Lídři zemí EU s odkladem brexitu souhlasí, počítají s dubnovou a květnovou variantou

© Shutterstock

V Bruselu ve čtvrtek začal summit Evropské rady a hlavní téma je jasné – brexit.  Původně se příliš velký pokrok nečekal, nyní se ale ukazuje, že premiéři a prezidenti sedmadvacítky alespoň částečně vyslyší žádost Theresy Mayové o odklad odchodu její země z EU.

29. března měla podle plánu Velká Británie opustit Evropskou unii. Protože se ale zatím nepodařilo premiérce Therese Mayové přesvědčit britské poslance, aby listopadovou dohodu s EU posvětili, požádala v dopise ostatní země o odložení brexitu do 30. června.

Mayová požádala o krátký odklad brexitu. Británie by podle jejího plánu měla odejít do konce června

Británie oficiálně požádala ostatní členské země Evropské unie o prodloužení brexitové lhůty do konce června.

Podle informací sítě EURACTIV se názory jednotlivých zemí na britskou žádost rozcházely a vůbec nebylo jasné, jestli někdo z prezidentů či premiérů nevyužije na půdě Evropské rady veto. K úspěchu je totiž na této úrovni zapotřebí jednomyslnost.

Jednání lídrů se protáhlo do noci

Čtvrteční mnohahodinové jednání v Bruselu ukázalo přetrvávající rozpory, ale nakonec přineslo výsledky, i když se původně hovořilo o tom, že za účelem průlomu bude svolán další summit hned na příští týden. Představitelé sedmadvacítky jsou ochotní odložit brexit na 22. května, tedy těsně před začátek voleb do Evropského parlamentu. Odklad do května ovšem podmiňují schválením dohody britskými poslanci příští týden. Jednalo by se už o třetí pokus premiérky „protlačit“ text Dolní sněmovnou.

„Domnívám se, že krátké prodloužení bude možné, ale pouze za předpokladu, že dojde k odhlasování dohody o vystoupení v Dolní sněmovně,“ uvedl už ve středu předseda Evropské rady Donald Tusk.

Podobně se před čtvrtečním odletem do Bruselu vyjádřil také Andrej Babiš. „Nemůžeme dát (Britům) bianco šek, dvakrát se to (přesvědčit poslance přijmout dohodu) paní premiérce nepovedlo, jaké my máme záruky, že teď britský parlament přesvědčí?“ uvedl český premiér.

Názory na to, jestli se dohodu nakonec podaří schválit, jsou v Británii podle informací ČTK rozpolcené. Předseda dolní komory parlamentu John Bercow navíc řekl, že podle precedentu není možné dohodu znovu poslancům předložit bez významných změn. Sedmadvacítka se připravila i na variantu, že by ani napotřetí poslanci „rozvodový“ text nepodpořili.

Předseda britského parlamentu zatrhl třetí hlasování o stejné brexitové dohodě. Požaduje její podstatnou změnu

Předseda britského parlamentu povolí další hlasování o brexitové dohodě pouze v případě, že bude dokument pozměněn.

Varianta 2

Při neschválení tak existuje ještě druhá varianta, která počítá s posunutím data brexitu na 12. dubna. Jedná se totiž o datum, kdy by Británie musela začít řešit organizaci evropských voleb. Lídři ve svých závěrech uvedli, že by je do té doby by musela britská strana informovat, jak si představuje další postup. Pokud by se do té doby nic nezměnilo, odešli by Britové z Unie bez dohody. Podle vyjádření Tuska premiérka Mayová, která se ve čtvrtek účastnila části jednání, s nabízenými možnostmi souhlasí.

Andrej Babiš po nočním jednání před českými novináři uvedl, že si členské země uvědomují zodpovědnost svého rozhodnutí, byly v jednáních flexibilní a jejich cílem je zabránit brexitu bez dohody. „Chaos v případě tvrdého brexitu se nedá predikovat dopředu, v tomto směru jsme možná ještě zodpovědnější než Velká Británie,“ podělil se o svůj pohled premiér. Dodal, že scénářů brexitu je stále ve hře celá řada.

Lídři ve čtvrtek v noci také potvrdili ujasnění irské pojistky, na kterém se domluvili Theresa Mayová a předseda Komise Jean-Claude Juncker 11. března. Znovu navíc zopakovali své stanovisko, že samotný text brexitové dohody už se otevírat nebude.

Český premiér Andrej Babiš po nočním jednání Evropské rady © EURACTIV.cz