Jednání EU a Británie se chýlí ke konci. Podle Barniera je jejich výsledek stále nejasný

Michel Barnier © EPA-EFE/ ANDY RAIN

Jednání o obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Británií spějí ke konci a příštích několik hodin bude rozhodujících. Nadále však nelze říci, zda se podaří dohodu uzavřít. Dnes to podle agentur DPA a AFP zástupcům evropské sedmadvacítky sdělil hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier, který v posledních dnech vede jednání v Londýně se svým britským protějškem Davidem Frostem.

„Rychle se blížíme okamžiku, kdy to buď vyjde, nebo ztroskotá,“ řekl Barnier evropským diplomatům. Nesdělil, zda je podle něj ještě možné najít shodu v klíčových sporných tématech, jako je rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý prohlásil, že Francie nepodpoří dohodu, která by nevzala v potaz její dlouhodobé zájmy. „Zachování činnosti našich rybářů britských vodách je důležitou podmínkou,“ řekl Macron.

Barnier míří do Londýna zachránit situaci, čas se rychle krátí

Po více než týdenní pauze způsobené covidovou nákazou jednoho z vyjednávačů se opět naplno rozběhnou rozhovory mezi Evropskou unií a Británií, na něž se oběma stranám rychle krátí čas.

Allegra Strattonová, mluvčí britského premiéra Borise Johnsona, uvedla, že britský ministerský předseda věří v možnost uzavření dohody navzdory blížícím se lhůtám. „Je optimistou, ale vždy také říká, že je přesvědčen (…), že to dobře zvládneme i bez dohody,“ uvedla Strattonová.

Nejmenovaný evropský diplomat podle DPA po Barnierově hlášení poznamenal, že v jednáních zaznamenal dílčí pozitivní vývoj, nikoliv však shodu na hlavních sporných tématech. Za nejzazší termín pro uzavření dohody označil pátek. Irský premiér Micheál Martin řekl, že obchodní dohodu lze uzavřít do konce týdne. Jiné zdroje si naopak netroufaly odhadnout, jak dlouho by jednání ještě mohla trvat.

Vyjednavači jsou pod výrazným časovým tlakem, neboť případná dohoda musí být schválena parlamenty do konce tohoto roku, kdy končí pobrexitové přechodné období a Británie opustí vnitřní trh EU i celní unii. V případě nedohody zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Deadline pro dosažení dohody mezi Británií a EU se blíží. Kde to vázne a co se stane 1. ledna 2021?

Konec roku a tedy i přechodného období pro vystoupení Spojeného království z EU se nezadržitelně blíží. Jak jednání postupují, jaké jsou varianty (ne)dohody a jak bude vypadat situace od 1. ledna 2021?