Novým britským ministrem pro brexit se stal poslanec Dominic Raab

© Pixabay

Britského ministra pro brexit Davida Davise nahradí poslanec a bývalý diplomat Dominic Raab. Davis odstoupil, protože nesouhlasil se směřováním brexitových jednání a příliš mírným postojem britské vlády k EU.

Novým ministrem pro odchod Spojeného království z Evropské unie se stal Dominic Raab, který tak ve funkci nahradil Davida Davise. V prohlášení o tom informoval úřad britské premiérky Theresy Mayové.

„Královna s potěšením schválila jmenování poslance Dominica Raaba ministrem pro vystoupení z Evropské unie,“ citovala agentura Reuters premiérčin úřad.

Davis v noci na dnešek s okamžitou platností rezignoval, neboť nesouhlasil s premiérčiným brexitovým plánem. Podle něho je britská vláda k EU příliš shovívavá a jeho rezignace měla věci změnit.

„Doufám, že moje rezignace vyvolá tlak na britskou vládu, aby další ústupky nečinila,“ řekl Davis s tím, že nijak nehodlá zpochybňovat pozici Mayové a ani vyzývat další ministry k rezignaci. Domnívá se také, že jeho odchod premiérka zvládne.

K možnosti rezignace dalších ministrů Davis řekl, že není na něm, aby někomu takovéto řešení doporučoval. Uvedl, že je to věcí svědomí, principů a vlastních postojů, který si každý musí vyhodnotit sám.

Raab svou kariéru začal jako obchodní právník, později působil v Bruselu jako poradce pro unijní a mezinárodní obchodní právo. V roce 2000 vstoupil do služeb ministerstva zahraničí a v roce 2010 byl zvolen do parlamentu. Postupně působil v několika funkcích vládních a ministerských náměstků, do nynějška měl na starosti otázky bytové výstavby.

Evropská komise změnu ministra nekomentuje

Evropská komise nebude oznámenou rezignaci komentovat, řekl dnes novinářům mluvčí Margaritis Schinas s tím, že Komise a její vyjednávací tým je britské straně nadále k dispozici a bude se dál snažit v rozhovorech dosáhnout dohody.

Podle diplomatů, kteří jsou s vývojem rozhovorů obeznámeni, ale Davis v posledních měsících příliš jednání jako taková nevedl a s unijním vyjednavačem Michelem Barnierem nekomunikoval, od března byl například v Bruselu jen jednou. Hlavním kontaktem pro unijní vyjednávací tým se v posledních týdnech stal Oliver Robbins, blízký spolupracovník premiérky Mayové.

Další vyjednávací kolo je naplánované do Bruselu na příští týden. Summit EU na konci června vyzval k pokroku v rozhovorech o klíčových a stále sporných bodech „rozvodové dohody“, především o otázce režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Předpokladem je, že tato dohoda, řešící okolnosti samotného britského odchodu z EU na konci března příštího roku, musí být dojednána právě na podzim, aby mohla projít příslušnou ratifikací na obou stranách kanálu La Manche.

Přehledně: Blíží se „rozvod“, jaký EU ještě nezažila. Podívejte se, co už je v brexitu jisté

Do brexitu zbývá deset měsíců. Brusel a Londýn už vyřešily některé z potíží. Mimo jiné přistoupily na přechodné období, během kterého bude Británie nadále členem jednotného trhu a celní unie. Kde jinde panuje shoda a kde se vyjednávací týmy míjejí?

Souběžně s tímto textem, který obsahuje i podrobnosti o přechodném období do roku 2020, hodlají obě strany podepsat politickou deklaraci o podobě vzájemných vztahů v budoucnosti. O té se v zásadě ještě nezačalo jednat a jak dnes připomněl Schinas, čeká nyní bruselský tým na podrobnosti představy Mayové prezentované v pátek.

Summit už ale také doporučil členským zemím, firmám i všem ostatním zainteresovaným stranám, aby se v souvislosti s brexitem začaly připravovat na veškeré možnosti. Tedy včetně toho, že se dohody domluvit nepodaří a Británie příští jaro z EU odejde „tvrdým“ brexitem.