Jednání o budoucích vztazích EU s Británií jde do tuhého. Komise předložila plány pro případ nedohody

© European Union 2020

Včerejší večeře britského premiéra a předsedkyně Komise průlom v rozhovorech o budoucích vztazích EU se Spojeným královstvím nepřinesla. Někteří ještě stále v dohodu dosaženou do konce roku věří, Komise se již přesto začala připravovat i na opačný scénář nebo na scénář, kdy sice dohoda bude v termínu uzavřena, státy, instituce EU a britský parlament ji ale nestihnout včas ratifikovat. K podobnému kroku dnes přistoupil i britský premiér.

Evropská komise dnes navrhla sérii nouzových opatření pro případ krachu rozhovorů s Británií, které jsou tři týdny před koncem přechodného období stále bezvýsledné. Návrhy unijní exekutivy mají zajistit plynulost letecké a silniční dopravy či platnost dosavadních rybolovných práv.

Šéfka komise Ursula von der Leyenová zdůraznila, že Evropská unie stále dává přednost uzavření dohody, musí však být připravena i na opačnou variantu.

„Jednání stále pokračují. Nicméně vzhledem k tomu, že se konec přechodné doby velmi přiblížil, není zaručeno, že i kdyby bylo dohody dosaženo, vstoupí v platnost včas,“ zdůvodnila dnes návrh čtyř nouzových opatření von der Leyenová.

K jejich přípravě v posledních dnech a týdnech vyzývali Komisi zástupci některých členských států. Aby návrhy Komise vstoupily v platnost, musí je unijní země v Radě EU s Evropským parlamentem schválit do konce roku.

https://twitter.com/vonderleyen/status/1337010746593583106

Velké téma malého rybolovu

Komise navrhla mimo jiné dvě nařízení, která mají na půl roku zajistit bezproblémový provoz leteckých spojů a osobní i nákladní dopravy po silnicích. Podmínkou EU je, aby Británie zajistila totéž ze své strany. Další nařízení má až do konce příštího roku zaručit, že britští rybáři budou mít stále stejný přístup do pobřežních vod členských zemí a naopak.

Právě zachování současných práv na rybolov v okolí Británie je jedním ze tří sporných témat blokujících uzavření dohody.

Obě strany mají již větší část jejího textu hotovou, vedle rybolovu se však stále přou o pravidla hospodářské soutěže a o dohled nad řešením sporů. Brusel i Londýn trvají na tom, že se zásadními ústupky v těchto otázkách musí přijít druhá strana.

Británie chce pro své rybáře výrazně vyšší podíl na úlovcích, než jim v britských vodách zaručuje dosavadní uspořádání. Francie, Nizozemsko a další pobřežní státy však nechtějí na britské požadavky přistoupit a Unie jednotně tvrdí, že se raději obejde bez dohody, než by uzavřela dohodu špatnou.

Konflikt na irském ostrově je pro tentokrát zažehnán. O další spolupráci mezi EU a Británií se jedná dnes večer v Bruselu

Britská vláda upustila od kontroverzních částí zákonů o vnitřním trhu a daních, které porušovaly zejm. Protokol o Irsku/Severním Irsku. Stalo se tak díky dořešení otázek nad implementací výstupové dohody. Nový posun v brexitové sáze může přijít dnes večer.

Irové zůstávají stále optimističtí, Britové již téměř hází flintu do žita

Navzdory všem komplikací někteří stále věří v uzavření dohody, která by mohla od 1. ledna upravovat vztahy mezi členskými státy EU a Velkou Británií.

Například irská členka Evropské komise Mairead McGuinnessová dnes vyjádřila naději, že se zástupci EU a Británie v nadcházejících dnech dohodnou na smlouvě o budoucích obchodních vztazích. Zároveň ale doplnila, že nelze předjímat, zda budou vrcholící rozhovory úspěšné.

„Doufám, že o víkendu všichni dostaneme vánoční dárek, s předstihem, a že bude obchodní dohoda, protože se domnívám, že by to pro všechny strany byl nejlepší možný výsledek,“ řekla v rozhovoru s irským rádiem RTÉ McGuinnessová, která má v unijní exekutivě na starost oblast finančních služeb.

Podobně situaci později dnes vyhodnotil také irský ministr zahraničí Simon Coveney. Podle něj je však nutné, aby Británie „přeformulovala argumenty, která sama sobě předkládá“ ohledně suverenity. Informovala o tom agentura Reuters.

Coveney v rozhovoru s RTÉ vyjádřil naději, že dohoda bude, ale poznamenal, že pozice Británie a EU jsou stále daleko od kompromisu. „Politika má podle mě schopnost najít cestu kupředu, pokud je pro to motivace… Myslím, že všichni chtějí najít cestu, jak dospět k dohodě. Problém je v tom, že ty rozdíly jsou stále velmi velké,“ řekl.

Britský premiér Boris Johnson už tak optimistický dnes nebyl. Podle Sky News dnes prohlásil, že je „dost pravděpodobné“, že dohoda dosažena včas nebude. Její návrhy totiž nepovažuje za „správné pro Spojené království“. Vyzval proto občany a podniky, aby se na tento scénář připravili. Přesto se ještě definitivně nevzdává.

Nadále pokračují obchodní rozhovory s britskými partnery napříč světem. Dnes země uzavřela obchodní dohodu se Singapourem. Už dříve se tak stalo s Japonskem a Kanadou.

https://twitter.com/trussliz/status/1336903492456361986

Ať bude dohoda uzavřena či nikoliv, Komise po celý brexitový proces upozorňuje, že vystoupení země z Unie bude mít více či méně negativní dopad na občany, podniky i úřady na obou stranách Lamanšského průlivu. Řada analýz ovšem ukazovala, že Británie na tom bude hůře.

Od července proto zástupci unijní exekutivy objíždí členské státy a diskutuji jejich připravenost na pobrexitové období. Komise zároveň organizuje přípravné semináře a kampaně, aby pomohla s tvorbou přípravných opatření. Pro tento účel také vydala speciální sdělení.