Navzdory jistému pokroku v jednáních o budoucích vztazích EU a Británie je stále možný rozchod bez dohody

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na dnešním plenárním zasedání Evropského parlamentu v Bruselu [European Union 2020]

Jednání Evropské unie s Británií se tento týden pohnula kupředu, některé sporné body však zatím vyřešeny nejsou. Prohlásila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž ale stále existuje cesta k nalezení dohody o budoucích vztazích.

Pro osud jednání bude rozhodujících několik příštích dní, řekla šéfka unijní exekutivy europoslancům. Podle mluvčího britského premiéra Borise Johnsona je přes jistý pokrok stále nejpravděpodobnějším vyústěním rozchod bez dohody.

Rozhovory o budoucích vztazích, které obě strany vedou od lednového britského odchodu z evropského bloku, se v posledních týdnech točily především okolo tří témat: rybolovných práv, pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad řešením sporů. Do konce přechodného období pro vyjednání a schválení dohody přitom zbývají pouhé dva týdny.

https://twitter.com/DanielFerrie/status/1339125610149531649

Kde nastal „jistý pokrok“?

Podle von der Leyenové se třetí zmíněnou otázku vyjednávačům povedlo úspěšně uzavřít a nyní hledají kompromisní variantu práv na rybolov v britských vodách a pravidel státní podpory firem.

„Mohu vám říci, že existuje cesta k dohodě. Je možná velmi úzká, ale existuje,“ řekla von der Leyenová europoslancům, s nimiž hodnotila výsledky unijního summitu z minulého týdne. Na něm přitom sdělila lídrům unijních zemí, že považuje možnost krachu jednání za pravděpodobnější než uzavření dohody. Podobně se v posledních dnech vyjadřuje i britský premiér Boris Johnson.

Jeho mluvčí dnes rovněž konstatoval, že jednání přinesla „jistý pokrok“, avšak jejich nejpravděpodobnějším vyústěním podle něj stále zůstává rozchod bez dohody.

V obchodních jednáních mezi EU a Británií nastal mírný posun. Vyhráno ale stále není

Během pondělí vyplynulo na povrch několik neoficiálních informací o možných průlomech v klíčových bodech jednání o obchodní dohodě mezi EU a UK. Jejich konec je však nadále v nedohlednu. Do konce přechodného období zbývá 16 dní.

Sám předseda britské vlády v parlamentu vyzval EU, aby respektovala britské právo „kontrolovat vlastní zákony a rybolovná území“. Británie zatím v otázkách rybolovu a státní podpory pro firmy požaduje ústupky od evropského bloku.

Von der Leyenová však dnes zopakovala, že Unie trvá na svých požadavcích, které zachovají přístup rybářů do britských vod a zajistí, že britské firmy nebudou mít proti těm unijním nespravedlivou konkurenční výhodu díky státní podpoře.

Kdo v dohodu ještě věří?

Naději na uzavření dohody stále nevzdávají ani lídři předních unijních zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes podotkla, že přes posun zatím nepřišel potřebný průlom v jednáních, která podle ní potrvají do konce tohoto týdne.

Francouzský prezident Emmanuel Macron zase prohlásil, že jeho země sice usiluje o co nejlepší vztahy EU a Británie, případná dohoda však nemůže narušit integritu jednotného unijního trhu.

Blíží se nový začátek pro staré přátele. Jak bude vypadat, neví ani EU ani Británie. Někteří v dohodu věří, jiní už nikoliv

Krach jednání EU s Británií je v současnosti pravděpodobnější než dosažení dohody, myslí si šéfka Komise. Někteří lídři zemí EU však nadále věří v dosažení dohody. Ať tak či onak, za necelé tři týdny nastane nový začátek pro obě strany.

Co se stane po Silvestru?

Pokud se sedmadvacítka evropských zemí do konce roku nedomluví s Británií na uspořádání budoucích obchodních vztahů, zkomplikují od ledna obchod přes Lamanšský průliv cla a kvóty. To bude podle ekonomů další rána pro hospodářství stižené koronavirovou krizí.

Pokud se Británie a Evropská unie nedohodnou na podmínkách vzájemného rozchodu, od 1. ledna 2021, po uplynutí přechodného období, dojde v ostrovním království k mnoha změnám. Britové se obávají nedostupnosti zboží, front na hranicích a dopadů na ekonomiku nebo na zdravotnictví.

1) Problémy s nedostatkem a vyšší cenou potravin a léků

Jestliže nebude existovat dohoda upravující vzájemné vztahy, začaly by od Nového roku na britských hranicích opět kontroly. Pro běžné Brity by to znamenalo, že potraviny z Evropy by k nim měly složitější cestu a v obchodech by mohly některé druhy zboží, zejména čerstvé, chybět.

Podle listu The Guardian vláda dokonce vybídla velké potravinářské řetězce, aby se předzásobily. Zahraniční zboží by navíc bylo dražší, protože obchod by se řídil pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Například dovážené mléčné výrobky by čekalo daňové zatížení 35 procent.

Britská vláda řekla rovněž farmaceutickým společnostem, aby si udělaly zásoby a naplánovaly alternativní dodavatelské trasy pro případ, že se vyskytnou problémy na hranicích. V aktuálním kontextu epidemie covidu-19 je pro Brity důležité vědět, že budou mít přístup k vakcíně. Vláda má plán, jak zajistit dostatečné množství dodávek očkovací látky od firem Pfizer a BioNTech vyráběné v Belgii, pokud nastanou problémy na hranicích. Plán prý zahrnuje alternativní námořní trasy i poskytnutí nákladních vojenských letounů.

Konflikt na irském ostrově je pro tentokrát zažehnán. O další spolupráci mezi EU a Británií se jedná dnes večer v Bruselu

Britská vláda upustila od kontroverzních částí zákonů o vnitřním trhu a daních, které porušovaly zejm. Protokol o Irsku/Severním Irsku. Stalo se tak díky dořešení otázek nad implementací výstupové dohody. Nový posun v brexitové sáze může přijít dnes večer.

2) Problémy automobilového průmyslu

Přísnější kontroly na hranicích by způsobily obtíže také britským výrobním firmám, které dovážejí díly ze zahraničí, zejména v automobilovém průmyslu. Podle listu Financial Times by na hranicích mohlo uvíznout najednou až 7000 nákladních aut, která by na vstup do Británie čekala i dva dny. Británie by navíc nově čelila o deset procent vyšší daňové zátěži na vyrobená auta, píše BBC News.

Kvůli ekologickým normám budou Britové, stejně jako jiné evropské země, potřebovat stále více elektromobilů. Například německé automobilky ale dají přednost vývozu do zemí, se kterými je neomezují celní pravidla, upozorňují Financial Times.

V době koronavirové epidemie je cestování pro zábavu téměř nepředstavitelné, ale až bude zase možné, Britové budou podrobeni přísnějším kontrolám na hranicích a nejspíš je čeká také povinnost pořídit si mezinárodní řidičský průkaz a pojištění pro cestu do zahraničí. Zpřísní se rovněž pravidla pro cestování se zvířecími mazlíčky.

3) Londýnská City se stěhuje na kontinent

Londýnská finanční čtvrť City je známá jako obchodní centrum Evropy, ale mezinárodní banky už začaly svá sídla stěhovat do jiných evropských metropolí, které budou nadále podléhat pravidlům Evropské unie. Finanční služby jsou přitom významnou složkou britského státního rozpočtu. Ekonomické situaci nepomůže ani očekávaný propad britské libry, další důvod pro všeobecný růst cen pro lidi i pro firmy.

Británie je zapojená do mezinárodní spolupráce od vysokých škol po policejní orgány. Nezodpovězené otázky zatím zůstávají kolem budoucnosti vysokoškolských studijních programů v zahraničí Erasmus, vědeckých a akademických projektů nebo také stran spolupráce v rámci unijních policejních struktur.

Jednání o dohodě EU s Británií pokračují dál. Nový deadline stanoven není

Jednání o podobě obchodních vztahů mezi EU a Británií, které probíhalo v posledních dnech a nocích, skončila podle očekávání bez úspěchu, shodli se dnes po telefonu britský premiér s šéfkou Komise. Shoda nad spornými oblastmi se bude hledat dál.