Krachu jednání mezi EU a Británií může předejít dočasná dohoda

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier © EPA-EFE/ ANDY RAIN

Rychle se krátící čas na vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie s Británií přiměl obě strany zvažovat možnosti dočasné dohody na některých sporných tématech.

Diplomaté nyní opatrně hovoří o pozitivním vývoji rozhovorů a banka JPMorgan zvýšila pravděpodobnost dosažení dohody na 80 procent, což je nejvíce od léta. Europoslanci se kvůli ubývajícímu času na schválení dohody začali připravovat na mimořádné hlasování v posledních dnech roku.

Británie opustila po 47 letech evropský blok v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy.

Trojice hlavních sporných témat – rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů – však stále zůstává otevřena. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, však skončí už na konci roku.

Deadline pro dosažení dohody mezi Británií a EU se blíží. Kde to vázne a co se stane 1. ledna 2021?

Konec roku a tedy i přechodného období pro vystoupení Spojeného království z EU se nezadržitelně blíží. Jak jednání postupují, jaké jsou varianty (ne)dohody a jak bude vypadat situace od 1. ledna 2021?

Dočasná dohoda?

Podle diplomatů unijních zemí se vyjednávači začali zabývat možností, že by ve sporných otázkách uzavřeli prozatímní dohodu, jejíž podmínky by bylo možné během několika let přehodnotit. Tím by předešli hrozícímu krachu jednání, po němž by od ledna zkomplikovaly obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Británie by takto podle zdrojů listu Financial Times mohla kývnout na zachování současných práv na rybolov ve svých vodách pro lodě z unijních zemí, z nichž nemíní Brusel ustoupit. Evropský blok však podle diplomatů požaduje, aby bylo s případnou možností přehodnotit tato práva spojeno omezení britského přístupu na jednotný unijní trh. To by se mělo vztahovat i na variantu, pokud by se Británie po několika letech chtěla rozejít s unijními pravidly pro státní pomoc firmám, jejichž sladění je dalším kategorickým požadavkem EU.

Vyjednávači však podle diplomatických zdrojů nejsou zajedno v tom, jak dlouho by případné prozatímní části dohody měly platit ani co vše by konkrétně měly zahrnovat.

Dohoda mezi Unií a Británií je z 95 procent hotová. To nejdůležitější ale zatím vyřešeno není

Do konce přechodného období zbývá 39 dní, jak připomíná i britský vládní web pro přípravu na nadcházející rok, kdy se Británie octne mimo vnitřní trh a celní unii EU. Pravidla budoucího partnerství však zatím nejsou zcela dojednána.

„Zbývá nám velmi málo času a my uděláme pro dosažení dohody vše, co bude v našich silách. Jsme připraveni být kreativní, ale nejsme připraveni zpochybnit integritu našeho jednotného trhu,“ řekla dnes předsedkyně Evropské  komise Ursula von der Leyenová europoslancům.

Podle šéfky EK jsou v řadě témat již hotové „obrysy možného finálního textu“ dohody. Brusel a Londýn se podle ní shodly například na bezpečnostní a justiční spolupráce, koordinaci v sociálních otázkách či na principech spolupráce v obchodě, službách a dopravě.

Na variantu dojednání úmluvy na poslední chvíli se v těchto dnech začal připravovat Evropský parlament, který musí stejně jako ten britský případnou dohodu do konce roku schválit. Europarlament potřebuje v ideálním případě několik týdnů, aby dohodu stihl přeložit a projednat ve výborech před konečným hlasováním. Poslanci se však začínají připravovat na variantu, že na prostudování dlouhého textu dostanou jen několik dní.

Dohodě mezi EU a Británií stále stojí v cestě tři sporné otázky

Vrcholící rozhovory mezi Evropskou unií a Británií se sice v posledních dnech přiblížily ke společnému textu dohody, jejich úspěšné uzavření však stále blokují spory o trojici klíčových témat.

Europoslanci přitom v debatě s šéfkou unijní exekutivy dali najevo, že úmluvu, kterou jim vyjednávači předloží, nehodlají schválit ze dne na den. „Parlament potřebuje čas na prostudování a na debaty, nepodepíšeme se pod dohodu automaticky,“ řekla předsedkyně parlamentního klubu zelených Ska Kellerová, s níž se shodovali i lídři dalších skupin.

„Jistě bychom byli rádi za více času na pročtení dohody. Ale hlavní vyjednávač EU Michel Barnier ví, kde jsou naše limity,“ řekl bruselskému webu Politico obchodní expert nejsilnější lidovecké frakce v EP Christophe Hansen. Poslanci již takřka jistě ví, že případnou dohodu nestihnou schválit na řádné schůzi v polovině prosince a počítají s mimořádným hlasováním po Vánocích. To může být paradoxně jednodušší v souvislosti s covidovou pandemií, kvůli níž momentálně hlasuje parlament na dálku bez nutnosti scházet se.

Covid naproti tomu zkomplikoval práci samotným vyjednávačům, jejichž rozhovory pokračují na dálku po pozitivním testu člena unijního týmu z minulého týdne. Pokud budou mít ostatní zástupci obou stran negativní testy, mohou se po dočasné izolaci vrátit k osobním jednáním tento pátek v Londýně.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?