Mayová mění strategii brexitu. Bude jednat s opozičními labouristy

[© Shutterstock/Ink Drop]

Celní unie s EU po brexitu je čím dál pravděpodobnější. Prosazuje ji lídr labouristů Corbyn, s nímž chce Mayová usednout k vyjednávacímu stolu a najít východisko ze současné patové situace kolem odchodu Británie z Unie. Premiérku ale za tyto kroky kritizují její vlastní konzervativci.

Britská premiérka Theresa Mayová včera po více než sedmihodinovém zasedání své vlády oznámila, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad termínu brexitu. Aktuální termín odchodu Británie z EU je 12. dubna. Východisko z brexitové krize chce premiérka nyní hledat v jednáních s předsedou opozičních labouristů Jeremym Corbynem. Ten už její nabídku k jednání „s velkou radostí“ přijal.

Předseda Evropské rady Donald Tusk v reakci na prohlášení Mayové zdůraznil, že není jasné, jaký bude výsledek jednání, a vyzval k trpělivosti.

„Opustit (EU) s dohodou je nejlepším řešením, takže budeme potřebovat další prodloužení článku 50 (Smlouvy o EU), které ale bude co možná nejkratší a které skončí v okamžiku, kdy schválíme dohodu,“ uvedla premiérka v prohlášení s odkazem na článek Lisabonské smlouvy, jehož aktivací před více než dvěma lety spustila jednání o odchodu Británie z EU. Cílem odkladu aktuálního termínu brexitu podle ní je, „abychom odešli včasně a spořádaně“.

Barnier nastínil tři důvody, kvůli kterým by EU souhlasila s dalším odkladem brexitu

Britský parlament se chystá na opětovné převzetí kontroly nad brexitem, aby odvrátil případný odchod země z Unie bez vyjednané dohody. EU se přesto na tento scénář ustavičně připravuje. 

„I když ani po dnešku nevíme, jaký bude konečný výsledek, buďme trpěliví,“ reagoval včera na prohlášení Mayové předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten již minulý pátek svolal na 10. dubna mimořádný summit EU. Právě na něm by mohli šéfové států a vlád EU schválit či zamítnout další odklad brexitu. Zprávu o jednání Mayové s Corbynem přijal s povděkem brexitový koordinátor Evropského parlamentu Guy Verhofstadt, který konstatoval, že „lépe pozdě než nikdy“.

Ministři zahraničí Německa a Francie Heiko Maas a Jean-Yves Le Drian vyzvali na společné tiskové konferenci v New Yorku Británii, aby vyjasnila svou pozici. „Tři roky po svém rozhodnutí (v referendu) musí Britové přijít s jasnou linií, protože jinak bohužel nastane v následujících dnech tvrdý brexit,“ uvedl Le Drian.

EU má jasno, co řešit po brexitu bez dohody: finance, práva občanů a irská pojistka

Pokud dnes v britském parlamentu ani na potřetí neprojde rozvodová dohoda dojednaná EU s Británií, je podle Brusel pravděpodobný brexit bez dohody. Má i plán, co řešit na prvním místě. S úplným zrušením brexitu naopak Unie nepočítá.

Brexit jedině s dohodou

Ve snaze dostat Británii z patové situace Mayová nabídla předsedovi Labouristické strany Jeremy Corbynovi, aby s ní jednal o novém brexitovém plánu, který by zajistil, že Británie opustí EU s dohodou.

Jakýkoli nadstranický plán, který by měl být po jednáních předložen ke schválení parlamentu, musí být podle Mayové ale založen na brexitové dohodě, kterou vyjednala v loňském roce s Bruselem. „Musíme se zaměřit na náš budoucí vztah s Evropskou unií,“ zdůraznila premiérka s odkazem na politickou deklaraci, která není součástí brexitové dohody.

Pokud by poslanci nový brexitový plán neschválili, předložila by jim vláda sérii alternativních návrhů týkajících se budoucího vztahu Británie s EU, o kterých by mohli hlasovat. „Vláda je připravena řídit se stanoviskem sněmovny,“ dodala Mayová.

Premiérka zároveň zdůraznila, že vše, o čem včera hovořila, se musí stihnout do 22. května, aby se Británie nemusela účastnit voleb do Evropského parlamentu. „Toto je těžká doba pro všechny… Ale můžeme a musíme najít kompromis, který zajistí Britům to, pro co hlasovali,“ dodala na závěr Mayová, která je podle svého mluvčího v případě schválení dohody stále připravena odejít.

Britský parlament se opět nedohodl na podobě brexitu. Nejblíže k úspěchu byla celní unie

Patová situace kolem brexitu pokračuje. Britští poslanci nadále nejsou schopni nalézt shodu, jak by měly vypadat budoucí vztahy Británie s Unií poté, co země vystoupí. Zbývá posledních 10 dní do případného brexitu bez dohody.

Corbyn nabídku Mayové k jednání o dalším brexitovém plánu přijal s „velkou radostí“. Nejdůležitější podle něj nyní je, aby Británie EU neopustila 12. dubna bez dohody. Corbyn zopakoval, že labouristé chtějí zůstat v celní unii s EU, mít přístup k jednotnému trhu a zajistit ochranu práv zaměstnanců.

Jednání vlády s opozicí bez plánu

Pro jednání s opozičními labouristy však Mayová zatím nestanovila žádné podmínky. Řekl to dnes ministr pro brexit Stephen Barclay. Rovněž od labouristů zaznělo, že jejich strana dopředu žádné téma nesmetla ze stolu a k nadcházejícím rozhovorům přistupuje s „otevřenou myslí“, píše agentura Reuters.

„Neklademe si žádné podmínky, ale zároveň to není bianko šek,“ uvedl Barclay v rozhovoru s BBC před očekávaným, ale oficiálně nepotvrzeným odpoledním jednáním Mayové se šéfem labouristů Jeremy Corbynem.

Britská vláda si dopisuje s opozicí. Co požaduje Corbyn a jak na to Mayová reaguje?

S blížím se odchodem Británie z Unie šéfka konzervativců i lídr opozičních labouristů zřejmě do jisté míry ustupují ze svých tvrdých pozic. V posledním týdnu si mezi sebou vyměnili dopisy o svých představách brexitu. EU stojí na straně labouristů. 

Konzervativci a labouristé by podle Barclaye měli jednat společně, protože je to v národním zájmu a je třeba ukončit stávající nejistotu, stejně jako respektovat výsledek referenda o EU z roku 2016.

„Musíme nalézt společnou řeč, a to velmi, velmi rychle,“ prohlásila podle Reuters labouristická poslankyně a stínová ministryně obchodu Rebecca Longová-Baileyová. Corbyn proto podle ní nestanovil žádná témata, o nichž by odmítal jednat. Poslankyně také očekává, že Mayová bude otevřená myšlence celní unie, kterou prosazují právě labouristé.

„Je paradoxní, že Theresa Mayová a Jeremy Corbyn mají osobně na brexit velmi podobný názor: být mimo jednotný trh, ne druhému referendu, mluví každý trochu jinak o celní unii – jen jejich strany se svými vůdci nesouhlasí,“ napsal dnes na twitteru reportér deníku The Times Sam Coates s odkazem na rozdělené konzervativce i labouristy.

Neshody v britské politice přetrvávají

Kritiku si vůči svým krokům Mayová vysloužila od zastánců tvrdého brexitu ve vlastní straně. „Je velkým zklamáním, že proces brexitu byl nyní svěřen Jeremy Corbynovi a Labouristické straně,“ řekl bývalý konzervativní ministr zahraničí Boris Johnson.

„Výsledkem téměř jistě bude – pokud Corbyn prosadí svou – že zůstaneme v celní unii,“ dodal. Podle něj ale tento přístup premiérky Mayové „nemůže vydržet“. Kriticky se k nabídce Mayové postavila i severoirská unionistická strana DUP, která podporuje její menšinovou vládu, se schválením dohody však pomoci nechce.

Týden hlasování o brexitu je u konce. Jaké jsou varianty dalšího postupu?

Dohoda o odchodu Británie z EU zatím nebyla schválena. Vystoupení má přijít za 14 dní. Britští poslanci tento týden neschválili ani dohodu, ani odchod bez ní. Ve hře je krátký nebo dlouhý odklad brexitu, předčasné volby, referendum, nebo žádný brexit.

Rozdělena není v pohledu na nový plán jen premiérčina strana, ale i členové kabinetu. Navzdory tvrzení mluvčího o jednotném hlasování vlády byli podle zdrojů listu The Guardian nejméně čtyři ministři na včerejším jednání proti novému odkladu.

Ministr a stoupenec rázného odchodu z EU Michael Gove však televizi Sky News řekl, že konzervativci jsou ve věci odchodu jednotní. „Myslím, že se pokoušíme zajistit, aby všichni pracovali na variantě opuštění EU v nejbližším možném termínu,“ prohlásil muž označovaný za kandidáta na příštího předsedu strany.

Skotská první ministryně a šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová varovala parlament, aby se měl na pozoru, neboť se může ze strany Mayové jednat o „past“. „Pokud poslanci umožní, aby 12. duben prošel, aniž bychom se zavázali k boji v evropských volbách, stal by se 22. květen dnem odchodu, z nějž by nebylo úniku… a pak by premiérka mohla říci: je to moje dohoda nebo žádná dohoda,“ napsala Sturgeonová na twitteru.

Krok Mayové se nesetkal s pozitivním ohlasem

Po úterním obratu čelí Mayová tvrdé kritice svých euroskeptických stranických kolegů. Zaznívá i volání po okamžitém odchodu Mayové, někteří konzervativní poslanci podle televize Sky News vyzývají členy kabinetu, aby se premiérku pokusili sesadit.

„Musí se pořádně podívat do zrcadla a pro dobro naší země, naší demokracie a Konzervativní strany okamžitě odejít,“ řekl dnes poslanec vládní strany Andrew Bridgen, který prosazuje co nejvýraznější odluku Británie od EU.

„Myslím, že dojednání podpory od někoho, o kom se ví, že je to marxista, asi nevzbudí mezi konzervativci důvěru,“ řekl v odkaze na Corbyna další euroskeptik Jacob Rees-Mogg. Podle jeho kolegy Iaina Duncana Smithe je aktuální vývoj „hotovou pohromou“.

Britská média uvádí, že poslední krok premiérky Mayové v rámci jejího plánu pro odchod Británie z EU může již tak rozdělené Konzervativní straně přivodit úplný rozvrat. „Vypadá to, že se to nyní pokusí prosadit (brexitovou dohodu) s hlasy labouristů a jejich cenou bude trvalá celní unie. Pokud to udělá, může to zničit Konzervativní stranu,“ cituje deník Financial Times nejmenovaného „vlivného euroskeptika“.

Britové se s postojem k brexitu velmi silně identifikuji, říká odbornice Brusenbauch Meislová

Čas brexitu se neúprosně krátí. O současné patové situaci na britské politické scéně, případném dalším referendu či o pozici ČR v brexitovém jednání hovořila redakce s odbornicí na brexit Monikou Brusenbauch Meislovou. 

Měkčí brexit na obzoru?

Mayová podle hlavní politické komentátorky BBC Laury Kuenssbergové úterní změnou kurzu dala najevo, že jí více než na uspokojení probrexitového křídla své strany záleží na tom, aby Británie z EU odešla na základě dohody. Někteří komentátoři také soudí, že hrozící „měkčí“ brexit dohodnutý s labouristy euroskeptičtí poslanci sami přivolali neustálým odmítáním vládního plánu.

„Říkám to už celé týdny. Kolegové, kteří si nedali říct a hlasovali proti brexitové dohodě a odchodu na konci března, mají nyní na výběr měkký, měkčí nebo rozteklý (brexit),“ napsal na twitter vládní poslanec Nadhim Zahawi.

Zásadní otázka tak nyní je, zda na straně nespokojených konzervativců zůstane jen u pobouřených výroků, nebo se budou snažit aktivně sabotovat činnost vlády. Podle někdejšího ministra pro brexit Davida Davise bylo už před úterním projevem premiérky na 20 toryů připraveno hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě.

Další signály by v tomto směru mohly přinést dnešní pravidelné interpelace Mayové v dolní komoře parlamentu, kde si předsedkyně vlády pravděpodobně od části stranických kolegů vyslechne další ostrá slova.