Johnsonova žádost o nové brexitové jednání a nahrazení irské pojistky sklízí kritiku z EU i Irska

[© Shutterstock/Jonny McCullagh]

Irská pojistka je jediné možné životaschopné řešení, které neprolomí Velkopáteční dohodu a nepovede k návratu tvrdé hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, vzkazují do Londýna Brusel i Dublin.

Britský premiér Boris Johnson neuspěl s včerejším pokusem přimět Evropskou unii k dalším jednáním o brexitové dohodě. Předseda Evropské rady Donald Tusk odmítl jeho návrh, aby z dohody o odchodu země z EU zmizela sporná irská pojistka a byla nahrazena závazkem, že před koncem pobrexitového přechodného období začnou platit „alternativní ujednání“. Tusk pak na twitteru napsal, že předseda vlády nenabídl žádné realistické varianty.

Opatření je podle Tuska zárukou, že nevznikne klasicky kontrolovaná hranice mezi britským Severním Irskem a Irskem, dokud se nenajde jiná alternativa. Ti, kteří jsou proti pojistce a nepřicházejí s žádným jiným životaschopným řešením, podle něj ve skutečnosti navrhují znovuzavedení hranice. „I když to nepřiznají,“ dodal šéf unijních summitů.

„Máme životní zájem na míru, prosperitě a bezpečnosti Severního Irska a vždy to tak bude a dáváme jasně najevo, že na hranicích nevznikne (hraniční) infrastruktura ani tam nebudou zavedeny kontroly,“ uvedl v reakci na Tuskovo vyjádření Johnsonův mluvčí. Zopakoval, že „dokud dohoda o odchodu Británie s EU nebude otevřena a irská pojistka zrušena, není šance se (s Bruselem) dohodnout“.

Rovněž Evropská komise dnes prostřednictvím své mluvčí vzkázala, že pojistku jak Londýn, tak Brusel určili jako jedinou možnost, která zajistí prostupnou hranici a zabrání hraničním kontrolám. Johnsonův dopis neposkytuje žádný realistický návrh na to, jak zabránit návratu tvrdé hranice, uvedla mluvčí Natasha Bertaudová.

Také z Dublinu podle listu Financial Times (FT) zazněla mrazivá reakce.

Johnson požádal Unii o opětovné vyjednání brexitové dohody. Trnem v oku je irská pojistka

Britský premiér vyzval předsedu Evropské rady k „alternativnímu ujednání“ sporné irské pojistky obsažené v dohodě o vystoupení Británie z Unie. Mezitím unikl další vládní dokument, který vyčísluje negativní důsledky brexitu. Očekává se také konec volného pohybu osob.

Irská pojistka neohrožuje mírovou dohodu

Johnson Tuskovi napsal, že dosažení brexitové dohody s EU považuje za nejvyšší prioritu své vlády. Spornou irskou pojistku, která má zajistit hladký režim na hranici mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem, označil za nedemokratické opatření. Podle něj toto ustanovení ohrožuje Velkopáteční dohodu, která v 90. letech ukončila sektářské násilí v Severním Irsku.

„Nahradit irskou pojistku něčím, co ještě ani nebylo definováno, znamená, že by zmizely záruky, které měla poskytovat,“ řekl serveru Politico jeden francouzský diplomat. Podle jiného unijního diplomata je z dopisu zjevné, že „to poslední, co britská vláda chce, je znovu jednat“.

Irskou pojistku brání i samotná Irská republika. „Odmítáme tvrzení, že irská pojistka by mohla ohrozit Velkopáteční dohodu,“ řekl FT vysoce postavený činitel irské vlády. „Hlavním účelem (pojistky) je přece zachovat status quo zajištěním volného pohybu a zamezením vzniku tvrdé hranice na ostrově. A to je i základem Velkopáteční dohody,“ dodal. Johnsonův dopis podle něj ani neupřesňuje, co by mělo být oněmi alternativními ujednáními.

Britská média dnes také informovala, že diplomaté z 27 členských zemí dostali od Evropské komise a Tuskova úřadu analýzu, která Johnsonovy argumenty označuje za „chybné a zavádějící“. S odkazem na dohodu o brexitu poukazuje například na to, že není pravda, že občané Severního Irska nebudou mít vliv na evropské zákony, které se jich budou týkat.

Irská pojistka také podle analýzy není nedemokratická, jak v dopise tvrdí Johnson, vzhledem k tomu, že severoirští voliči v referendu v roce 2016 hlasovali pro setrvání Británie v EU a že irskou pojistku podporují severoirské politické strany zastupující místní katolíky a vyslovující se pro spojení s Irskem

Londýn nemá žádnou životaschopnou alternativu k irské pojistce

Brexitovou dohodu, kterou vyjednala Johnsonova předchůdkyně v úřadu Theresa Mayová, podle bruselského zdroje citovaného deníkem The Guardian není možné znovu otevřít. Pro sedmadvacítku je irská pojistka klíčová, dodal zdroj.

Deník The Times cituje unijního diplomata, podle nějž Londýn za tři roky nepřišel ani s náznakem nějakého životaschopného řešení, jak se vyhnout klasické hranici mezi Irskem a Severním Irskem. „A ten (Johnsonův) dopis na tom nic nemění,“ dodal.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?