Johnson požádal Unii o opětovné vyjednání brexitové dohody. Trnem v oku je irská pojistka

[© Shutterstock/Michael Tubi]

Britský premiér vyzval předsedu Evropské rady k „alternativnímu ujednání“ sporné irské pojistky obsažené v dohodě o vystoupení Británie z Unie. Podporu bude tento týden hledat u německé kancléřky a francouzského prezidenta. Mezitím unikl další vládní dokument, který vyčísluje negativní důsledky brexitu bez dohody. Očekává se také konec volného pohybu osob.

Britský premiér Boris Johnson včera večer v dopise zaslaném předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádá o odstranění sporné irské pojistky, kterou od nástupu do funkce považuje za nedemokratickou. Johnson vyzval EU, aby pojistka byla v rozvodové dohodě dojednané jeho předchůdkyní Theresou Mayovou nahrazena závazkem, že před koncem pobrexitového přechodného období začnou platit „alternativní ujednání“.

Zároveň označil za největší prioritu své vlády dosažení brexitové dohody s Evropskou unií, přestože Britům slíbil vystoupení Spojeného království k 31. říjnu, ať už s dohodou či bez ní.

Pojistka naruší suverenitu království

V dopise Tuskovi Johnson včera opět označil irskou pojistku za nedemokratické opatření, které není v souladu se suverenitou Spojeného království. Podle něj by aplikací irské pojistky ztratili Severoirčané svůj vliv nad zákony, které se na ně vztahují.

Předsedu Evropské rady vyzval, aby evropská sedmadvacítka konečně uznala, že pojistka nemůže být součástí brexitové dohody. Podle Johnsona je mimo jiné stále jasnější, že toto preventivní opatření ohrožuje Velkopáteční dohodu, která v 90. letech ukončila sektářské násilí v Severním Irsku.

„Spojené království a Evropská unie se již shodly, že ‚alternativní ujednání‘ by mohla být součástí řešení. Proto navrhuji, aby byla pojistka nahrazena závazkem, že taková ujednání uvedeme v platnost – bude-li to možné – před koncem přechodného období a to jako součást budoucích vztahů,“ napsal Johnson Tuskovi.

O takzvaných „alternativních ujednáních“ se mezi Londýnem a Bruselem hovořilo již v minulosti. Měla by být právně závazná, jejich konkrétní podoba ale známa není. Pojistka má  v nynější podobě zabránit po brexitu hraničním kontrolám mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Reakce EU zatím nepřišla, ale dá se očekávat v nejbližší době. Opětovné ujednání dohody dosažené loni na podzim však již mnohokrát vrcholní představitelé bloku zavrhli. Jenže tu zároveň britský parlament třikrát zamítl.

Ani na potřetí se nepodařilo britskému parlamentu najít shodu nad rozvodovou dohodou

Britští poslanci promarnili svou poslední šanci, jak zajistit odchod země z EU. Vyzývají nyní premiérku k rezignaci a žádají svolání předčasných voleb, konání dalšího referenda nebo zrušení brexitu. Vystoupení z EU bez dohody je však nyní ještě pravděpodobnější, upozorňuje EU.

Johnson podle nedělního listu Mail on Sunday v dopise varoval poslance své Konzervativní strany, kteří se staví proti brexitu bez dohody, že jejich odpor snižuje šance na novou dohodu. Napsal jim, že je „jasné jako facka“, že Brusel nepřistoupí na žádný kompromis, dokud se bude domnívat, že existuje sebemenší naděje, že britský parlament zablokuje brexit bez dohody.

Podpora z EU i USA?

Johnson už včera během dne vyzval Francii a Německo, které tento týden navštíví, aby v otázce brexitu přistoupily na kompromis. S německou kancléřkou Angelou Merkelovou by se měl setkat ve středu, o den později pak zavítá do Elysejského paláce za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Podle BBC se očekává, že bude opakovat, že britský parlament nemůže měnit výsledky referenda z roku 2016, v němž se těsná většina Britů vyslovila pro odchod z Evropské unie. Bude se také dožadovat nové dohody o podmínkách brexitu.

„Doufám, že přistoupí na kompromis. Viděli, že britský parlament (rozvodovou) dohodu třikrát odmítl. Irská pojistka zkrátka nefunguje, je nedemokratická,“ dodal s odkazem na hlavní sporný bod dohody o rozluce.

O věci už v pátek v Berlíně jednal britský ministr financí Sajid Javid se svým německým protějškem Olafem Scholzem.

„EU27 drží pohromadě a je připravená na všechny scénáře. Jedinou a nejlepší cestou ke spořádanému vystoupení je dojednaná brexitová dohoda,“ uvedl následně Scholz na twitteru. Javid zase po setkání zdůraznil, že Británie Unii opustí v aktuálně platném termínu 31. října.

Ekonomický deník Handelsblatt ve čtvrtek napsal, že německá vláda považuje nežádoucí brexit bez dohody ke konci října za vysoce pravděpodobný a je na něj připravena. Německé ministerstvo financí očekává, že strategie Londýna by mohla být jasnější po summitu skupiny vyspělých zemí G7 ve francouzském Biarritzu, který potrvá od 24. do 26. srpna.

Británie míří k odchodu bez dohody. Zvrátit tento scénář nemusí ani hlasování o nedůvěře vládě

Britští zástupci už pomýšlí na situaci po svém odchodu z Unie, který zřejmě proběhne neřízenou cestou bez dojednané dohody. S tou totiž premiér Johnson nesouhlasí a Unie ji nechce měnit. Žádný jiný plán nové vlády údajně neexistuje, domnívá se EU.

Více než hodinu včera podle agentury Reuters o plánovaném odchodu Británie z EU hovořil Johnson také s irským premiérem Leem Varadkarem. S ním se domluvil, že se na počátku září sejdou v Dublinu. Úřad britského premiéra v pondělí navíc informoval, že si Johnson telefonoval také s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, kterého informoval mimo jiné o vývoji jednání kolem brexitu.

Další vládní analýza o katastrofálních důsledcích brexitu

V neděli způsobil v Británii poprask únik důvěrné vládní analýzy o dopadech brexitu bez dohody, který by podle dokumentu mimo jiné způsobil nedostatek paliva, potravin a léků. Přístavy budou podle dokumentu přetížené a hranice s Irskem se vrátí ke klasickému „tvrdému“ režimu. Vláda sice tvrdila, že analýza není aktuální, zdroj z kabinetu ale reportérovi serveru Business Insider sdělil, že zpráva byla za Johnsona aktualizována. K tomu, že dokument starý není, se přiklání i další média. Podle Sky News je na něm datum 1. srpna.

Podle předpovědi sestavené úřadem vlády nebude možná až 85 procent dopravců zajišťujících svými nákladními automobily obchodní kontakt s Evropou připraveno na francouzské celní kontroly. Čekat budou až dva a půl dne. Chaos bude trvat tři měsíce, než se dopravní situace upraví na 50 až 70 procent nynějšího stavu.

Podle listu The Sunday Times důvěrná vládní předpověď, vypracovaná tento měsíc pod kódovým označením Operation Yellowhammer (Operace strnad) a určená osobám s bezpečnostní prověrkou, neobsahuje nejpesimističtější, ale nejpravděpodobnější scénář. Šoky po brexitu bez dohody podle ní mohou vyvolat protesty po celém Spojeném království.

„Tento dokument je z doby, kdy ministři blokovali to, co je potřeba k odchodu (z EU) a peníze na to nebyly k dispozici,“ prohlásil podle Reuters zdroj z britské vlády, který si nepřál být jmenován. Podle náměstka ministryně pro energetiku je kolem brexitu „spousta úmyslného šíření paniky“ a šéf úřadu vlády Michael Gove operaci Yellowhammer označil za scénář pro nejhorší případ.

Černé scénáře situace odchodu Británie z Unie i další finance na brexit bez dohody

Minulý týden se nesl ve znamení prvních návštěv nového premiéra Johnsona v jednotlivých částech Spojeného království. Jeho vláda také předložila několik dalších, zejména finančních, opatření pro odchod země z EU. Spekuluje se také nad scénáři kolem brexitu.

Konec volného pohybu občanů EU do Británie

Kromě toho řekla včera novinářům mluvčí premiéra, že volný pohyb občanů zemí Evropské unie, tak jak funguje dnes, skončí po odchodu Británie z bloku 31. října. Okamžitá změna se podle ní dotkne například lidí se záznamem v trestním rejstříku, vůči nimž bude uplatňován přísnější postup. O dalších změnách vláda teprve jedná.

Mluvčí tak podle deníku The Guardian reagovala na zprávy tisku o tom, že britské ministerstvo vnitra plánuje ukončit volný pohyb občanů zemí EU v případě brexitu bez dohody hned 31. října.

Sdružení the3million, které hájí zájmy 3,6 milionu občanů Unie žijících ve Spojeném království, to označilo za lehkomyslnost, která otevírá cestu k diskriminaci. Údajný záměr kritizovala také opozice. V Británii žije mimo jiné asi 100 tisíc Čechů.

Ukončení volného pohybu občanů unijních států je dlouhodobou vládní politikou. Předchozí kabinet premiérky Theresy Mayové však plánoval přechodná opatření i v případě brexitu bez dohody. Ta měla platit do prosince 2020 a zachovat některá stávající pravidla, připomněl server Politico.

Od letectví až po práva Britů v zemích EU. Evropa se připravuje na brexit bez dohody

Zbývá 23 dní do předpokládaného odchodu Británie z Unie. Jednání o již uzavřené výstupové dohodě a jejím schválení však stále pokračují, stejně tak jako příprava na potenciální brexit bez dohody.

Podle listu Mail on Sunday ale nynější ministryně vnitra Priti Patelová dala úředníkům za úkol, aby našli způsob, jak ukončit volný pohyb osob už za osm týdnů. Do brexitu zbývá 73 dní. Server Independent napsal, že Patelová, která je zastánkyní rázné odluky země od EU, usiluje o ukončení volného pohybu, ačkoli není připraven žádný náhradní systém. Pro prosazení svého záměru chce obejít parlament, který by se patrně postavil proti.

„Děje se tak navzdory varování před chaosem a před tím, že by se lidé ocitli v právním vakuu,“ dodal server.

Opoziční prounijní liberální demokraté označili tyto přípravy za brutální. Patelová je podle nich odtržená od reality. „Co by to znamenalo pro unijní občany, kteří žijí ve Spojeném království, odcestovali do zahraničí a pak se chtěli vrátit?“ řekl mluvčí liberálních demokratů pro otázky vnitra Ed Davey. Vedlo by to podle něj k absurdním situacím, kdy například britská zdravotní sestra z unijní země, která bude během brexitu na dovolené v zahraničí, se nebude smět volně vrátit.

Britská média nicméně spekulují, že zprávy o ukončení volného pohybu osob k 31. říjnu mají Bruselu vyslat signál o nekompromisním postoji Londýna s cílem dosáhnout nových jednání o brexitové dohodě.

V neděli také ministr pro brexit Stephen Barclay informoval, že formálně podepsal nařízení, na základě kterého 31. října přestanou v Británii platit evropské zákony. List Daily Mail připomněl, že Theresa Mayová byla stoupencům brexitu trnem v oku i kvůli tomu, že toto nařízení nepodepsala a místo toho souhlasila s odkladem rozvodu Londýna s Bruselem.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?