Nechuť vůči nucené přestávce parlamentu sílí v opozici i u běžných Britů

©Shutterstock

Britská opozice se hodlá pokusit zabránit brexitu bez dohody navzdory omezenému času, který na to bude kvůli nucené přestávce parlamentu mít. Proti kroku premiéra Borise Johnsona, který prosadil ukončení současného zasedání sboru a zahájení nového až 14. října, se postavilo mimo jiné přes 1,4 milionu Britů, kteří podepsali on-line petici. Na funkci dnes rezignovala šéfka skotských konzervativců. Evropský tisk označil za hlavního poraženého ve vývoji kolem brexitu britskou demokracii, britský tisk na titulních stránkách psal o rozhořčení, rozruchu i šoku, který premiérův středeční krok vyvolal.

Zástupce opozičních labouristů Barry Gardiner dnes řekl, že se jeho strana pokusí navzdory časovému tlaku přijmout legislativu, která by zabránila brexitu bez dohody. Už v pondělí chtějí labouristé požádat o mimořádnou debatu v parlamentu. V úterý skončí letní parlamentní přestávka. Mezi 9. a 12. zářím chce Johnson aktuální zasedání sboru ukončit. Všechny zákony, které se nestihnou do té doby projednat, tak spadnou pod stůl. Znovu by se měli poslanci sejít až 14. října.

Britská vláda chce do poloviny října přerušit jednání parlamentu. Na tahu je královna

Britský premiér Johnson dnes požádal královnu o přerušení parlamentního zasedání krátce po zářijovém skončení letní přestávky, a to až do 14. října. Poslanci by tak zřejmě neměli čas zabránit legislativní cestou brexitu bez dohody. Labouristé mluví o „puči proti parlamentu“.

Pokud by se poslancům nepodařilo přijmout zákon, který by brexit bez dohody vyloučil, zbývá možnost vyjádřit Johnsonově vládě nedůvěru. List The Sun ale upozornil, že by v případě chystaného hlasování o nedůvěře Johnson zřejmě vyvolal předčasné volby, jejichž termín by ovšem stanovil na listopad. Brexitu na konci října by to tak nezabránilo.

Jeden z hlavních Johnsonových spojenců, Jacob Rees-Mogg, označil rozhořčení opozice nad středečním Johnsonovým krokem za „předstírané“. Podle něj je nyní na EU, aby se rozhodla pro rozumnou dohodu, nebo odchod Británie z bloku bez ní.

O brexitu se dnes hovořilo i na neformální schůzce ministrů zahraničí zemí EU v Helsinkách. „Pořád doufáme, že bude možné vyhnout se brexitu bez dohody,“ uvedl například nizozemský ministr zahraničí Stef Blok, podle kterého by nebyl neřízený odchod Británie z EU v ničím zájmu.

Britská opozice chce zabránit brexitu bez dohody pomocí zákonů. Jinak se země může dostat do rukou Američanů

Opoziční strany britského parlamentu se dnes shodli na strategii proti brexitu bez dohody pomocí legislativního odložení data odchodu. Záložním plánem je hlasování o důvěře vládě Borise Johnsona. 

Britové podepisují petici

Proti nucené přestávce parlamentu krátce před termínem brexitu se v petici na oficiálních stránkách Dolní sněmovny vyslovilo do dnešních 14:00 SELČ již 1,4 milionu Britů. Už 100 000 podpisů přitom stačí k tomu, aby se peticí musel zabývat parlament.

Na svou funkci dnes rezignovala dlouholetá šéfka skotských konzervativců Ruth Davidsonová, která v referendu v roce 2016 podporovala setrvání Británie v EU. V prohlášení uvedla, že už nedokáže sladit výkon funkce s rodinným životem, podle agentury AP ale načasování rezignace den po sporném kroku vlády vyvolává otázky o skutečné motivaci. Davidsonová zároveň vyjádřila podporu premiérovi ve snaze vyjednat s EU dohodu.

O své motivaci k odchodu dnes nikoho nenechal na pochybách další konzervativec, který složil funkci. George Young, který ve Sněmovně lordů dohlížel na stranickou disciplínu při hlasování, uvedl, že Johnsonův krok „podkopává zásadní roli parlamentu v kritickém okamžiku“ britské historie.

Britský tisk v reakci na středeční vývoj kolem brexitu dnes psal o rozhořčení, rozruchu a šoku. Například list Financial Times uvedl, že Johnson parlamentu odepřel možnost vyjádřit se k nejzávažnějšímu rozhodnutí za posledních 40 let. Konzervativní noviny The Times píší, že premiér nyní hraje „vabank“.

Podle evropského tisku je hlavním poraženým v současné situaci britská parlamentní demokracie. Řada listů vyjádřila přesvědčení, že Johnson nyní usiluje především o to, aby si udržel moc, a nehledí na zájmy své země.

The Capitals: Johnsonův puč je terčem kritiky

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.