Mayová požádala o krátký odklad brexitu. Británie by podle jejího plánu měla odejít do konce června

© European Union, 2018

Británie oficiálně požádala ostatní členské země Evropské unie o prodloužení brexitové lhůty do konce června.

Zaslání dopisu předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dnes dolní komoře britského parlamentu oznámila premiérka Theresa Mayová. V Bruselu přijetí dopisu potvrdil Tuskův mluvčí Preben Aaman s tím, že v listu je uvedeno datum 30. června.

Mayová zároveň v Dolní sněmovně prohlásila, že není připravena odchod své země z Evropské unie protahovat za 30. červen. Takový krok by vyžadoval britskou účast v květnových evropských volbách, což je podle ministerské předsedkyně nepřijatelné.

„Rozvodovou“ dohodu s unií, kterou Dolní sněmovna již dvakrát odmítla, plánuje Mayová znovu předložit poslancům, ačkoli předseda dolní komory John Bercow v pondělí odmítl třetí takové hlasování, pokud se vládní návrh významně nezmění.

Předseda britského parlamentu zatrhl třetí hlasování o stejné brexitové dohodě. Požaduje její podstatnou změnu

Předseda britského parlamentu povolí další hlasování o brexitové dohodě pouze v případě, že bude dokument pozměněn.

Podle zdrojů britských médií Mayová nepožádala o roční odklad, protože „lidé už mají po krk neschopnosti parlamentu učinit rozhodnutí a premiérka sdílí jejich frustraci“. Novináři ale už od úterní schůze kabinetu upozorňují, že snaha o výrazné odsunutí brexitu s účastí Británie v evropských volbách by zřejmě vedla k rozpadu vlády.

Tříměsíční odklad nesnižuje riziko brexitu bez dohody, neboť by vytvořil ještě tvrdší tlak na konci června. Británie se může rychle dostat do situace, kdy už s tímto termínem nebude moci hýbat, protože její účast ve volbách do europarlamentu už zkrátka nebude možná. Pro tuto účast by vláda podle médií musela začít připravovat půdu už v polovině dubna.

„Krátké prodloužení by odvrátilo hrozbu rezignací v kabinetu, ale – pokud bude schváleno – znamenalo by, že hrozba brexitu bez dohody se jen posune o tři měsíce,“ shrnula na twitteru reportérka Sky News Tamara Cohenová.

Verdikt členských států tento týden zřejmě nepadne

Podle současného harmonogramu by měla Británie z EU odejít k 29. březnu, tedy za devět dní. Britský parlament ale opakovaně neschválil připravenou dohodu s Bruselem o podmínkách brexitu a Londýn se nyní chce vyhnout neřízené odluce. Ve hře proto zůstaly krátký odklad, který by umožnil dohodu ještě schválit. Vyloučeno podle komentátorů stále není ani úplné odvolání brexitu.

Po odeslání britské žádosti o prodloužení brexitové lhůty budou mít osud celého procesu v rukou lídři EU, kteří musí o věci rozhodnout jednomyslně. Summit tento týden ve čtvrtek a v pátek ale podle všeho verdikt nepřinese. Šéf EK Jean-Claude Juncker dnes uvedl, že rozhodnutí od řádného summitu neočekává, podle jeho mluvčí Miny Andrejevové by se Evropská rada mohla za tímto účelem znovu sejít příští týden. Andrejevová dodala, že trpělivost na straně EU27 dochází.

The Capitals: Podpoří členské země odklad brexitu?

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

Podle zpravodajky BBC Adlerové není prodloužení brexitové lhůty ze strany EU samozřejmostí, ačkoli odvrácení brexitu bez dohody je pro unijní představitele vysoko na seznamu priorit. „Krátký odklad dává EU smysl, dokáže-li Mayová protlačit brexitovou dohodu parlamentem, s tím, že prodloužení se použije k její ratifikaci, ale unijní lídři mají pochybnosti,“ dodala.

Hlavní unijní brexitový vyjednavač Michel Barnier v úterý popsal několik kritérií, na které se bude unie soustředit při posuzování britské žádosti. Klíčové prý bude, zda odklad brexitu zvýší šance na schválení „rozvodové“ dohody nebo zda bude Londýn usilovat o úpravu politické deklarace o vztazích s EU po brexitu.