Jednání o brexitu je zase o krok dál. Na téměř 80 procentech rozvodové dohody se již Unie s Brity shoduje

Britský ministr pro brexit Dominic Raab a hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier [© European Union, 2018]

Tento týden opět jednala Unie s Británií o brexitu. Obě strany vyjádřily zájem o budoucí spolupráci v bezpečnostní oblasti. Neshody však panují v otázce cel a dalších poplatků po roce 2020, kdy Británie přestane uplatňovat právo EU. Vyřešena zatím není ani nejpalčivější oblast – hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

Evropská unie nemůže a nebude delegovat výběr svých cel, daně z přidané hodnoty (DPH) či dalších poplatků na zemi, která není členem evropského bloku, a nepodléhá tak unijnímu dohledu. Na tiskové konferenci s britským ministrem pro odchod země z Unie Dominikem Raabem to novinářům včera řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

Odmítl tak jeden z klíčových návrhů, kterým se Londýn snažil zajistit plynulost pohybu zboží přes novou hranici, až Británie opustí Evropskou unii. Budoucí celní uspořádání musí podle Barniera chránit výběr příjmů pro unijní země a evropský rozpočet a nezatěžovat podniky ani občany dodatečnými náklady.

„Každé celní uspořádání či celní unie – a vždy říkám, že této možnosti je EU otevřena – musí tento princip respektovat,“ poznamenal Barnier s tím, že celní unie by také znamenala přijetí evropských pravidel společného trhu se zbožím. Úspěch středeční mise šéfa Evropské komise (EK) Jeana-Claudea Junckera ve Washingtonu podle Barniera ukazuje význam společné evropské obchodní politiky. „Společně jsme silnější,“ dodal.

Spolupráce Británie s Unií v oblasti bezpečnosti i po brexitu

Barnier připomněl, že brexit pro Londýn znamená, že Británie opět převezme kontrolu nad „svými penězi a hranicemi“, Evropská unie si ale tuto kontrolu ze své strany chce udržet také.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1022506161784991745

Nedávno zveřejněná představa Londýna o budoucnosti vzájemných vztahů po brexitu je podle Barniera přes některé trvající otázky významným posunem. Londýn dal v nynějším jednacím kole navíc záruky otevírající cestu k hladké kooperaci v bezpečnostní oblasti, například při výměně dat o pachatelích trestných činů nebo teroristech.

Obě strany mají zájem úzce spolupracovat i na mezinárodním poli, třeba v otázkách hospodářských sankcí. Barnier připomněl, že Británie je stálým členem Rady bezpečnosti OSN.

Rozvodová dohoda je téměř dojednána

Obě strany chtějí, jak připomněl Raab, mít do října uzavřenou dohodu o konkrétních aspektech odchodu Británie. Shoda už panuje asi na osmdesáti procentech textu, například ohledně zachování práv občanů či finančního vyrovnání a přechodného období do konce roku 2020, dál ale není vyřešena otázka režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Pokud se nenajde lepší řešení, měla by podle EU platit „pojistka“, která by v praxi znamenala, že Severní Irsko zůstane částí jednotného evropského trhu.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Kromě dohody o rozluce by v říjnu měl být jasný rovněž text politické deklarace o budoucí spolupráci v řadě oblastí. Raab upozornil, že Britové by v textu deklarace rádi viděli, kdy přesně budou nové cílové dohody uzavřeny.

Podle návrhu britské vlády má jít o novou „rozsáhlou a spravedlivou“ obchodní smlouvu, která by kromě dalších věcí řešila právě také otázku cel či co nejotevřenějšího vzájemného přístupu na trh se službami, včetně těch finančních.

Unie nebude Británii podstrojovat, shodují se analytici

Žádní vítězové, pouze poražení, a to na obou stranách. Takový bude brexit bez ohledu na to, jakou dohodu si Británie s Unií vyjedná. Ztráty pocítí zejména regiony, které nejhlasitěji volaly po vystoupení z EU. Nezachrání je žádný ze současných scénářů budoucího partnerství mezi Spojeným královstvím a Unií. Otázkou je „speciální dohoda“, kterou požaduje Británie. Zatím však neřekla, jak by měla vypadat. Vybírat si z jednotného trhu ale podle Bruselu nebude.

Oba vyjednavači, kteří se tento týden viděli v krátké době už podruhé, se shodli, že rozhovory již dostaly novou dynamiku. Další vyjednávací kolo se má uskutečnit v polovině srpna.