Jednání o budoucí dohodě mezi EU a Británií pokračují dál, nedělnímu europarlamentnímu deadlinu navzdory

© EPA-EFE/YVES HERMAN / POOL

Evropská unie a Spojené království propásli další hraniční termín pro dojednání podmínek nového partnerství, které má započíst za 10 dní. Europoslanci minulý týden stanovili nedělní půlnoc za poslední chvíli, do kdy musí být dohoda hotová, aby ji před koncem roku stihli schválit. Další deadline je nyní stanoven před začátkem vánočních svátků.

Jednání o novém partnerství podle zákulisních vyjádření váznou i několik dní před koncem přechodného období po lednovém odchodu Británie z evropského bloku, přičemž Londýn trvá na tom, že ustoupit musí EU. Hlavní vyjednávač za Evropskou unii Michel Barnier včera prohlásil, že rozhovory dospěly do kritického bodu a pokračují.

„Teď je klíčový okamžik. Pokračujeme v tvrdé práci s (britským vyjednávačem) Davidem Frostem a jeho týmem,“ napsal Barnier na twitteru. Zdůraznil, že EU zůstává oddaná závazku vyjednat poctivou a vzájemně vyváženou dohodu.

„Respektujeme svrchovanost Spojeného království. A očekáváme totéž,“ dodal. V dalším příspěvku ke zjevně klíčovému sporu ohledně rybolovu poznamenal, že Británie i EU musí mít právo stanovovat vlastní zákony a kontrolovat vlastní vody – a „měli bychom být schopni konat, když naše zájmy jsou v sázce“.

https://twitter.com/MichelBarnier/status/1340676670446039049

Ustoupit má EU, zní z Británie

Obě strany ani po měsících rozhovorů nedospěly ke kompromisu ohledně přístupu unijních rybářů do britských vod či společných pravidel hospodářské soutěže. Přechodné období vyprší 31. prosince a po jeho konci už se Británie nebude řídit unijním právem.

Obchodní a další vztahy Británie s EU se po tomto termínu změní, ať bude dohoda schválena či nikoli, při druhé z těchto možností se ale čekají citelnější dopady. Firmy i obchody se proto začaly předzásobovat, čímž způsobovaly v posledních dvou týdnech kolony před přístavy v Doveru a Calaise.

Přípravy na konec přechodného období nyní komplikuje nová mutace koronaviru, která se objevila na jihovýchodě Anglie a kvůli níž včera řada zemí EU přerušila letecké i pozemní spojení s Británií. Další země se připojují dnes, včetně Česka nebo Polska. Některé státy zavřely své hranice před Brity jen na několik hodin, jako například Francie, jiné s účinností až do začátku ledna. O situaci dnes dopoledne budou jednat zástupci členských států EU. Pohotovostní výbor se na žádost britského premiéra Borise Johnsona sejde také v Londýně.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock včera v rozhovoru s televizí Sky News řekl, že „samozřejmě“ preferuje uzavření dohody, EU ale předložila nepřiměřené požadavky. „Jsem si jist, že dohody lze dosáhnout, ale je zjevné, že je potřeba posun na straně EU,“ uvedl. Unie požaduje po Britech to samé.

Navzdory jistému pokroku v jednáních o budoucích vztazích EU a Británie je stále možný rozchod bez dohody

Jednání EU s Británií se tento týden pohnula kupředu, některé sporné body však zatím vyřešeny nejsou. Prohlásila to dnes předsedkyně Komise von der Leyenová, podle níž ale stále existuje cesta k nalezení dohody o budoucích vztazích.

Východiskem mohou být „mini-dohody“

Dopady ukončení přechodného období bez plně funkčního komplexního partnerství mohou zmírnit menší reciproční dohody týkající se různých sektorů. Podle britského ministra Michaela Govea bude Británie s Unií jednat o „jednostranných rozhodnutích, která učiní život jednodušším“. „A může se stát, že tato jednostranná rozhodnutí budou opětována,“ citoval ministra The Daily Telegraph.

Brusel už přitom kroky v tomto směru zahájil a začal přijímat opatření zaměřená na zajištění plynulé letecké a silniční dopravy od počátku příštího roku v případě, že nebude včas dosažena dohoda. Podmínkou EU je, aby Británie zajistila totéž ze své strany.

„Rozhovory jsou zaseklé,“ citoval zpravodajský web BBC nejmenovaného činitele unijní strany. „Nejde jen o ryby. Spojené království má další požadavky a rovné hrací pole (společná pravidla hospodářské soutěže; pozn. ČTK) není vyřešené,“ pokračoval zdroj BBC.

V obchodních jednáních mezi EU a Británií nastal mírný posun. Vyhráno ale stále není

Během pondělí vyplynulo na povrch několik neoficiálních informací o možných průlomech v klíčových bodech jednání o obchodní dohodě mezi EU a UK. Jejich konec je však nadále v nedohlednu. Do konce přechodného období zbývá 16 dní.

Vánoční deadline

Agentuře Bloomberg nejmenované osoby informované o průběhu rozhovorů řekly, že uzavření vyjednávání do nedělního večera nevidí jako pravděpodobné, zároveň však mají za to, že přetrvávající spory lze stále vyřešit. Podle BBC bude zřejmě o osudu současných vyjednávání rozhodnuto do Vánoc.

Předseda europarlamentního výboru pro mezinárodní obchod Bernd Lange v neděli odpoledne na twitteru uvedl, že nedodržení nedělního termínu pro oznámení dohody bude mít „zjevné“ důsledky. „EP nebude znát dohodnutý text, nebude v pozici, aby jej mohl do konce přechodného období posoudit. Takže učiňte přípravy na období bez dohody a dohodněte se Spojeným královstvím krizová opatření,“ vzkázal.

Případná dohoda uzavřená na poslední chvíli by ale podle komentátorů mohla začít platit v rámci takzvaného předběžného provádění i bez souhlasu europoslanců. Ti by pak mohli ujednání schválit dodatečně až na začátku příštího roku. Takovou možnost již ale EP zamítl.

O dalších krocích bude dnes dopoledne jednat Koordinační skupina pro Spojené království v EP. Oznámil to včera na Twitteru její šéf David McAllister.

Nadešla chvíle pravdy, varuje Barnier. Dohoda mezi EU a Británií musí být hotová do neděle, požadují europoslanci

Na vyjednání dohody EU s Británií zbývají poslední hodiny, její osud je však stále nejistý. Obě strany se nadále liší zejména v oblasti rovných pravidel hospodářské soutěže a rybolovných práv. Do konce přechodného období zbývá 14 dní.

O tom, jaké jsou nyní možnosti, tweetoval bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk.