Naděje na dohodu o brexitu stále existuje, věří ministři členských zemí EU

© Shutterstock

Země Evropské unie stále vidí naději na uzavření brexitové dohody do čtvrtečního summitu, zásadní pokrok v jednáních by ale musel přijít dnes. Unijní ministři po dnešní schůzce s hlavním brexitovým vyjednavačem Michelem Barnierem dávali najevo mírný optimismus, EU však podle nich musí být připravena i na možný krach rozhovorů. V úvahu podle některých politiků přichází i konání mimořádného summitu, sdělili novinářům.

Unijní vyjednavač před dnešní schůzkou prohlásil, že dohoda by stále ještě mohla být hotová tento týden, základem je ale převést „dobré úmysly do právně závazného textu“. Ministrům sdělil, že Londýn ani v posledních návrzích stále nerozptýlil obavy evropského bloku o osud Irska.

EU věří, že dohoda o brexitu bude včas dosažena. Chce na tom v následujících dnech intenzivně pracovat

Po včerejším v zásadě pozitivním jednání Johnsona s jeho irským protějškem o odchodu Británie z Unie se pozitivní nálada o včasném dosažení brexitové dohody dnes přenesla také do Bruselu.

„Stále není na stole právní úprava, která by mohla nahradit irskou pojistku,“ popsal českým novinářům výstup z dnešního jednání ministr zahraničí Tomáš Petříček. Zmíněnou pojistku, která měla podle představ EU zabránit vzniku pevné hranice mezi Irskem a Severním Irskem, britský premiér Boris Johnson odmítl zásah do suverenity své země. Náhradní varianty, s nimiž dosud Londýn přišel, ovšem podle Barniera zatím nedokázaly uspokojivě vyřešit budoucí celní postavení Severního Irska a ochranu jednotného unijního trhu.

Do současného termínu vystoupení Británie z EU zbývá 16 dní a ministři se dnes shodli, že vzhledem k nevelkým pokrokům intenzivních vyjednávání jsou stále ve hře kromě dohody jak neřízený odchod Británie, tak další odklad brexitu. Podle Petříčka dnes proti případnému prodloužení unijního členství Británii žádný z ministrů nedal najevo jasné výhrady, tato věc však není zcela v rukou EU. Johnson totiž stále opakuje, že o odklad žádat nebude a vyvede zemi z Unie koncem měsíce za všech okolností, ačkoli neřízený odchod zakazuje zákon schválený v září parlamentem.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney při odchodu z jednání poznamenal, že zcela zásadní bude dnešní kolo vyjednávání, z něhož by měl vzejít jasný text, aby o něm země EU mohly diskutovat ve středu před vrcholnou unijní schůzkou.

„Na summitu se nebude vyjednávat o textu, to dala EU jasně najevo,“ řekl novinářům Coveney s tím, že lídři pouze schválí hotový návrh, pokud nějaký bude.

Někteří ministři po jednání zmiňovali, že je EU připravená na případné uspořádání mimořádného summitu, pokud by do vrcholné schůzky tento týden dohoda podepsána nebude.

Irsko věří v dosažení brexitové dohody do konce října. Německo je otevřeno odkladu

Včerejší jednání britského a irského premiéra byla podle zahraničních médií „detailní a konstruktivní“. V zájmu obou je nadále dosažení dohody a to dokonce v plánovaném termínu na konci října.