Johnson je charismatický vůdce, Corbyn by měl odstoupit, myslí si Babiš

© Shutterstock

Jako vítězství charismatického lídra hodnotí Andrej Babiš volební úspěch konzervativců v čele s Borisem Johnsonem ve čtvrtečních britských parlamentních volbách. Před novináři na summitu Evropské unie český premiér řekl, že odchod Británie z evropského bloku je nyní definitivní, což je „škoda pro Evropu“. Podotkl však, že přechodné období, během kterého se bude Británie nadále řídit unijními pravidly, může trvat až do konce roku 2022.

„Je jasné, že Velká Británie odchází. Otázka je, kdy definitivně, protože vlastně do června příštího roku se dá to přechodné období prodloužit o dva roky. A pokud by Velká Británie požádala, tak ten definitivní odchod by byl vlastně až za dva roky,“ uvedl Babiš.

V dohodě o brexitu je zakotvené přechodné období trvající do konce roku 2020, o jeho případném prodloužení se ale musí rozhodnout už za necelých sedm měsíců.

Boris Johnson vyhrál a ujistil Brity, že brexit na konci ledna bude

Británie odejde z EU k 31. lednu příštího roku, již tomu nic nezabrání. Dnes to v projevu po vítězství konzervativců ve čtvrtečních parlamentních volbách prohlásil britský premiér Boris Johnson. Podle jeho slov je nyní uskutečnění brexitu prvořadým úkolem.

Johnson podle českého premiéra ve volbách „vyhrál s brexitem“, zatímco lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn by měl odstoupit.

Hlavní britská opoziční strana si nyní v dolní komoře britského parlamentu pohorší o několik desítek křesel, zatímco konzervativci v ní budou mít nově pohodlnou většinu.

Český ministerský předseda dnes zopakoval, že vzhledem k důsledkům pro britský odchod z EU jej volební výsledek netěší. „Je to škoda pro nás, myslím, že s Borisem Johnsonem by se nám dobře spolupracovalo,“ řekl Babiš. Zároveň upozornil, že při formálním dokončení brexitu budou obě strany stále čekat složitá vyjednávání o nastavení budoucích vztahů. „Uvidíme, jak se to vyvine,“ poznamenal Babiš.

I o nadcházejících obchodních rozhovorech s Británií budou dnes odpoledne jednat lídři členských zemí unie na závěr dvoudenního zasedání Evropské rady. „Myslím, že se všichni shodneme, že (hlavní brexitový vyjednavač Evropské komise) Michel Barnier má důvěru,“ řekl český premiér. Očekává se, že unijní „sedmadvacítka“ podpoří co nejtěsnějšího pobrexitového partnerství s Londýnem, jaké umožňuje říjnová politická deklarace obou stran.

Pokud britský premiér Johnson splní svůj slib a vyvede Spojené království z evropského bloku na konci ledna 2020, začne jedenáctiměsíční přechodné období vyhrazené na uzavření obchodní dohody. Babiš dnes nechtěl před novináři spekulovat, zda uvedená doba je na tak komplikovaný proces dostatečná.

Babiš se potkal s Barnierem, probrali britské volby nebo fungování EU

Premiér Andrej Babiš se včera vpodvečer setkal s vyjednávačem EU pro brexit Michelem Barnierem. Mluvil s ním o blížících se volbách ve Velké Británii, jeho mandátu vyjednávače nebo o fungování Unie. Dnes bude Barnier jednat s dalšími českými představiteli.