Irská pojistka musí být dočasná, požaduje Mayová

© Pixabay

Britská premiérka Theresa Mayová bude dnes večer v Bruselu vyjednávat o podmínkách odchodu země z Evropské unie. Velkým tématem bude i tzv. irská pojistka.

Cílem britské premiérky Theresy Mayové před večerním jednáním v Bruselu je získat od Evropské unie nová ujištění o tom, že tzv. irská pojistka v brexitové dohodě by nemohla platit trvale.

Uvádí to na svých webech deníky The Guardian a The Daily Telegraph. Britská vláda podle všeho ustoupila od požadavku upravit „rozvodovou“ dohodu s EU, což je krok, který unijní země odmítají.

Ještě v úterý mluvčí Mayové na pravidelné tiskové konferenci zopakoval, že vláda usiluje o návrat k vyjednávání o textu brexitové dohody. Ministr financí Philip Hammond ale podle The Guardian večer potvrdil, že „alternativní ujednání“, které místo irské pojistky požadují britští poslanci, již není vládním cílem.

Pojistku by měl ošetřit nový dokument, požaduje britská vláda

Downing Street nyní koncentruje své snahy na dohodnutí nového právního textu. Ten by měl pojistku ošetřit tak, aby Británie nebyla natrvalo svázána s celní unií EU, napsal The Daily Telegraph.

Brexitová dohoda přitom krizový plán vytvořený pro odvrácení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem definuje jako dočasné opatření. EU ale nechce stanovit konkrétní nejzazší termín pro ukončení jeho platnosti a britský generální prokurátor Geoffrey Cox loni ve své analýze uvedl, že by teoreticky mohla působit neomezeně, což má za následek odpor řady euroskeptických britských poslanců.

Britská vláda si dopisuje s opozicí. Co požaduje Corbyn a jak na to Mayová reaguje?

S blížím se odchodem Británie z Unie šéfka konzervativců i lídr opozičních labouristů zřejmě do jisté míry ustupují ze svých tvrdých pozic. V posledním týdnu si mezi sebou vyměnili dopisy o svých představách brexitu. EU stojí na straně labouristů. 

Unie nicméně zdůrazňuje, že zavedení pojistky, případně její dlouhodobé uplatňování, si stejně jako Londýn rovněž nepřeje.

Mayová se dnes v 18:30 SEČ sejde s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a už předtím bude v Bruselu jednat Cox a britský ministr pro brexit Stephen Barclay.

Ačkoli by nové ujištění o pojistce nemuselo být pro britské poslance dostatečné, mohlo by vést k tomu, že generální prokurátor Cox změní svou interpretaci tohoto mechanismu. Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt se dnes nechal slyšet, že pokud by se tak stalo, schválení dohody o brexitu v Dolní sněmovně by bylo možné.

Britští poslanci by mohli o podmínkách brexitu hlasovat příští týden

Podle The Daily Telegraph i agentury Bloomberg plánuje Mayová postavit britské poslance před nové hlasování o dohodnutých podmínkách brexitu začátkem příštího týdne. Chce tak prý předejít rezignacím velkého počtu členů vlády, které jí hrozí v případě pokračování patové situace kolem brexitu.

Mayová by za takové situace rovněž mohla nad brexitovým procesem ztratit kontrolu, neboť už za týden by se mohlo znovu hlasovat o opozičním plánu s cílem vynutit si odklad brexitu a zabránit tak odchodu z EU bez dohody.

Pokud dnešní jednání v Bruselu přinese posun, lídři členských zemí Unie by mohli plán potvrdit o víkendu v egyptském Šarm aš-Šajchu, kde se uskuteční summit s představiteli Ligy arabských států.

Předseda EK Juncker nicméně očekávání před dnešními schůzkami mírnil.

„Nevidíme dostatečný posun na to, abych mohl čekat, že to bude diskuse s konkrétním výsledkem. Nevím, s čím zítra paní Mayová přijde,“ řekl v úterý novinářům.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Pravděpodobnost, že Británie na konci března odejde z EU bez dohody, každým dnem roste. Podle moderátora televize ITV Roberta Pestona nyní unijní představitelé otevřeně odhadují možnost tohoto scénáře na 60 procent.