Jednání o brexitu pokračují, konec je v nedohlednu. Britové volají po odkladu odchodu země z Unie

[© Shutterstock/RichartPhotos]

S blížícím se datem odchodu Británie z Unie, plánovaného na 29. března 2019, a s zatím neschválenou „rozvodovou dohodou“ se zvyšuje riziko odchodu bez dohody. Britští politici zatím spekulují nad strategií premiérky Mayové.

Podle britských médií se chystá britská premiérka Theresa Mayová v tomto týdnu požádat poslance, aby jí poskytli více času na vyjednání změn v brexitové dohodě mezi Londýnem a Bruselem. Většina Britů si dokonce přeje, aby Mayová odchod Británie z EU, nyní plánovaný na 29. března, odložila. Vyplývá to z průzkumu společnosti BMG Research pro britský deník The Independent. Mayová hodlá nejpozději ve středu v parlamentu pronést prohlášení o stavu brexitových jednání a ve čtvrtek by měli poslanci hlasovat o dalším postupu, napsala agentura DPA.

Podle deníku The Daily Telegraph se Mayová chystá v následujícím týdnu poslance vyzvat, aby jí dali dva týdny na dojednání změn v brexitové dohodě. Zákonodárcům chce slíbit, že ještě tento měsíc je bude informovat o svých aktuálních plánech a dá jim příležitost hlasovat o dalších krocích. To jí má poskytnout čas na další jednání s unijními lídry.

Britové se s postojem k brexitu velmi silně identifikuji, říká odbornice Brusenbauch Meislová

Čas brexitu se neúprosně krátí. O současné patové situaci na britské politické scéně, případném dalším referendu či o pozici ČR v brexitovém jednání hovořila redakce s odbornicí na brexit Monikou Brusenbauch Meislovou. 

Možnosti pro britský parlament

Pokud poslanci dají ve čtvrtek Mayové více času na jednání, bylo by to už podruhé od lednového zamítnutí její brexitové dohody. Mluvčí britské vlády agentuře DPA potvrdila, že s dalším prohlášením premiérky v parlamentu se počítá 27. února a i poté by měl mít parlament ještě jednu příležitost hlasovat o dalším postupu.

Opozice Mayovou podezírá, že chce těsně před 29. březnem poslance postavit před volbu buď přijmout jí vyjednanou dohodu, nebo odejít z EU bez dohody. Opoziční pokusy zbavit premiérku kontroly nad brexitovým procesem nebo si vynutit odklad brexitu dosud ztroskotaly.

Stínový labouristický ministr pro brexit Keir Starmer nedělníku The Sunday Times řekl, že Mayová předstírá pokrok v jednáních, zatímco ve skutečnosti pouze marní čas, aby mohla na konci března postavit poslance před volbu – buď její dohoda, nebo žádná dohoda.

„To nesmíme připustit,“ řekl Starmer. Opoziční labouristé se podle něj chystají prosadit dodatek, který vystaví „tvrdou stopku“ zmíněné premiérčině snaze a přinutí ji předložit brexitovou dohodu parlamentu před 26. únorem.

I přesto, že by britský parlament dohodu do konce března schválil, na řadě pak bude ještě Evropský parlament.

Veřejnost volá po odložení brexitu

Třiapadesát procent voličů se necelých sedm týdnů před plánovanou rozlukou Británie s EU vyslovilo pro oddálení odchodu a umožnění druhého referenda nebo dalších jednání s Bruselem, informoval deník The Independent, který v neděli citovala ČTK. I někteří ministři se už otevřeně vyslovili pro prodloužení účinnosti článku 50 Smlouvy o EU o opuštění EU v situaci, kdy se dá jen obtížně očekávat, že do 29. března britská Dolní sněmovna schválí rozlukovou dohodu.

Obě varianty, tedy odložení odchodu či další referendum, ale britští poslanci na konci ledna zamítli.

Britský parlament včera rozhodl. Žádá nové vyjednání irské pojistky a odmítá odklad brexitu

Britští poslanci včera schválili návrh na vyjednání alternativní podoby tzv. irské pojistky a návrh na odmítnutí brexitu bez dohody. Naopak neprošel návrh na odklad brexitu či konání dalšího referenda.

Třiatřicet procent Britů by zase nyní podpořilo brexit bez dohody, i když by to postihlo ekonomiku, a 14 procent na věc nemá jasný názor. V otázce tzv. neřízeného brexitu (bez dohody) naopak Dolní sněmovna britského parlamentu v posledním hlasování takovou podobu odchodu z Unie zamítla.

Devětačtyřicet procent dotázaných vyjádřilo názor, že brexit bez dohody by znamenal hospodářskou katastrofu, která by zemi způsobila trvalé škody.

Tvrdý brexit zasáhne český export do Británie. Ekonomové odhadují pokles až o 20 procent

Velká Británie je pátým největším obchodním partnerem České republiky. Brexit může toto postavení ohrozit.

Šéfka Konfederace britského průmyslu (CBI) Carolyn Fairbairnová v neděli 10. února varovala, že hrozba odchodu Británie z EU příští měsíc bez dohody se zvýšila a země nyní vstoupila do „zóny nebezpečí“.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn dokonce minulý týden naznačil, že jeho strana by mohla podpořit nové referendum o dohodě vyjednané konzervativní vládou premiérky Mayové.

Bývalý labouristický premiér Tony Blair v neděli televizi Sky News řekl, že buď nastane měkký brexit, který navrhuje Corbyn, nebo brexit bez dohody, který si přejí exministr zahraničí Boris Johnson nebo protiunijní politik Nigel Farage. Zodpovědný člověk podle něj nemůže brexit bez dohody navrhovat. „Bylo by to ekonomicky nesmírně nebezpečné pro Británii a pro mírový proces v Severním Irsku, bylo by to potenciálně zničující,“ řekl Blair.

Britská vláda si dopisuje s opozicí. Co požaduje Corbyn a jak na to Mayová reaguje?

S blížím se odchodem Británie z Unie šéfka konzervativců i lídr opozičních labouristů zřejmě do jisté míry ustupují ze svých tvrdých pozic. V posledním týdnu si mezi sebou vyměnili dopisy o svých představách brexitu. EU stojí na straně labouristů. 

Páteční jednání Mayové v Irsku

Británie se stále může vyhnout odchodu z Evropské unie bez dohody, není ovšem jasné, zda je možné dohody dosáhnout do konce března. Před setkáním s britskou premiérkou Mayovou to v pátek v Dublinu řekl rovněž irský premiér Leo Varadkar. Zároveň také potvrdil, že Irsko nemá problém s odložením odchodu Británie z Unie.

Irský premiér v pátek před setkáním s Mayovou navštívil Severní Irsko, kde se setkal se zástupci všech hlavních severoirských stran včetně Demokratické unionistické strany (DUP). Na hlasech DUP je v britské Dolní sněmovně závislá menšinová vláda premiérky Mayové. Předsedkyně strany Arlene Fosterová je zároveň jednou z nejostřejších kritiček současné podoby brexitové dohody.

Podle Varadkara je toho ale mnohem více, co vládu Irské republiky a severoirskou DUP spojuje, než co je rozděluje. „Myslím, že všichni se chtějí vyhnout brexitu bez dohody, všichni se chtějí vyhnout tvrdé hranici (mezi Irskem a Severním Irskem) a všichni chtějí, aby Británie a Irsko měli – ať už se stane cokoli – nadále velmi blízké politické i ekonomické vztahy,“ řekl Varadkar.

„Často je tomu tak, že když sdílíte všechny své hlavní cíle, je možné najít řešení,“ dodal irský premiér.

Žádný posun. Juncker Mayové zopakoval, že text dohody o brexitu se měnit nebude

Britská premiérka Mayová dnes jedná s vrcholnými představiteli EU o brexitu. K významnému posunu zatím nedošlo.

Oba předsedové vlád mají za sebou jednání s vrcholnými představiteli EU v Bruselu, která probíhala minulý týden. Zatímco Varadkar se ve středu dočkal vřelých ujištění ohledně podpory ve věci tzv. irské pojistky, Mayová ve čtvrtek podle očekávání nenašla v Bruselu pochopení s požadavkem na změny dojednaných podmínek rozluky s EU.

Pondělní jednání o brexitu v Bruselu

Nic nového nepřineslo ani pondělní jednání o brexitu, které probíhalo ve Štrasburku. Britský ministr pro brexit Stephen Barclay a vyjednávač Evropské unie Michel Barnier se dohodli, že se v nadcházejících dnech opět sejdou. Jednání týkající se brexitové dohody přesto Londýn označil za konstruktivní.

„Diskutovali o dalších krocích týkajících se vystoupení Spojeného království z Evropské unie a zjišťovali, zda lze najít cestu, která by byla přijatelná pro britský parlament a Evropskou unii,“ uvedl tiskový úřad britské vlády.

Mluvčí britské premiérky však minulý týden označila za předmět pondělní schůzky ministra Barclaye s Barnierem alternativní ujednání k současné irské pojistce.

Britská premiérka Theresa Mayová si od dalšího vyjednání slibuje změny v brexitové dohodě, které britský parlament přesvědčí k souhlasu s ujednáním. EU však dala opakovaně najevo, že podmínky dohody měnit nebude, nevylučuje ale úpravu nezávazné doprovodné politické deklarace.

Pokud by Británie chtěla více času na vyjednávání o odchodu, EU by jí vyhověla, říká velvyslanec Dürr

Prioritou EU je schválení současné dohody o brexitu, prodloužení vyjednávání by ale bylo možné, říká velvyslanec ČR při EU Jakub Dürr. V rozhovoru pro ČTK zároveň okomentoval začínající rumunské předsednictví a přípravy na evropské volby v Česku.

Průlom v současné patové situaci kolem britského odchodu z Evropské unie tak zdá se není stále na dohled. To ostatně uvedl na twitteru i Tusk po čtvrteční schůzce s britskou premiérkou Mayovou minulý týden. Dodal, že rozhovory o brexitu budou pokračovat. Mayová sice nadále žádá změny v „rozvodové dohodě“, EU nicméně ze své pozice opětovně neotevírat dohodu neustupuje.