Johnson: Dohoda s EU musí být hotová do poloviny října, jinak by obě strany měly „jít dál“

© EPA

Pokud nedojde k dosažení dohody o budoucích vztazích Spojeného království s Evropskou unií do říjnového summitu Evropské rady, pak by se podle britského premiéra Johnsona měly Británie a EU smířit s krachem jednání a „jít dál“. Další kolo vyjednávání začne zítra.

Pobrexitové rozhovory mezi EU a Spojeným královstvím se ukazují být podobně složitými jako ty o „rozvodové dohodě“. Necelé čtyři měsíce před koncem vyjednávacího období se návrhy dvou stran v některých bodech stále výrazně rozchází. Neshody přetrvávají zejména v otázce společných pravidel hospodářské soutěže a přístupu unijních rybářů do britských vod.

„Dohoda s našimi evropskými přáteli musí přijít do termínu Evropské rady 15. října, pakliže má být v platnosti do konce roku,“ uvede v předvoji zítřejšího startu osmého vyjednávacího kola premiér Boris Johnson, oznámila Downing Street. Podobně se v posledních týdnech opakovaně vyjádřil i lídr vyjednávacího týmu EU Michel Barnier.

„Nebudeme-li se schopni do té doby dohodnout, pak nepředpokládám, že mezi námi bude dohoda o volném obchodu, a všichni bychom to měli přijmout a jít dál,“ pokračuje předem zveřejněné prohlášení britského ministerského předsedy.

Pro Británii je podle něho i tato varianta přijatelnější, než kdyby musela přistoupit na některé unijní požadavky. Mluvčí Evropské komise v reakci na Johnsonova slova uvedl, že i Brusel by chtěl dosáhnout dohody co nejdříve.

Johnson dodává, že uzavření dohody je podle něj stále možné, ovšem za podmínky, že „EU je připravena přehodnotit své aktuální pozice“ a přiklonit se k britskému „rozumnému návrhu na standardní dohodu o volném obchodu“.

Unie ale dává jasně najevo, že přístup Británie na její jednotný trh bez sladění pravidel hospodářské soutěže je pro ni nepřijatelný. Například šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian před týdnem Londýn nařkl z „neústupného“ a „nerealistického“ přístupu.

Vyjednávání mezi EU a Británií zůstávají na mrtvém bodě

Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie mají za sebou další několikadenní blok jednání o podobě budoucích vztahů a ani tentokrát se zřejmě nepřiblížily kompromisu kolem nejožehavějších otázek.

Právní klička?

Vyjednávání by mohl ještě zkomplikovat údajný britský plán, o kterém v neděli večer s odvoláním na tři zasvěcené osoby informoval list Financil Times (FT). Vláda prý dokončuje návrh zákona „o vnitřním trhu“, který by mohl „eliminovat právní sílu částí dohody o vystoupení“ Británie z EU. Konkrétně má jít o ustanovení z brexitové dohody, která se týkají státní pomoci firmám a celního režimu v Severním Irsku.

Na článek ihned reagoval šéf irské diplomacie Simon Coveney, který na twitteru napsal: „Toto by byl velmi nerozumný způsob, jak postupovat.“

Unijní vyjednavač Barnier a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová Londýn nepřímo vyzvali, aby svůj závazek vyplývající z rozvodové dohody dodržel.

„Všechno, co bylo podepsáno, musí být respektováno,“ řekl dnes Barnier francouzské rozhlasové stanici France Inter a dodal, že je zprávami znepokojen. Připomněl, že závazek stvrdil svým podpisem právě Johnson a ratifikoval jej britský parlament.

„Věřím, že britská vláda uvede do praxe dohodu o vystoupení z EU, což je její povinnost podle mezinárodního práva a předpoklad pro jakékoli budoucí partnerství,“ uvedla později na twitteru šéfka unijní exekutivy.

Mluvčí Johnsonovy vlády na informace reagoval vyjádřením, podle něhož je Británie připravena brexitovou dohodu i protokol o Severním Irsku respektovat a chystá pouze drobné úpravy.

„Podnikáme odůvodněné a omezené kroky, abychom v rámci národních zákonů vyjasnili specifické body protokolu o Severním Irsku, čímž chceme předejít možným nejasnostem,“ sdělil novinářům bez dalších podrobností Johnsonův mluvčí.

Jestliže se do začátku příštího roku nepodaří nové partnerství dojednat, zkomplikují od ledna obchodování přes kanál La Manche cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Do konce probíhajícího přechodného období brexitu se Británie dál řídí unijním právem, ačkoli už formálně není členem EU.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?