Lídři zemí EU na summitu podpořili novou dohodu o brexitu

© Shutterstock

Prezidenti a premiéři zemí EU dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu ze společenství. Lídři v přijatých závěrech rovněž schválili politickou deklaraci o budoucích vztazích Británie a EU. Další kroky k tomu, aby Británie opustila Unii na konci října s dohodou, jsou nyní na ostatních unijních institucích a britském parlamentu.

Summit jednal o úmluvě, jejíž přijetí pouhých několik hodin před začátkem vrcholné schůzky oznámila Evropská komise a britská vláda.

„Evropská rada podpořila tuto dohodu a zdá se, že jsme velmi blízko poslednímu kroku,“ prohlásil po jednání šéf unijních summitů Donald Tusk. Zdůraznil, že EU dodržela svůj závazek a do poslední chvíle stála za Irskem, které je s výstupní smlouvou spokojeno.

Unijní lídři v závěrech vrcholné schůzky vyzvali Evropský parlament, Evropskou komisi a členské státy, aby „podnikly nezbytné kroky k tomu, aby dohoda vstoupila v platnost 1. listopadu“.

„Máme právně závazný text, který chrání práva našich občanů a zajišťuje zachování míru a stability v Irsku,“ prohlásil po jednání předseda EK Jean-Claude Juncker, podle něhož odvedl unijní vyjednávací tým v čele s Michelem Barnierem skvělou práci.

Máme dohodu o brexitu, napsali Johnson i Juncker. Severoirští unionisté i Corbyn ji odmítají

Británie a Evropská unie se dohodly na podmínkách brexitu, informovaly strany na Twitteru. Klíčoví severoirští unionisté jsou však proti, stejně jako lídr labouristů Jeremy Corbyn.

Nyní musí dohodu schválit britský parlament a EP. Zatímco na unijní straně se neočekávají zásadní překážky, britský premiér Boris Johnson nemá podporu pro dohodu v Dolní sněmovně zdaleka jistou.

Johnson po jednání prohlásil, že věří v pozitivní výsledek hlasování, neboť poslanci nemají důvod dohodu odmítat. Právě klíčoví severoirští spojenci Johnsonovy vlády se však chystají dohodu potopit, neboť odmítají celní hranici, která vznikne mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

„Ta dohoda je dobrá zvláště pro Severní Irsko,“ řekl novinářům Johnson, podle něhož může Belfast těžit z možnosti dojednávat obchodní pravidla s jinými zeměmi bez ohledu na EU. Jak chce získat na svou stranu většinu poslanců při ohlášeném odporu opozice, to Johnson neřekl.

O případném odkladu brexitu summit nejednal, neboť mu musí předcházet britská žádost, k jejímuž podání se Johnson nechystá.

Tusk prohlásil, že pokud by dohoda nebyla ratifikována včas, bude se ptát na názory na případný odklad členských zemí. Tyto úvahy podle něj budou připadat v úvahu nejdříve po hlasování britského parlamentu.

Tusk i Juncker dali najevo, že jsou sice spokojeni s výsledkem summitu, avšak je jim líto, že se britský odchod přiblížil realitě.

„Doufám, že pokud se naši britští přátelé rozhodnou jednoho dne vrátit, naše dveře budou vždy otevřené,“ řekl Tusk, který stejně jako Juncker skončí ve funkci měsíc po brexitu.

Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání označila novou brexitovou dohodu za dobrou. Ústupky podle ní musely učinit obě strany, i nová dohoda ale plní klíčové požadavky EU. „Otázkou ‚co se stane, pokud‘ jsme se dnes nezabývali,“ zdůraznila kancléřka v odpovědi na otázku, zda mají lídři EU jasno v tom, co udělají, pokud v sobotu britský parlamentu dohodu zamítne. EU podle Merkelové dohodu nevyjednala, „aby byla odmítnuta“. Nová dohoda „otevírá možnost mít s Británií i v budoucnu dobré a blízké vztahy“, dodala německá kancléřka.

Čekání na brexitový průlom. V Bruselu začíná summit EU

Dva týdny před odchodem Británie z EU se dnes v Bruselu sejdou evropští lídři k jednání, jemuž bude dominovat právě brexit. Na unijní prezidenty a premiéry čeká také debata o příštím víceletém rozpočtu, rozšíření EU či klimatických závazcích.