Konflikt na irském ostrově je pro tentokrát zažehnán. O další spolupráci mezi EU a Británií se jedná dnes večer v Bruselu

© EPA-EFE/JOHN THYS / POOL

Svítá se v britsko-unijních vztazích na lepší časy? Náznaky ukázal již včerejšek. Britská vláda upustila od kontroverzních částí zákonů o vnitřním trhu a daních, které porušovaly Protokol o Irsku a Severním Irsku. Stalo se tak díky dořešení sporných otázek nad implementací již platné výstupové dohody, jejíž součástí je i irský protokol. Další posun v brexitové sáze může přijít během dnešního večera.

Britský premiér Boris Johnson se dnes večer v Bruselu setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, aby jednali o vztazích Británie a EU po konci letošního roku. Dohodu, která by upravovala vztahy Londýna s Bruselem po konci brexitového přechodného období, se navzdory horečnému jednání v posledních dnech stále nepodařilo uzavřít.

Johnson i šéf unijních vyjednávačů Michel Barnier dali včera najevo, že rozhovory stále nepovažují za ztracené. Brusel i Londýn by chtěly mít o osudu možné dohody jasno v několika příštích dnech, zároveň však stále požadují v zásadních sporných bodech ústupky od druhé strany.

„Pořád doufáme, ale prostě může přijít chvíle, kdy uznáme, že je na čase to odpískat, tak to zkrátka je,“ řekl včera britským médiím Johnson. Zopakoval své dlouhodobé tvrzení, že Británie bude i po skončení přechodného období hospodářsky prosperovat, ať už s dohodou zajišťující přístup na jednotný unijní trh, či bez ní.

Brexit je stále na mrtvém bodě, už po několik týdnů a měsíců. Do konce přitom zbývá přesně 24 dní

Řeč není o ničem jiném než nekonečných jednáních mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím o komplexní dohodě zahrnující obchodní vztahy i bezpečnostní otázky. Čeká se v podstatě jen na to, kdo dřív ustoupí ze svých požadavků.

Spory přetrvávají, a to nejen ty velmi známé

Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

Poté, co von der Leyenová a Johnson v pondělí večer dospěli k závěru, že průběh posledních intenzivních rozhovorů uzavření dohody stále neumožňuje, sešel se včera ráno Barnier v Bruselu se svým britským protějškem Davidem Frostem, aby připravili podklady pro schůzku lídrů.

„Nikdy neobětujeme svou budoucnost kvůli přítomnosti. Přístup na náš trh má své podmínky,“ napsal na twitteru Barnier poté, co přiblížil podrobnosti přetrvávajících rozporů unijním ministrům pro evropské záležitosti. Dodal, že země sedmadvacítky jsou v neochotě ustupovat v zásadních tématech stále jednotné.

https://twitter.com/MichelBarnier/status/1336293530961055745

„Chceme dospět k dohodě, ale ne za každou cenu. Nyní potřebujeme politickou vůli v Londýně,“ vzkázal britské straně německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth, který ministerské schůzce předsedal. Johnson však ústupky v otázkách rybolovu či státní podpory firem odmítá, neboť podle něj ohrožují britskou suverenitu nově nabytou právě odchodem z EU.

Ze svých požadavků týkající se zejména rybolovných práv nechce ustoupit ani Francie, kterou podporuje i Německo.

Německá kancléřka Angela Merkelová přesto stále věří, že je možné dospět k dohodě mezi Evropskou unií a Británií. Dnes to prohlásila před poslanci Spolkového sněmu, kterým zároveň řekla, že jim od čtvrtečního summitu Unie nemůže slíbit průlom.

„Jednání stále neskončila,“ řekla Merkelová s tím, že plně důvěřuje předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové.

Ačkoli Merkelová v dosažení dohody stále věří, je podle kancléřky nutné se připravovat i na scénář, že EU s Británií ke kompromisu nedospějí. „Musí být zachována celistvost vnitřního trhu (EU),“ uvedla.

https://twitter.com/AranchaGlezLaya/status/1336359166143844354

Diskutovanou otázkou je v posledních dnech také budoucí spolupráce mezi Španělskem a britským Gibraltarem. Madrid samozřejmě usiluje o zachování otevřených hranic, které umožní volný pohyb osob i zboží. O tématu psal o víkendu server Euronews.

Irsko-severoirské vztahy jsou zachráněny

Jiné téma způsobující názorové rozmíšky se naproti tomu včera zřejmě povedlo vyřešit. Britský ministr Michael Gove oznámil, že po pondělní dohodě s Evropskou komisí vláda vypustí z návrhu zákona projednávaného parlamentem pasáže, které podle Bruselu mohly ohrozit územní celistvost Irska.

Části zákona s cílem zajistit volný obchod mezi všemi částmi Británie porušovaly takzvaný protokol o Severním Irsku, jenž je jedním z pilířů závazné brexitové dohody. Johnsonova vláda vysvětlovala snahu prosadit kontroverzní pasáže jako právní pojistku pro případ krachu jednání, unijní diplomaté ji naproti tomu považovali za vyjednávací taktiku. Protokol zároveň chrání Velkopáteční dohodu z roku 1998, která zajišťuje mír, stabilitu a prosperitu mezi oběma částmi rozděleného irského ostrova.

Velký podíl na dořešení této otázky má slovenský eurokomisař a spolupředseda společného výboru pro vztahy EU a Británie Maroš Šefčovič. Za jeho včerejší úspěch mu na Twitteru poděkoval nejen unijní vyjednavač Barnier, ale také předsedkyně Komise von der Leyenová.

Goveovi se Šefčovičem se totiž podařilo dohodnout na kompromisních pravidlech pro export zboží mezi Velkou Británií a Severním Irskem včetně záležitostí hospodářské soutěže, které mají zabránit vzniku tvrdé hranice na irském ostrově. Dohoda zahrnuje mimo jiné i podobu složení arbitrážního panelu, který bude ve vztahu k irskému protokolu rozhodovat o sporech mezi EU a Spojeným královstvím.

EU zároveň slíbila, že se pokusí omezit kontroly potravin a léků, které budou od 1. ledna 2021 směřovat z Velké Británie do Severního Irska.

Na základě včera dořešeného problému se Británie zavázala, že ze svého návrhu zákona o vnitřním trhu vypustí kontroverzní ustanovení číslo 44, 45 a 47 a přepracuje rovněž daňový zákon, který mohl též porušit výstupovou dohodu.

Jak včera podotkl EURACTIV.com, tento posun není důležitý jen pro vrcholící jednání o budoucích vztazích s EU, ale zabrání i potenciálnímu ústavnímu konfliktu uvnitř britské politiky. Horní komora britského parlamentu, Sněmovna lordů, totiž kontroverzní části britského zákona neschválila, britská sněmovna je ale v pondělí opět obnovila, přestože londýnská vláda krátce předtím vyjádřila ochotu je odstranit.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?