Londýn zaslal EU část návrhů na změny v brexitové dohodě, zbytek má dodat do konce září

[© Shutterstock/tsyhun]

Evropská komise dnes obdržela zatím blíže nespecifikované dokumenty od britské vlády týkající se brexitu. Návrh úpravy sporné irské pojistky zřejmě její součástí není. Ten by měl podle finského předsednictví Londýn zaslat písemně do konce září, ačkoliv ani Británie ani EU na tomto datu příliš nebazíruje.

Brusel dnes od Londýna obdržel nové dokumenty týkající se brexitu, uvedla bez bližších podrobností mluvčí Evropské komise. Mluvčí britské vlády vzápětí upřesnil, že do Bruselu dorazily technické podklady nastiňující návrhy změn v dohodě o odchodu země z Evropské unie.

Londýn zároveň odmítl „umělou lhůtu“ do konce září, o které ve středu večer mluvil finský premiér Antti Rinne, jehož země nyní Unii předsedá. Rinne prohlásil, že pokud se chce Británie vyhnout odchodu z EU bez dohody se státy společenství, má písemně předložit návrhy změny sporné irské pojistky do konce září.

„Mohu potvrdit, že jsme od Británie obdrželi dokumenty… Dokud je neanalyzujeme, nebudu je nazývat jinak,“ nechtěla mluvčí EK Mina Andreevová specifikovat, zda je nový text předložený Londýnem návrhem, o němž by EU byla ochotna jednat. Dnes a v pátek se podle ní uskuteční technická jednání o otázkách cel a průmyslové výroby.

Andreevová zároveň řekla, že Komise nepovažuje konec září za poslední možný termín pro předložení britského návrhu, avšak „každý den se počítá“. Aktuálním termínem britského odchodu z Evropské unie je 31. říjen, do něhož zbývá přesně šest týdnů.

Podle politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové jsou materiály dodané britskou stranou „v zásadě seznamem možných variant, o nichž podle vlády stojí za to diskutovat“. Nejde prý o balíček hotových návrhů. Britští komentátoři se domnívají, že takové dokumenty by se mohly objevit až po nadcházejícím sjezdu Konzervativní strany, který končí 2. října.

O brexitu budou EU s Británií vyjednávat denně, shodli se Johnson s Junckerem

Britský premiér Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se dnes shodli, že je třeba zintenzivnit jednání o podobě britského odchodu z EU.

Finské jedenáctidenní ultimátum

„Pokud chce Spojené království projednat alternativy ke stávající brexitové dohodě, musí je předložit do konce měsíce. Pokud se tak nestane, je po všem,“ uvedl ve středu Rinne po setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži. Dodal, že se s šéfem Elysejského paláce shodl, že britský návrh – „pokud existuje“ – musí mít písemnou podobu. Unijní země by jej tak měly čas prostudovat do klíčového summitu 17. října.

Rinneho časový termín musí ještě potvrdit ostatní členské státy EU. Pokud by tak učinily, ocitl by se britský premiér Boris Johnson v časové tísni. Konečný termín navíc zasahuje do výročního sjezdu Konzervativní strany, který se koná od 29. září do 2. října.

Britský ministr pro brexit Stephen Barclay dnes EU vyzval, aby v jednáních s Londýnem prokázala „flexibilitu a kreativitu“. Pojistka podle něj musí z dokumentu zmizet a Spojené království je připraveno blok 31. října opustit i bez dohody.

Irská pojistka má umožnit obchod se zemědělskými komoditami

Takzvaná irská pojistka je obsažena v připraveném návrhu brexitové dohody, který ovšem parlament v Londýně již třikrát odmítl. Podle svých obhájců má pojistka zabezpečit, aby po brexitu nevznikl klasický hraniční režim mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Za pojistku bojuje hlavně Irsko nebo Evropský parlament.

Kritici přichystaného modelu ale namítají, že pojistka by v praxi znamenala udržení vazeb Británie na unijní struktury. Kategoricky jej odmítala severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), jejíchž deset poslanců v britském parlamentu podporuje menšinovou vládu konzervativců. Podle deníku The Guardian ale nyní šéfka DUP Arlene Fosterová naznačila ochotu přijmout čistě severoirskou brexitovou pojistku.

Severoirčané odmítají ústupky Unie ohledně irské pojistky. Nechtějí rozdělit Spojené království

Severoirská strana DUP nesouhlasí s návrhem EU, aby se irská pojistka po brexitu vztahovala pouze na Severní Irsko. Odchod z Unie podle ní nesmí vytvořit obchodní bariéry mezi irským a britským ostrovem.

Johnson opakovaně označuje irskou pojistku za nedemokratickou a tvrdí, že Londýn má k dispozici jiná řešení, o kterých ale nechce jednat veřejně. Z Bruselu naproti tomu zní, že britská vláda zatím s funkční alternativou nepřišla.

Podle britského tisku spočívá Johnsonovo řešení v jednotném trhu pro zemědělské produkty mezi Irskem a Severním Irskem tak, aby mohly mezi oběma celky plynule proudit potraviny i hospodářská zvířata. Celní kontroly a omezené a „neobtěžující“ kontroly standardů zboží mají být prováděny jinde než přímo na hranici. Mezi EU a Británií, a to ani mezi EU a Severním Irskem, nemá být celní unie. Tento režim by mohl jednostranně ukončit severoirský parlament.

Kompromis ohledně problematické pojistky se nicméně stále jeví jako málo pravděpodobný, mimo jiné proto, že rýsující se Johnsonův návrh nejde tak daleko jako původní záložní plán Bruselu pro irskou hranici. Irská vláda dnes zopakovala, že Británie stále nepředložila „věrohodné“ návrhy. Diplomatický zdroj agentury Reuters dokonce klasifikoval nové technické dokumenty z Londýna jako „další kouřovou clonu“.

Vyjasnění situace se očekává od nadcházejícího summitu EU, který je na programu 17. a 18. října. Britský premiér slíbil, že na něm vyjedná změny v „rozvodové“ dohodě, tak či onak ale nechce brexit dále odkládat. Brexit bez dohody na konci října je stále označován za reálný scénář, ačkoli britský parlament schválil zákon s cílem této variantě zabránit.

Zákon proti brexitu bez dohody vstoupil v platnost, dnes jej podepsala britská královna

Zákon, který má zabránit tvrdému brexitu dnes vstoupil v platnost poté, co jej oficiálně stvrdila svým podpisem britská královna Alžběta II. Dnešek je také dnem, kdy se naposledy sejde britský parlament před plánovaným přerušením jeho aktuálního zasedání, které vyvolalo kontroverze. Po dnešní schůzi čeká tamní parlament 5týdenní pauza. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval mluvčí vlády premiéra Johnsona. 

Soudní projednávání brexitových souvislostí

V Londýně dnes rovněž pokračovalo líčení britského nejvyššího soudu, který od úterý projednává kontroverzní přerušení zasedání britského parlamentu. Před soudem vystoupil právník bývalého konzervativního premiéra Johna Majora, který Johnsonův krok označil za nezákonný a uvedl, že věřit argumentům vlády by bylo naivní.

U nejvyššího soudu se přerušení zasedání parlamentu začalo projednávat poté, co soudy ve Skotsku a v Anglii minulý týden přišly s protichůdnými verdikty. Rozhodnutí nejvyššího soudu se podle agentury Reuters očekává nejdříve v pátek. Barclay dnes uvedl, že vláda se jím bude řídit.

Vynucená přestávka parlamentu je nezákonná, rozhodl skotský soud

Vynucená přestávka v zasedání britského parlamentu je nezákonná. Rozhodl o tom dnes skotský odvolací soud, který tak zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance. Vláda se hodlá proti verdiktu odvolat k britskému nejvyššímu soudu.

Vláda ukončila minulé úterý probíhající schůzi parlamentu a zahájení nové naplánovala na 14. října. Někteří zákonodárci tvrdí, že cílem této mimořádně dlouhé přestávky těsně před termínem brexitu je snaha obejít parlament. Johnson trvá na tom, že zahájení nové schůze je potřebné kvůli představení nové legislativní agendy.

Britský parlament utichl, předtím ale stihnul vládě zasadit další porážky

Britští poslanci mají ode dneška volno až do půlky října. Před uzavřením dolní komory ale ještě stihli opět zamítnout vypsání předčasných voleb a požádat vládu o zveřejnění dokumentů, které se týkají brexitových plánů i vynucené parlamentní přestávky.