Maďarsko Británii v Evropské unii postrádá, řekl Orbán Johnsonovi

© EPA

Britský premiér Boris Johnson se dnes ve svém sídle v Downing street sešel se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem. Johnson schůzku prezentoval jako prohlubování vztahů s členskými zeměmi Evropské unie. Čelil však také kritice, že si pro setkání vybral právě nacionalistu Orbána, jehož výroky a politika jsou často vnímány jako kontroverzní, píší světové agentury.

Viktor Orbán v minulosti mluvil o „muslimské invazi“ a migranty označil za „jed“. Britský úřad vlády před dnešním setkáním uvedl, že tyto Orbánovy výroky považuje premiér za „spory vyvolávající a chybné“ a při jednání se nebude vyhýbat tématu lidských práv, napsala BBC News.

„Spolupráce s Maďarskem je pro prosperitu a bezpečnost Spojeného království nepostradatelná,“ uvedl Johnsonův mluvčí. Setkání přesto označil jako rutinní schůzku s lídrem velké země Evropské unie. Agentura AP připomíná, že od propuknutí pandemie covidu-19 měl Boris Johnson osobní schůzku jen s několika málo světovými politiky, naposledy s irským premiérem.

Viktor Orbán před setkáním prohlásil, že Maďarsko Británii v Evropské unii postrádá, píše Reuters. „Shodli jsme se na mnoha věcech, což v EU vytvářelo jistou rovnováhu. (…) Otázkou však nyní je, kde bude místo (Británie) ve světě. Musíme vybudovat novou dvoustrannou spolupráci,“ cituje maďarského premiéra Reuters.

Británie letos přitvrdila a vyhostila desítky občanů EU, píší média

Britské imigrační úřady postupují od začátku roku s větší razancí vůči občanům EU, kteří přijíždějí do země hledat práci. Evropská média informují o desítkách případů.