Johnson obvinil část konzervativců z kolaborace. Corbyn chce s jejich pomocí svrhnout vládu

Lídr labouristů Jeremy Corbyn © Shutterstock

V Británii to vře čím dál více. Část konzervativců chce zablokovat případný brexit bez dohody, lídr labouristů je vyzývá ke společnému svržení vlády. Premiér Johnson obvinil spolustraníky z „kolaborace“, podporu pro své plány naopak našel u Donalda Trumpa.

Britské poslance, kteří věří v možnost zablokování brexitu, ve středu britský premiér Boris Johnson obvinil z oslabování vyjednávací pozice Londýna. Dopouštějí se podle něj „strašlivé kolaborace“ s Evropskou unií a v konečném důsledku zvyšují pravděpodobnost brexitu bez dohody. Skupina poslanců vládní Konzervativní strany předtím v dopise premiérovi vyjádřila výhrady vůči jeho přístupu k vyjednávání se zbytkem EU.

„My potřebujeme, aby naši evropští přátelé přistoupili na kompromis. Čím víc si ale budou myslet, že je tu šance, aby (britský) parlament brexit zablokoval, tím víc budou lpět na svých pozicích,“ uvedl ve středu odpoledne Johnson na Facebooku, když odpovídal na předem vybrané otázky uživatelů. „Hrozné na tom je, že čím déle to potrvá, tím je pochopitelně pravděpodobnější, že budeme nuceni odejít bez dohody,“ dodal premiér.

Ve svém vyjádření zároveň obvinil část poslanců z „kolaborace“ s EU. Tento výraz má i v Británii negativní konotace, neboť za kolaboranty jsou označováni lidé, kteří za druhé světové války spolupracovali s nacisty. „Hanebná rétorika fašismu a autoritářství v podání lháře Johnsona… Evropští sousedi jsou naši přátelé, nikoli nepřítel, s nímž se ‚kolaboruje‘,“ reagoval na Twitteru labouristický poslanec Stephen Doughty.

Černé scénáře situace odchodu Británie z Unie i další finance na brexit bez dohody

Minulý týden se nesl ve znamení prvních návštěv nového premiéra Johnsona v jednotlivých částech Spojeného království. Jeho vláda také předložila několik dalších, zejména finančních, opatření pro odchod země z EU. Spekuluje se také nad scénáři kolem brexitu.

Odpor vede Hammond

Johnsonovu prohlášení předcházelo zveřejnění dopisu, kterým dvacítka vlivných konzervativců v čele s exministrem financí Philipem Hammondem kritizuje strategii premiéra ve vztahu k Bruselu. „Jsme alarmováni ‚červenými čarami‘, které jste vytyčil a které, zdá se, eliminují šanci na dosažení dohody s EU,“ vzkázali poslanci podle bulvárního listu The Sun.

Hammond následně řekl zpravodajské společnosti BBC, že parlament zablokuje brexit bez dohody, pokud „nikým nezvolení“ lidé kolem Johnsona budou usilovat o takové vyústění na konci října. „Pro odchod bez dohody není žádný mandát. Je absurdní naznačovat, že 52 procent lidí, kteří (v referendu v roce 2016) hlasovali za odchod z Evropské unie, hlasovali všichni za odchod bez dohody, když ve skutečnosti… během kampaně před referendem v podstatě od lídrů té kampaně nezazněla jediná zmínka o možnosti odchodu bez dohody,“ řekl exministr financí.

Cesta k brexitové dohodě vede skrze zrušení irské pojistky, prohlásil Johnson

Jen úplné vyškrtnutí tzv. irské pojistky by umožnilo ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z Evropské unie. Při svém prvním vystoupení v dolní komoře britského parlamentu to dnes prohlásil nový premiér.

Dohodu o podmínkách brexitu s EU vyjednala vláda Johnsonovy předchůdkyně Theresy Mayové, v britském parlamentu ale dokument třikrát narazil především kvůli takzvané irské pojistce, která má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskem a Severním Irskem. Johnson nyní požaduje novou „rozvodovou“ dohodu, v níž toto kontroverzní opatření nebude. Pro Brusel je takový požadavek nepřijatelný, neboť Londýn nenavrhuje alternativní mechanismus zachování volného režimu na irské hranici, což je cíl deklarovaný oběma stranami.

Johnsonovo trvání na tom, aby byla pojistka z dohody odstraněna, podle Hammonda vyšle Londýn „nevyhnutelně“ na dráhu směřující k brexitu bez dohody. Takový scénář by podle analytiků mimo jiné poškodil britskou ekonomiku, narušil dopravu a vedl k růstu cen dováženého zboží. Premiér uvádí, že by preferoval vystoupení z unie na základě dohody, zároveň ale slibuje, že odchod už se nebude odkládat.

Spojené království podle odborníků patrně čeká ústavní krize. Hammondovo prohlášení, první veřejné od jeho demise na konci července, poukazuje podle Reuters na pevné odhodlání skupiny vlivných poslanců svrhnout Johnsona, pokud se bude snažit o neřízený brexit. Podle některých právníků by ale i v případě vyslovení nedůvěry nemusel Johnson z funkce odejít. Není ani jasné, zda poslanci budou dostatečně jednotní a silní, aby se jim brexitu bez dohody podařilo zabránit. Britský parlament znovu zasedne začátkem září.

„Součástí problému je i skutečnost, že britská ústava, kdysi označovaná za globální vzor, je vágní a není kodifikovaná. Opírá se o precedens, toho je však v případě brexitu málo,“ píše Reuters.

Británie míří k odchodu bez dohody. Zvrátit tento scénář nemusí ani hlasování o nedůvěře vládě

Britští zástupci už pomýšlí na situaci po svém odchodu z Unie, který zřejmě proběhne neřízenou cestou bez dojednané dohody. S tou totiž premiér Johnson nesouhlasí a Unie ji nechce měnit. Žádný jiný plán nové vlády údajně neexistuje, domnívá se EU.

Lídr labouristů vyzval ke svržení vlády

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vyzval rebelující poslance z řad vládních konzervativců a další opoziční politické strany, aby mu pomohli zabránit odchodu Británie z Evropské unie bez dohody. Chce, aby společně vyslovili nedůvěru vládě, a on by se pak postavil do čela přechodného kabinetu. Během volební kampaně chce prosazovat nové referendum o brexitu, jehož součástí by byla také otázka, zda si Britové přejí v EU zůstat. Informuje o tom agentura Reuters.

Corbynův návrh už odmítla šéfka liberálních demokratů Jo Swinsonová, která jej označila za nesmysl. Podle serveru Politico je těžké si přestavit, že by jakýkoli konzervativec mohl pomoci Corbynovi do Downing Street, tedy do čela vlády. Komentátor Stephen Bush v politickém magazínu New Statesman napsal, že žádná forma „vlády národní jednoty“ zřejmě nemá šanci a že jedinou možností, jak zastavit neřízený brexit, je zákon schválený parlamentem.

Corbyn ve středu poslal šéfům opozičních stran a několika odpůrcům brexitu bez dohody z řad konzervativců dopis, v němž píše, že „přísně časově omezená dočasná vláda“ by odložila odchod Británie z EU a vyhlásila nové volby. „Naší prioritou by měla být spolupráce v parlamentu s cílem zabránit velmi škodlivému brexitu bez dohody,“ vyzývá je Corbyn.

V dopise také píše, že Labouristická strana by se v kampani zasazovala za druhé referendum o vystoupení z EU, v němž by se Britové vyslovili k dohodnutým podmínkám tohoto kroku. Součástí by podle něj měla být rovněž otázka, zda má Británie v EU zůstat.

Mluvčí Downing Street v reakci na Corbynův dopis uvedla, že kabinet považuje „za pány lid“ a že respektuje výsledky hlasování, tedy referenda z roku 2016, které rozhodlo o brexitu. „Jeremy Corbyn má za to, že lidi jsou služebníci a že politici mohou zrušit výsledky hlasování, když se jim nelíbí,“ dodala.

Do brexitu zbývá 77 dní, politiky už tedy tlačí čas, navíc parlament po letní přestávce znovu zasedne až 3. září. Podle některých právníků a Johnsonova poradce Dominica Cummingse by ale i v případě vyslovení nedůvěry nemusel Johnson z funkce okamžitě odejít a mohl by vypsat volby až na listopad, tedy po termínu brexitu.

Britská vláda se připravuje na brexit bez dohody, průmyslu by však výrazně uškodil

Britská vláda plánuje s EU uzavřít novou rozvodovou dohodu, přestože s tím Brusel nesouhlasí. Londýn se proto připravuje i na neřízený odchod, vyhradil pro to miliardu liber i nový investiční fond. Podle podniků to ale stačit nebude.

Američané Johnsona v jeho plánech podpoří

Boris Johnson a americký prezident Donald Trump spolu v úterý telefonicky hovořili o brexitu, obchodu a ekonomických otázkách. Britský premiér se také setkal s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem, který v Londýně s vysokými státními činiteli jednal kromě brexitu rovněž o Íránu, Hongkongu či budování mobilní sítě páté generace (5G).

Trump patří stejně jako Johnson k zastáncům odchodu Spojeného království z Evropské unie a premiérovi přislíbil, že co nejdříve po brexitu uzavřou obě strany obchodní dohodu, která Londýnu vykompenzuje náklady spojené s opuštěním jednotného evropského trhu.

Bolton po úterní schůzce v Downing Street řekl médiím, že USA by „s nadšením“ podpořily britský odchod z EU bez dohody, pokud by se Londýn touto cestou vydal. „Chceme být v otázce brexitu nápomocní,“ citovala Trumpova poradce agentura Reuters.

Podle agentury Bloomberg americký prezident doufá, že se brexitem oslabený Londýn výměnou za ambiciózní obchodní dohodu s USA přikloní na stranu Washingtonu ve dvou klíčových otázkách americké zahraniční politiky: tvrdšímu postoji vůči Íránu a čínské technologické společnosti Huawei. Tu USA kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování mobilních sítí nové generace a stejné opatření vyžadují po svých spojencích.

Británie není připravena na brexit bez dohody. Obchod země se zámořím by se však mohl zvýšit

Přípravy na brexit, s dohodou či bez ní, pokračují. Jaký scénář nastane, zatím není jasné. Minulý týden jednala britská strana s americkými protějšky o budoucích obchodních vztazích. Britské podniky však upozorňují, že i sebelepší přípravy nemusí stačit.