Je dohoda o brexitu na dosah? Britská i irská opozice přetrvává

Michel Barnier a zástupci Severního Irska [European Union, 2018]

Zdálo se, že dohoda o brexitu je na dosah. EU, Británie i Severní Irsko však ze svých pozic neustupují. Pokud se dohoda nedosáhne, vážné následky pocítí Britové i EU, odhaduje německá studie.

Dohoda upravující pobrexitové vztahy Británie a Evropské unie může být podepsána v řádu týdnů. Před svým dnešním jednáním v Bruselu to prohlásila šéfka severoirské Demokratické unionistické strany DUP podporující menšinovou vládu britské premiérky Theresy Mayové. Zároveň zopakovala, že její strana odmítá jakékoli rozdíly v obchodních a celních podmínkách pro Severní Irsko a zbytek Británie.

Po dnešním setkání s hlavním vyjednávačem EU Michelem Barnierem však předsedkyně DUP Arlene Fosterová odmítla jakékoli ústupky v otázce režimu na irských hranicích, která patří ke klíčovým překážkám dohody. Informovala o tom agentura Reuters.

„Nemůžeme podpořit žádnou úpravu, která by dala vzniknout buď clům nebo regulačním překážkám v rámci britského vnitřního trhu,“ řekla novinářům předsedkyně DUP Arlene Fosterová po jednání s Barnierem a dodala, že Británie je pro Severoirčany hlavním trhem.

Brexit by mohl vést ke sjednocení Irska

V případě tvrdého brexitu by mělo Severní Irsko hlasovat o tom, zda setrvá ve Spojeném království, nebo se sjednotí s Irskem. Myslí si to šéfka irské republikánské strany a podobné úvahy připouští i bývalý lídr unionistů.

Mary Lou McDonaldová, představitelka hnutí Sinn Féin, …

Jaké jsou podmínky?

Bruselští vyjednávači chtějí v rámci pojistky pro případ, že se nepodaří smlouvu uzavřít, udržet sever Irska v unijním hospodářském a celním prostoru, což by však znamenalo rozdílné podmínky pro Belfast a Londýn. Vedlo by to také k pomyslnému rozdělení Spojeného království, kdy by se vytvořila hranice mezi Severním Irskem a britským ostrovem.

Mayová po zářijovém neformálním summitu v Salcburku vyzvala představitele Unie, aby přišli s novým kompromisním návrhem v tomto zásadním sporném bodě.

Barnier po dnešním jednání na twitteru napsal, že se pokoušel „vysvětlit a oddramatizovat“ zmiňovaný požadavek EU, který by podle něho neznamenal pro Británii žádné zásadní komplikace.

Odchod Britů z EU bez dohody způsobí kolaps v letecké dopravě. Pro Mayovou je přesto takový brexit nadále možný

Odchod bez dohody by například znemožnil vzájemné přelety letadel Británie a EU přes území toho druhého. Co se kolem brexitu událo za poslední dva dny?

Fosterová před odletem do Bruselu nešetřila optimismem v otázce možného uzavření dohody, jejíž podpis by podle expertů měl pro obě strany zásadní ekonomický přínos. Rádiu BBC řekla, že přijatelná dohoda pro všechny je naprosto reálná, pokud bude politická vůle.

„Pevně doufám, že dohoda bude během několika týdnů,“ dodala šéfka strany, která stejně jako Mayová nechce přistoupit na dosavadní návrhy EU ohledně režimu na hranicích mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Brexit ohrožuje mír v Severním Irsku, říká nová šéfka strany Sinn Féin

Ani tvrdý, ani měkký brexit neprospěje klidné situaci v Severním Irsku, říká nová šéfka irské politické strany Sinn Féin. Obává se, že by obnovení hranic mezi Irskou republikou a Severním Irskem mohlo vést k zvýšenému napětí mezi severoirskými separatisty a unionisty.

Přetrvává optimismus?

Diplomaté v Bruselu v posledních dnech vypouštějí do médií optimistické informace, podle nichž se dohoda včetně zmíněného kompromisu ohledně irské hranice blíží. Odchod bez dohody je ale podle některých evropských lídrů, stejně jako pro premiérku Mayovou, stále možný.

Jak informoval minulý týden server EURACTIV.sk, tuto variantu připustila například francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová. Zároveň se ale vyjádřila, že v případě práv Francouzů žijících v Británii a Britů ve Francii chce dosáhnout nejlepší vzájemné situace.

Členské státy se připravují na brexit bez dohody. Podle Mayové to nebude konec světa

Na výzvu Komise se na odchod Velké Británie z Unie bez dohody začínají připravovat třeba Francie nebo Německo. Podle Mayová ale brexit bez dohody nemusí mít takový dopad, jak se očekává.

Hlavní vyjednavač Unie také dnes jednal s lídrem Ulsterské unionistické strany Robinem Swannem, i se členy Evropského parlamentu zastupující Severní Irsko, Diane Doddsovou (DUP) a Jimem Nicholsonem (UUP).

Barnier má ve středu seznámit Evropskou komisi s aktuálním stavem jednání. Obě strany již velmi tlačí čas, neboť případnou dohodu musí schválit britský parlament i všechny členské země zasedající v Radě před britským odchodem na konci března příštího roku.

Brexit bude rovněž hlavním tématem evropského summitu příští týden v Bruselu. K definitivnímu rozhodnutí o podobě odchodu Británie z EU ale může dojít až na mimořádném summitu o měsíc později, na jehož svolání se lídři EU dohodli v záři při neformálním summitu v Salzburgu.

Britská opozice

Mayová podle dnešního vyjádření svého mluvčího tlačí na intenzivní rozhovory a „úředníci vedou s (Evropskou) komisí technická jednání“.

Britská premiérka dnes dostala varování z vlastní Konzervativní strany, jejíž protievropské křídlo nesouhlasí se současnou „měkkou“ strategií premiérky. Ve sjednocení postojů nepomohl ani stranický sjezd z minulého týdne.

Někdejší náměstek ministra pro brexit Steve Baker dnes médiím řekl, že pokud by Mayová vyjednala dohodu podle současných návrhů, nejméně 40 konzervativních poslanců ji při schvalování nepodpoří. Vzhledem k tomu, že proti hodlají hlasovat i labouristé či skotští nacionalisté, nemusí Mayová sehnat potřebnou většinu hlasů.

Tvrdý náraz po tvrdém brexitu pro EU i Brity

Obchodní výměna mezi Británií a zbytkem Evropské unie by se mohla propadnout až o polovinu, pokud by Spojené království opustilo EU bez dosažení dohody o novém uspořádání vzájemných vztahů. Předpověděl to dnes německý ekonomický institut IW.

Institut po zohlednění struktury vzájemné obchodní výměny a pravidel Světové obchodní organizace (WTO) předpokládá, že EU by v případě takzvaného tvrdého brexitu mohla na britské zboží uvalit cla v průměrné výši 2,8 procenta, zatímco britská cla na zboží z EU by mohla činit v průměru 3,6 procenta.

Pokud Británie odejde z EU bez dohody, stane se „občanem bez identity“, varují odborníci

Dohoda o odchodu Británie z EU je zatím v nedohlednu, čas na její ujednání se ale krátí. Pravděpodobnost brexitu bez dohody je podle odborníků 50:50 a je daleko vyšší než před půl rokem. Co by taková varianta znamenala?

Při současné úrovni vzájemné obchodní výměny by nová cla pro firmy z EU znamenala dodatečné náklady přes deset miliard eur (258 miliard Kč) ročně. V případě britských podniků by tyto náklady přesahovaly pět miliard eur ročně, píše IW. Nepříznivé důsledky pro obě strany v případě brexitu bez dohody si uvědomuje i premiérka Mayová, jak minulý týden informoval EURACTIV.sk. Dodal ovšem, že podle Mayové bude Británie schopná toto těžké období překonat díky svojí odolnosti a vynalézavosti.

V dlouhodobějším horizontu by se obchodní výměna mezi Británií a zbytkem EU podle nejpesimističtějšího scénáře IW mohla v důsledku tvrdého brexitu propadnout o polovinu.

„Tento hororový scénář by měl politiky pobídnout ke konstruktivnímu postupu,“ uvedl Markos Jung z institutu IW.

Tvrdý brexit by podle IW obzvlášť silně zasáhl německé podniky, kterým by nová cla přinesla dodatečné náklady přes tři miliardy eur ročně. Zhruba 60 procent těchto nákladů by připadlo na německé automobilky. Německý export do Británie by se v důsledku tvrdého brexitu mohl propadnout až o 57 procent, varuje institut.

Unie nebude Británii podstrojovat, shodují se analytici

Žádní vítězové, pouze poražení, a to na obou stranách. Takový bude brexit bez ohledu na to, jakou dohodu si Británie s Unií vyjedná. Ztráty pocítí zejména regiony, které nejhlasitěji volaly po vystoupení z EU. Nezachrání je žádný ze současných scénářů budoucího partnerství mezi Spojeným královstvím a Unií. Otázkou je „speciální dohoda“, kterou požaduje Británie. Zatím však neřekla, jak by měla vypadat. Vybírat si z jednotného trhu ale podle Bruselu nebude.

Demonstrace psů za referendum o brexitu

Asi tisícovka lidí se v neděli spolu se svými psy účastnila pochodu centrem Londýna na protest proti chystanému vystoupení Británie z Evropské unie. Informovala o tom agentura Reuters, kterou citovala ČTK. Akce měla také podpořit kampaň People’s Vote (Volba lidu), která se snaží prosadit referendum o konečné brexitové dohodě.

Několik stovek lidí se svými psy prošlo centrem Londýna až k britskému parlamentu. Lidé nesli vlajky EU a různé transparenty s protibrexitovými hesly, také psi měli na sobě cedulky s nápisy jako „Mopslíci za referendum“ či „Štěkám, že brexit je šílenství“.

Organizátoři nedělní akce pejskařů mimo jiné tvrdí, že odchodem z EU budou trpět i zvířata. Zvířecí potraviny podle nich budou po vystoupení z Unie v obchodech dražší.