálních dávkách.

Bodový systém, který nediskriminuje na základě země původu, má podporu i opozičních labouristů.

Plány na zavedení nového imigračního systému po roce 2020 počítají s přechodným obdobím, jehož zavedení by mělo být součástí dohody Londýna s Bruselem o brexitu. Zda se ji podaří uzavřít, ale zůstává nejisté. Stále totiž platí, že dokud není dojednáno vše, není dojednáno nic. A klíčová otázka o budoucích hranicích mezi Irskem a Severním Irskem zatím nemá jasnou odpověď.

Brexit by mohl vést ke sjednocení Irska

V případě tvrdého brexitu by mělo Severní Irsko hlasovat o tom, zda setrvá ve Spojeném království, nebo se sjednotí s Irskem. Myslí si to šéfka irské republikánské strany a podobné úvahy připouští i bývalý lídr unionistů.

Mary Lou McDonaldová, představitelka hnutí Sinn Féin, …

Labouristé volají po dalších předčasných volbách nebo referendu

Britští opoziční labouristé se dnes na svém výročním zasedání dohodli na konání předčasných voleb v případě, že poslanci odmítnou dohodu vzešlou z jednání vlády premiérky Mayové s Bruselem.

Pokud by se však volby ukázaly jako nevhodné řešení nastalé krize, zůstávají podle dokumentu, z nějž citoval britský tisk, „na stole všechny možnosti, včetně kampaně za lidové hlasování“ (tedy referenda, pozn. red.).

To by se ovšem nemělo týkat samotného odchodu Británie z EU, ale spíše jeho podmínek. Jak přesně by mohla otázka v referendu vypadat, ale dokument neříká.

„Věříme, že předčasné volby jsou nejlepším řešením, protože lidem umožní širokou debatu a umožní jim také vybrat si tým, který by vedl vyjednávání,“ uvedl stínový ministr financí John McDonnell.

Labouristé podle něj respektují výsledek referenda z roku 2016, a dávají proto přednost volbám. Pokud by se ale nemohly konat, je podle McDonnella nutné dát lidem možnost hlasovat o dohodě vyjednané vládou Mayové v Bruselu.

Premiérka Mayová v reakci konání druhého referenda o brexitu vyloučila.

Dara Murphy: Britové si svým rozhodnutím způsobí potíže. Před referendem jim to politici pořádně nevysvětlili

Brexit bude mít přímý dopad nejen na Brity, ale i na sousední Irsko. „Náš obchod s Británií lze vyčíslit na více než 1,2 miliardy eur týdně,“ říká bývalý irský ministr pro evropské záležitosti. Irové se navíc obávají, že brexit ohrozí křehký mír.

Podle průzkumu, který provedla agentura YouGov pro The Observer mezi tisícovkou členů Labouristické strany, by si 86 procent dotázaných přálo druhé lidové hlasování o dohodě mezi Londýnem a Bruselem. Proti se vyslovilo jen osm procent členů strany.

Pokud by se referendum týkalo stejně jako to z června 2016 samotné budoucnosti země v EU, hlasovalo by 90 procent respondentů pro setrvání Británie v EU.

Už v neděli řekl předseda labouristů Jeremy Corbyn, který je považován za euroskeptika, že podpoří vypsání druhého referenda, pokud se pro to jeho strana rozhodne. Zároveň zdůraznil, že dává přednost předčasným volbám.

Jak ovšem pro server EURACTIV.cz nedávno řekla politoložka Monika Brusenbauch Meislová z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, na uspořádání referenda již nezbývá příliš času. Británie má podle dvouletého plánu odejít za šest měsíců, 29. března 2019. Zda to bude s dohodou nebo bez ní se teprve ukáže.

Evropská letadla nemusí po brexitu v Londýně přistát

V případě, že by Británie v březnu příštího roku odešla z EU bez jakékoli dohody, letecké společnosti z Británie i EU by ztratily automatické právo vzájemného přeletu nad územím toho druhého. Ve svém prohlášení o tom včera podle BBC informovala britská vláda s tím, že potřeba by bylo další povolení.

Kabinet v této souvislosti chce, aby si obě strany ještě před odchodem Londýna z EU vzájemně uznaly pravidla pro leteckou přepravu.

Pokud Británie odejde z EU bez dohody, stane se „občanem bez identity“, varují odborníci

Dohoda o odchodu Británie z EU je zatím v nedohlednu, čas na její ujednání se ale krátí. Pravděpodobnost brexitu bez dohody je podle odborníků 50:50 a je daleko vyšší než před půl rokem. Co by taková varianta znamenala?

Varování nicméně nemusí nutně znamenat, že by hned den po brexitu přestala letadla létat, poznamenala BBC. Vláda uvedla, že unijním leteckým společnostem jednostranně vydá povolení k přistání na britských letištích a bude doufat, že se členské státy zachovají stejně.

„Nebylo by v zájmu žádné země EU ani Británie, aby omezily výběr destinací, do kterých je možné létat. Jestliže ale tato povolení nebudou udělena, může dojít k narušení některých letů,“ citoval list The Guardian z vládního prohlášení.

Tim Alderslade, šéf organizace zastupující všech 13 dopravců registrovaných v Británii, v této souvislosti doufá, že EU a Británie uzavřou novou dohodu o letecké přepravě.

Britská premiérka zatím neustupuje ze své pozice

Britská premiérka Mayová přesto dnes již po několikáté naznačila, že by upřednostnila odchod Británie z EU bez dohodnutí podmínek rozluky před současnou nabídkou Bruselu týkající se budoucích vztahů.

Agentura Reuters zároveň získala interní dokument unijních vyjednavačů, z něhož vyplývá, že EU je připravena nabídnout Londýnu dohodu o volném obchodu, avšak nikoli po vzoru návrhu Mayové.

„Vždycky jsem říkala, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda. Myslím, že špatnou dohodou by byla dohoda, která by rozbila Spojené království,“ odpověděla premiérka na otázku, zda považuje „vypadnutí“ z EU bez dohody za lepší než brexit za podmínek podobných existujícímu obchodnímu vztahu EU s Kanadou.

Unijní návrh rozvodové dohody je pro Londýn nepřijatelný

Mluvčí Mayové následně doplnil, že předsedkyně vlády odkazovala na takový typ dohody, jakou Brusel momentálně nabízí s ohledem na budoucí obchodní vztahy. Podle Londýna by navrhovaný model oddělil Anglii, Skotsko a Wales od Severního Irska, protože zde předpokládá dodržování jiných celních pravidel.

Právě dohoda o volném obchodu ve stylu té mezi EU a Kanadou nebo Japonskem je podle interního dokumentu citovaného Reuters pro unijní vyjednavače jedinou zbývající možností, protože Británie vyloučila zachování plné působnosti zákonů EU.

Taková dohoda ale podle Unie nemůže zaručit zcela hladké obchodování a mezi EU a Británií by po brexitu údajně musela být celní hranice.

Unie nebude Británii podstrojovat, shodují se analytici

Žádní vítězové, pouze poražení, a to na obou stranách. Takový bude brexit bez ohledu na to, jakou dohodu si Británie s Unií vyjedná. Ztráty pocítí zejména regiony, které nejhlasitěji volaly po vystoupení z EU. Nezachrání je žádný ze současných scénářů budoucího partnerství mezi Spojeným královstvím a Unií. Otázkou je „speciální dohoda“, kterou požaduje Británie. Zatím však neřekla, jak by měla vypadat. Vybírat si z jednotného trhu ale podle Bruselu nebude.

Aktuální plán premiérky Mayové počítá se „společnými pravidly“ pro unijní a britské zboží v zájmu zachování výměny bez překážek. Podle instrukcí pro představitele EU to ale předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker označil za nepřijatelné vybírání preferovaných aspektů (a třešniček) jednotného trhu.

Takový názor již dříve uvedl i hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier a shodují se na něm také další evropští politici či odborníci.

Jaká dohoda by byla ideální pro obě strany?

Plán britské vlády vytvořený na letním sídle britských premiérů Chequers by „Británii poskytl neférovou konkurenční výhodu“, píše se v dokumentu. Ten dále zdůrazňuje, že Brusel vítá návrhy na vytvoření ambiciózního nového partnerství, pro které by zóna volného obchodu po vzoru „Chequers“ měla být startovním bodem.

Mayová dnes naopak uvedla, že Británie potřebuje vidět protinávrhy EU, aby se vyjednávání o brexitu posunula kupředu.

Členské státy chtějí uzavřít dohodu o brexitu

Takzvaný tvrdý brexit, tedy odchod Britů bez dohody, však nepreferují členské státy. Kupříkladu Maďarsko za každou cenu usiluje o uzavření férové dohody o brexitu. Odchod Británie z EU bez dohody by totiž na něj mohl mít hluboký dopad, protože je závislé na britských investicích.

V případě brexitu bez dohody by však obchodování probíhalo podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO), což by bylo pro obchodní výměnu zničující.

V pondělním rozhovoru s agenturou Reuters to na okraj všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN v New Yorku prohlásil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

„Nepochybujeme, že dohodu potřebujeme. Musíme se s veškerým úsilím vyvarovat situace bez dohody,“ řekl Szijjártó.

„Rozdělování do škatulek tvrdý a měkký brexit se mi nelíbí. Naše stanovisko je, že potřebujeme spravedlivou dohodu, která je výhodná pro obě strany. Musíme předejít situaci, kdy mezi Británií a EU nebude dohoda o volném obchodování,“ dodal.

Členské státy se připravují na brexit bez dohody. Podle Mayové to nebude konec světa

Na výzvu Komise se na odchod Velké Británie z Unie bez dohody začínají připravovat třeba Francie nebo Německo. Podle Mayová ale brexit bez dohody nemusí mít takový dopad, jak se očekává.

Odchod Británie z Unie dnes německá kancléřka Angela Merkelová při svém projevu ke Svazu německého průmyslu označila za jednu ze dvou největších výzev. Tou druhou je podle ní obchodní konflikt mezi EU a USA.

V jednání o brexitu podle Merkelové nastává rozhodující fáze. V následujících šesti až osmi týdnech čeká EU „tvrdá práce“. V současnosti ale podle kancléřky stále není jasné, co vlastně Británie chce.

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie minulý týden na summitu v Salcburku vyslali do Londýna jasný vzkaz. Rozhovory o podobě odchodu Británie z EU musejí v průběhu října výrazně pokročit. Jen tak je bude možné uzavřít na mimořádném summitu plánovaném na polovinu listopadu a vyhnout se situaci, že Británie z EU v březnu příštího roku natvrdo „vypadne“ bez dohody.